Banner

Ruzie in de medische praktijk - Ruzie in de medische praktijk (3)

 

Maak goede afspraken over verlaten maatschap

Ruzie in de medische praktijk“Eens in de drie jaar stellen we ons wel de vraag of niet iemand anders een functie zou moeten overnemen”, zegt Van Daal van Dommerholt Advocaten. “In de praktijk blijkt dat we taken graag in een hand houden. Het risico van het verliezen van kennis speelt bij ons eigenlijk niet. Wij hebben relatief jonge aandeelhouders en de advocatuur is een leuk en uitdagend vak. Mensen gaan niet zomaar weg. Daarentegen loop je wel de kans kennis te verliezen wanneer je taken overdraagt aan mensen die er minder ervaring of affiniteit mee hebben.”

Naast de portefeuilleverdeling en de wijze waarop besluiten worden genomen, is het ook belangrijk om andere afspraken op papier te zetten. Coach Charlotte van den Wall Bake ziet in haar werk de gevolgen van een ‘oude jongens krentenbroodsfeer’ van ongeschreven regels en wetten. “Onlangs sprak ik een chirurg die veel meer uren per week werkte dan de andere maten. Alleen werd daar binnen zijn maatschap niet naar gekeken. Iedere maat kreeg een vast bedrag per maand. Een ongeschreven en onverstandige afspraak natuurlijk, want op het moment dat deze chirurg de maatschap wilde verlaten, waren de rapen gaar. Zijn collega’s zagen een groot deel van hun omzet in rook opgaan. Zij hebben er dan ook alles aan gedaan om deze man te dwarsbomen.”

Afspraken over het verlaten van de maatschap, de frequentie waarop functies rouleren, de procedures – hoe vaak overleggen we met elkaar? Hoe nemen we besluiten? - en de organisatiestructuur zijn naast de centrale missie bij uitstek onderwerpen die schriftelijk moeten worden vastgelegd. Ook de financiële kant mag niet onbenoemd blijven.

De eigenaren van gezondheidscentrum Kattenbroek hebben destijds gekozen om fondsen te vormen voor het onderhoud van het gebouw. Iedere eigenaar betaalt naar rato mee aan de kosten voor het gebouw, de schoonmaak, het energieverbruik en het beheer.

Hans Beukers: “Vanzelfsprekend wordt er over deze verdeelsleutels gediscussieerd. Zeker nieuwe leden staan wat kritischer tegenover de reserves die we hebben en tegenover het aandeel dat zij moeten betalen. Onlangs hebben we mede daarom besloten de sleutels elke vijf jaar door te rekenen. Ik kan overigens iedereen aanraden om fondsen te vormen zodat je niet met de pet rond moet op het moment dat er iets is. Laatst hebben we de gevelplaten van ons pand moeten vervangen, een behoorlijke en onverwachte uitgave die voor een groot deel uit de reserves betaald kon worden.”

Feedback

Wanneer er goede afspraken zijn die door iedereen gedragen worden, wordt het ook gemakkelijker om mensen aan te spreken op zaken die niet goed gaan. In situaties waar professionals op gelijk niveau samenwerken is managen voor iedereen het tweede beroep. De kunst om met elkaar en tot ieders tevredenheid een bepaald doel te bereiken is dan ook lang niet iedereen gegeven. Huijsmans: “In een gezond werkklimaat, moet het mogelijk zijn om elkaar te corrigeren zonder dat een collega zich aangevallen voelt. Maar ik zeg er meteen bij: feedback geven is heel moeilijk en zeker niet in een dag te leren! Het is dan ook de tweede training, naast ‘excellent onderhandelen’ die ik vaak aanraadt.”

Ook binnen Dommerholt advocaten zijn alle aandeelhouders advocaat (Van Daal: “en dat willen we graag blijven!”) en wordt niet meer dan 30 procent van de werktijd aan andere portefeuilletaken besteed. Het geven van feedback gebeurt afhankelijk van de situatie op individueel of gezamenlijk niveau. Van Daal: “Meestal met een goed gesprek. Om mensen verder houvast te geven hebben we ook competentieprofielen opgesteld waarin een leidraad voor verdere ontwikkeling is geformuleerd.”

De grootste uitdaging van een platte organisatie, of het nu gaat om een maatschap, kantoor of gezondheidscentrum, lijkt slagvaardig te blijven. Niettemin zou geen van de ondernemers het anders willen. Vakinhoudelijk heeft de samenwerking veel voordelen. Van Daal noemt de mogelijkheid om niet ver van de werkvloer in overleg hetzelfde werk te kunnen doen. Voor Beukers verbreedt de samenwerking vakinhoudelijk zijn blikveld. “Ik zit samen met een logopediepraktijk en een apotheek in het pand. Het is interessant om met de collega’s van aangrenzende vakgebieden zo nu en dan te bomen. Ook privé is het ideaal. Wanneer ik de deur van mijn praktijk dicht trek, ben ik ook echt vrij en is al het overleg snel vergeten.”

(Pagina 3 van 3)


Vond u dit ook een interessant artikel?
Volg  anderen en ontvang gratis email updates!



Commentaar (0)Add Comment
Schrijf commentaar
 
  kleiner | groter
 

busy
 


Lees ook: