Banner

Huisartsen: zorgplannen zijn ondoordacht

Huisartsen: zorgplannen zijn ondoordacht

Als straks per huisartsenbezoek 5 euro wordt berekend en het verplichte eigen risico wordt verhoogd naar 775 euro, zal dat grote gevolgen hebben voor de Nederlandse gezondheidszorg, voorspelt Steven van Eijck, voorzitter van de LHV.

Hij reageert daarmee op de bezuinigingsvoorstellen die de ambtelijke werkgroepen donderdag bekendmaakten.

"Dit is een zeer ondoordacht plan", vindt Van Eijck. "De huisarts biedt goede zorg en is veel goedkoper dan het ziekenhuis. Door daar nu een financiële drempel voor op te werpen, werk je in de hand dat mensen langer blijven rondlopen met hun klachten voor ze naar de dokter gaan."

Het is voor die oude vrouw met pijn op de borst of dat kindje met zware hoofdpijn juist erg belangrijk dat een arts ernaar kijkt. Als patiënten te lang wachten, wordt behandelen moeilijker en duurder. Het kan zelfs ronduit gevaarlijk zijn. ,,Stel dat die hoofdpijn wordt veroorzaakt door nekkramp."

Afhandelen consultbijdragen huisarts

Van Eijck: ,,Dit gaat ons alleen maar geld kosten. En dan praat ik nog niet eens over het feit dat die 5 euro blijkbaar contant moet worden betaald, wat enorme administratieve lasten met zich brengt." De LHV-voorzitter vreest dat de praktijken hierdoor telefonisch ook slechter bereikbaar worden. Een assistente is volgens hem al snel twee uur per dag kwijt aan het afhandelen van de consultbijdragen.

Het verbaast Van Eijck dat het ministerie van Volksgezondheid eerst zo trots aan Barack Obama loopt te vertellen hoe solidair en toegankelijk de zorg hier is en dat die solidariteit nu de nek wordt omgedraaid. "Het lijken misschien maatregelen die voor iedereen gelden, maar in de praktijk treffen ze de zwakken in de samenleving. Chronisch zieken hebben vaak meerdere aandoeningen en moeten daarom vaker naar de huisarts. Daarnaast zijn mensen in arme wijken de dupe. Zij hebben gemiddeld een slechtere gezondheid en leven meer jaren met een ziekte dan beter gesitueerden."

Goedkopere medicijnen

"Waarom kan men niet gewoon accepteren dat door de toenemende vergrijzing de zorg duurder wordt?", vindt Van Eijck. "Mensen begrijpen dat ook. Onze gezondheid vinden we altijd nog het belangrijkste."

Hij denkt dat huisartsen en medisch specialisten veel geld kunnen besparen door goedkopere medicijnen voor te schrijven. "Daarnaast gaan patiënten te vaak naar de - dure - spoedeisende hulp in het ziekenhuis, in plaats van naar de huisarts."


Vond u dit ook een interessant artikel?
Volg  anderen en ontvang gratis email updates!



Commentaar (0)Add Comment
Schrijf commentaar
 
  kleiner | groter
 

busy
 


Lees ook: