Banner
| Afdrukken |

Landelijke regeling financiering POH-Somatiek geflopt

Landelijke regeling financiering POH-Somatiek gefloptEr komt geen landelijke, uniforme oplossing voor de financiering van de praktijkondersteuner somatiek (POH-S). De door Zorgverzekeraars Nederland (ZN) voorgestelde landelijke oplossing blijkt niet voor alle individuele zorgverzekeraars uitvoerbaar.

De LHV heeft ZN hiervoor al in een vroegtijdig stadium gewaarschuwd. Ook heeft de LHV ZN gewezen op het feit dat zorgverzekeraars hun eigen regelingen treffen. ZN is ondanks deze signalen doorgegaan met zijn poging tot een landelijke regeling en komt nu dus terug op eerdere toezeggingen om de financiering van de POH-S landelijk uniform te regelen. Met als gevolg dat huisartsen nu per verzekeraar een contract moeten sluiten, wat een aanzienlijke extra administratieve last betekent.

Per 1 januari andere financiering POH-S

De financieringsystematiek van de POH-somatiek wijzigt per 1 januari 2011. Vanaf dat moment ontvangt u als huisarts een bedrag per patiënt in de 14.xxx-reeks. Dit komt in de plaats van de huidige financiering vanuit een module, aangevuld met declaraties voor consulten.
Deze wijziging is in 2009 aangekondigd door het ministerie van VWS. Aanvankelijk zou de verandering ingaan per 1 januari 2010 maar met het oog op de implicaties voor de uitvoering heeft de LHV uitstel weten te bewerkstelligen tot 1 januari 2011.

ZN komt terug op eerdere toezegging

De LHV heeft van meet af aan gewezen op de noodzaak om voor iedere huisartsenpraktijk een maatwerkcontract te leveren en er bij ZN op aangedrongen dit als uitgangspunt te nemen. Hierover loopt dan ook al sinds het voorjaar overleg met ZN. De koepel van de zorgverzekeraars heeft echter in oktober laten weten een landelijke, goed uitvoerbare regeling in de maak te hebben die eenvoudig zou kunnen worden uitgerold. Dit blijkt nu dus niet het geval.

De toegezegde ‘oplossing’ werkt niet op landelijke schaal. Op 29 november 2010 heeft ZN de LHV laten weten dat een uniforme regeling er alsnog niet in zit. De LHV is uiteraard ontstemd over de opstelling van de koepel van de zorgverzekeraars en vraagt zich af in welk opzicht ZN de individuele zorgverzekeraars nog vertegenwoordigt.

Individuele zorgverzekeraars doen zelf aanbod

Individuele zorgverzekeraars onderkennen het belang van de POH-S en gaan nu voor zichzelf bepalen hoe zij gaan komen tot een aanbod aan de huisarts voor de financiering van de POH-S. Dat hoeft niet per se negatief te zijn. Er zijn verzekeraars die met iedere huisarts afzonderlijk contact opnemen, zoals Menzis. Er zijn ook verzekeraars die werken met een generieke rekenmethodiek op basis waarvan de huisartsen een contract aangeboden krijgen. De LHV treedt nu rechtstreeks in contact met individuele zorgverzekeraars en inventariseert de verschillende arrangementen zodra die bekend zijn. De informatie hierover vindt u zodra die beschikbaar is op deze site.

Mogelijkheid tot uitbreiding

Geen van de verzekeraars heeft het plan de budgetten voor de POH-S te verkleinen. Eerder is er een neiging om meer middelen beschikbaar te gaan stellen, binnenkort of in de loop van 2011/2012. Dat is dus goed nieuws, net als de constatering dat het mogelijk wordt om de verzekeraar een contract te vragen voor meer dan 1/3 FTE per normpraktijk. De kans dat u er dus niet op achteruit gaat is daarom reëel, hoewel de verzekeraars dat niet uitsluiten. Zo zal de dubbele financiering ― dus de POH-S twee keer vergoed krijgen ― die in sommige gevallen voorkomt, ongedaan worden gemaakt. Iets wat wij als beroepsorganisatie zonder meer begrijpen.

LHV gaat leden informeren

Over een aantal maanden zal de financiering van de POH-S in zijn nieuwe vorm zijn ingevoerd. De overgangsfase is echter ingewikkeld en daarom gaat de LHV u zo snel mogelijk nader informeren. Naast diverse informatiebijeenkomsten in het land, zullen wij de zaken uitleggen op onze website. Omdat de systematiek van de verzekeraars nog niet bekend is, zal dat in de loop van de komende weken op stoom komen. Houd de website dus in de gaten.

Bron: LHV


Vond u dit ook een interessant artikel?
Volg  anderen en ontvang gratis email updates!



Commentaar (0)Add Comment
Schrijf commentaar
 
  kleiner | groter
 

busy
 


Lees ook: