Sommige huisartsen leggen tijdens het Kamerdebat op 22 december van 10 tot 13 uur het werk neer. In Twente en in Amsterdam zijn er plannen om samen te lunchen.
De huisartsen volgen de oproep op van de ‘Strijdende huisarts’ die anoniem wil blijven.
Huisartsen onderbreken massaal werk tijdens Tweede Kamer debat 22 december
Op allerlei plekken in Nederland zijn huisartsen individuele acties gestart om zo stelling te nemen tegen de plannen van de huidige minister. Dit deden ze na een landelijk verspreide internetoproep nu te lezen op Medisch Contact. In Twente en utrecht maar ook op andere plaatsen zijn samenkomsten georganiseerd waar huisartsen bijeen zijn om het debat te volgen en de onvrede te bespreken. Een overzicht van deze bijeenkomsten vind u hier en groeit
De huisartsen zijn woedend op de huidige minister
Recent heeft minister Schippers de Nza een brief gestuurd waarin ze voor meer marktwerking in de huisartsenzorg pleit. Als haar ideeën werkelijkheid worden, verminken ze de kern van ons vak: persoonlijke en laagdrempelige zorg dicht bij de mensen thuis. 22 December zal de Tweede Kamer debatteren over deze ideeën. Omdat de huisartsen zich ernstige zorgen maken over de toekomst van hun vak, zullen zij gedurende het debat een werkonderbreking houden zodat zij deze discussie kunnen volgen.
Afbraak huisartsenzorg
De huidige minister legt met haar plannen een bom onder het beste en meest onderscheiden zorgstelsel ter wereld, recent nog door Obama aangehaald als de oplossing voor de zorgproblemen in de Verenigde Staten. Minister Schippers stuurt met haar maatregelen nu zelf aan op het oude Amerikaanse systeem waar de VS vanwege de kosten vanaf wil!
De kracht van de huisarts is dat hij 97% van de zorgvragen afhandelt, voor 3% van de kosten. Uit wetenschappelijk onderzoek is keer op keer gebleken dat marktwerking de zorg duurder, complexer en kwalitatief minder goed maakt (Prof. B Starfield e.a.). Het is onbegrijpelijk dat de minister deze informatie stelselmatig blijft negeren. Juist in deze tijd waarin de eerste lijn versterkt zou moeten worden om de zorgkosten de baas te kunnen, verzwakken de plannen van de minister de huisartsenzorg. Dit zal alleen maar leiden tot nog meer kostenstijging.
Bezuinigingen met de huisartsen
Wij begrijpen dat er bezuinigd moet worden en dragen net als alle Nederlanders graag een steen bij in economisch moeilijke tijden. De huidige financiële voorstellen van de minister zijn echter buitenproportioneel en ontoelaatbaar. Zij verzwakt stelselmatig de komend jaren de huisarts en maakt met haar plannen de zorg kwalitatief slechter en duurder. Hiermee doet ze ernstig afbreuk aan het huisartsen vak.
Versnippering van zorg en plannen om de huisarts in het eigen risico op te nemen
De Minister wil diverse marktpartijen toegang geven tot de huisartsenzorg en hen ook toestaan een deelgebied van die zorg te leveren. sos artsen, verpleegkundigen, en basisartsen. Dit levert een beeld van de zorg op waarbij je voor je bloeddruk naar de ene arts gaat en voor de suikerziekte naar een ander. Al deze hulpverleners mogen dan straks ook in al uw medische gegevens kijken. Wanneer er meerdere artsen en verpleegkundigen deze zorg gaan leveren, krijgen ze nooit een totaalbeeld. Ze begrijpen ieder maar een heel klein stukje van de problemen, waardoor de kans op onder andere medische fouten toeneemt. Verder meent de minister dat de zorg er goedkoper van wordt , terwijl er veel wetenschappelijk bewijs is dat versnippering van zorg juist veel meer kosten met zich meebrengt.
Ook wil ze de huisartsenzorg mogelijk onder het eigen risico laten vallen. De gevolgen van deze maatregelen zullen zijn dat mensen die het financieel moeilijk hebben niet zomaar naar een zorgverlener gaan, omdat ze dat niet kunnen betalen. Dit is het einde van laagdrempelige zorg.
Deze minister maakt slechte en averechtse politieke keuzes. Wij zijn als huisartsen het politieke gesol met ons vak meer dan zat.