Banner
| Afdrukken |

Hoge tarief tweede studie (tandheelkunde) treft vaak net de verkeerden

Hoge tarief tweede studie (tandheelkunde) treft vaak net de verkeerdenGeef de ruimte aan slimme mensen die een relevante tweede studie willen doen, stelt PVDA-kamerlid Tanja Jadnanansin.

Een leven lang leren is een goed motto. De een begint een studie direct na de middelbare school, de ander gaat eerst een paar jaar werken, en besluit later door te leren. Daarom is het goed dat onder het vorige kabinet een einde is gemaakt aan de regeling dat studenten die jonger zijn dan 30 jaar een gegarandeerd laag collegegeld betalen (1.600 euro per jaar), en van 30-plussers het zogenaamde instellingscollegegeld mag worden gevraagd. Dat laatste betekent de werkelijke kosten van een studie (die variëren tussen 6.000 en 17.000 euro per jaar, waarbij geneeskunde duur is en filosofie relatief goedkoop).

Bij het schrappen van de leeftijdsgrens is een nieuwe regeling vastgesteld: iedereen, ongeacht zijn leeftijd, mag minimaal één opleiding in het hoger onderwijs (bachelor en desgewenst master, bij hbo of universiteit) gegarandeerd voor het lage collegegeld doen. Voor wie al een hogere opleiding heeft, mag de instelling zelf bepalen of ze een laag of een hoger collegegeld vraagt.

Nadrukkelijk

Toen toenmalig minister Plasterk dat invoerde, is er nadrukkelijk vastgelegd dat de instellingen zelf de bevoegdheid zouden krijgen te bepalen in welke gevallen een hoog en in welke gevallen een laag collegegeld redelijk zou zijn. Zij kunnen dat het best beoordelen. Het voorbeeld dat Plasterk in de Tweede Kamer gebruikte was: stel dat iemand afgestudeerd econoom is, en goed verdient, en in zijn vrije tijd graag nog een opleiding kunstgeschiedenis erbij doet, waarom zou hij dan niet de reële kosten van die opleiding betalen?

Dan kan het schaarse onderwijsgeld besteed worden om andere jongeren een goede eerste opleiding te geven. De Kamer liet zich overtuigen door deze redenering. En terecht, want je kunt niet vanuit Den Haag precies bepalen wanneer een hoog collegegeld wel en wanneer niet redelijk is.

Maar wat blijkt nu? De instellingen maken in de praktijk een potje van hun discretionaire bevoegdheid. Ik noem een paar voorbeelden uit een lange reeks. Een jongeman wil kaakchirurg worden, en moet daarvoor zowel een master tandheelkunde als geneeskunde halen. Nadat hij de eerste opleiding heeft afgerond zegt de universiteit: u bent nu hoog opgeleid, als u die tweede master ook wilt halen, kost u dat het tienvoudige collegegeld.

Voorbeeld

Nog een voorbeeld: een verpleegkundige wil na haar hbo een academische opleiding geneeskunde volgen. Omdat ze al een bachelor heeft, moet ze het hoge collegegeld betalen. Of nog schrijnender: een meisje loot drie keer achter elkaar uit voor geneeskunde in Leiden. Ze schrijft zich in voor biomedische wetenschappen in Amsterdam, is heel ijverig en haalt snel haar bachelor. Dan wordt ze in Leiden ingeloot voor geneeskunde, en de universiteit aldaar zegt: je hebt al een bachelor, je bent al hoog opgeleid, dus voor de nieuwe studie moet je jaarlijks 13.000 euro collegegeld betalen.

De universiteit voegt daar, om het nog gekker te maken, aan toe: als je je biomedische wetenschappen in Leiden had gedaan, hadden we je de geneeskundestudie voor het lage tarief kunnen aanbieden. Als dit meisje, wachtend op het inloten, geen biomedische wetenschappen had gestudeerd, was ze toegelaten voor het lage collegegeld, terwijl iedereen snapt dat ze voor haar geneeskundestudie baat heeft bij haar eerste studie.

Totaal onredelijk

Dit is totaal onredelijk. Zo bestraf je de beste en meest ambitieuze mensen. Zo zit je de kenniseconomie in de weg. De universiteiten kunnen kennelijk de verantwoordelijkheid niet aan om op een verstandige manier te bepalen wie wel en wie niet voor zijn tweede studie een hoog collegegeld betaalt. Dit is wat de PvdA betreft nooit de bedoeling geweest. Daarom vinden wij dat het ministerie van Onderwijs de regeling nader moet preciseren.

De maatregel van Plasterk zou gehandhaafd moeten worden: dus de leeftijdsgrens van 30 jaar voor een laag collegegeld willen we beslist niet terug, en mensen kunnen niet oneindig voor een laag collegegeld blijven studeren. Maar de overheid zal nadere voorschriften moeten opstellen om misstanden zoals hierboven beschreven te voorkomen, om te zorgen dat ambitieuze, slimme mensen die een maatschappelijk nuttige tweede studie gaan doen daarvan niet worden weerhouden door de hoogte van het collegegeld. Wij zullen in het komend debat de staatssecretaris voorstellen om zo’n regeling te ontwerpen.

Tanja Jadnanansin is PvdA-woordvoerder hoger onderwijs in de Tweede Kamer. Volgens haar maken universiteiten en hogescholen een potje van hun bevoegdheid zelf de hoogte van het collegegeld vast te stellen.

Bron: de Volksrkant


Vond u dit ook een interessant artikel?
Volg  anderen en ontvang gratis email updates!



Commentaar (1)Add Comment
0
AIM van der Werf
april 08, 2011
84.25.232.38
...

Geen commentaar meer nodig!

Schrijf commentaar
 
  kleiner | groter
 

busy
 


Lees ook: