Banner
| Afdrukken |

Verzekeraars: risicovol experiment met vrije prijzen mondzorg

Verzekeraars: risicovol experiment met vrije prijzen mondzorgMarktwerking in de zorg kan alleen werken als zorgverzekeraars hun rol als kritische zorginkoper goed kunnen invullen. De zorgverzekeraars zijn kritisch.

De zorgverzekeraars stellen in een verklaring dat ze contracten met zorgaanbieders sturen op een goede balans tussen prijs en kwaliteit van de zorg voor hun verzekerden. Kwaliteit kent daarbij verschillende dimensies.

Het gaat zowel om zorginhoudelijke kwaliteit als klanttevredenheid, maar ook over het voorkomen van over- of onderbehandeling door zorgaanbieders. In de mondzorg vindt niet of nauwelijks contractering plaats hoofdzakelijk omdat de bereidheid om te contracteren bij mondzorgaanbieders minimaal is.

Daarmee wordt van de consument verlangd dat zij als kritische consument kiezen tussen de verschillende mondzorgaanbieders. Het is maar de vraag op de consument daar toe in staat is. De NZa constateert namelijkin haar visiedocument ‘Bekostigingsstructuur Mondzorg’ dat de consument in een afhankelijkheidsrelatie verkeert ten opzichte van de tandarts. Bovendien is er per 1.1.2012 nog vrijwel geen kwaliteitsinformatie beschikbaar om mondzorgaanbieders ook daadwerkelijk te beoordelen op prijs en kwaliteit.

Mondzorg in onbalans

De mondzorgmarkt is dus in onbalans. Een onbalans die nog versterkt wordt door regionale krapte in het aanbod. De minister geeft daarover aan in haar brief dat zij veel verwacht van de taakherschikking in de mondzorg. Een beweging waarin met name de mondhygiensten een hoofdrol moeten vervullen. Feit is dat deze beweging in de afgelopen 5 jaar niet van de grond is gekomen, zoals ook de NZa in haar visiedocument bevestigt, en we ook op dit terrein dus zullen starten met een markt die aanzienlijke imperfecties vertoont.

Een vorm van meer prijsdifferentiatie kan in de ogen van zorgverzekeraars wel een impuls geven aan kwaliteit, innovatie en serviceverlening. De vraag is echter of volledig vrije prijzen, de meeste extreme variant van prijsdifferentiatie, in deze markt op dit moment ook tot het gewenste effect zullen leiden. Daarvoor is immers een markt nodig die aan alle voorwaarden voldoet om ook echt als volwaardige markt te functioneren.

Gezien de onbalans in de markt vinden de zorgverzekeraars de vrije prijzen op dit moment dan ook een zeer risicovol experiment, waarbij de kans dat de consument er profijt van heeft, klein is. Zorgverzekeraars willen daarom dat eerst wordt voldaan aan de randvoorwaarden die nodig zijn voor een vrije markt, alvorens het experiment van vrije prijsvorming wordt ingevoerd.

Bron: Zorgverzekeraars Nederland


Vond u dit ook een interessant artikel?
Volg  anderen en ontvang gratis email updates!



Commentaar (1)Add Comment
0
E.L.
juli 10, 2011
145.53.137.201
...

Zou de kritische consument het in de gaten hebben dat ruim 83 % van de zorgverzekeringsmarkt (13,8 mln verzekerden) in handen is van 4 (!) partijen, zijnde:

*Achmea,
*Uvit (Univé, VGZ, IZA, Trias),
*Menzis (incl Anderszorg en Azivo)
*CZ (incl Zorg en Zekerheid, DL en OHRA)

En dat deze "concurrenten" zijn verenigd in "Zorgverzekeraars Nederland", welke volgens eigen zeggen tot taak heef:

"Zorgverzekeraars Nederland (ZN) behartigt de belangen van de ondernemingen die in Nederland zorgverzekeringen aanbieden. De hoofdactiviteit van ZN is het realiseren van voorwaarden waarbinnen de leden het vak van zorgverzekeraar optimaal kunnen uitoefenen.
De brancheorganisatie ZN staat primair voor de gemeenschappelijke belangen van zijn leden en voor het creëren van maximale ondernemingsruimte voor zorgverzekeraars."

Wil de zorgverzekeraar met de kleine zorgverlener onderhandelen?

Kan ik als verzekerde zien of mijn verzekeraar mijn gecontracteerde zorgverlener die gratis de administratie voor de verzekeraar doet en hem leverancierskrediet verleent tegen 0 % rente, tijdig betaalt?

Laat mijn verzekeraar mij zien of ik onder- of overbehandeld wordt door mijn zorgverlener? Deze grote verzekeraars hebben immers al jarenlang gegevens van mijn zorgverlener, waarin zij deze met conculega's kunnen vergelijken (spiegel informatie).

Zou de patient bij een zorgverlener blijven indien deze per 1 januari 2012 de tarieven met 10 % verhoogd, terwijl de verzekeraars de polissen gelijk laat aan 2011?
Een deel van de volwassen patienten zal (met hun kinderen) overstappen naar een ander, een deel zal in 2012 laten doen wat past binnen zijn polis en de rest indien enigszins mogelijk doorschuiven naar 2013.
En de rest zal het accepteren.

Verzekeraars proberen met deze uitspraken zorgverleners uit de mondzorg zover te krijgen dat ze contracten aangaan en overgeleverd zijn aan de grillen van de "Multinational"/verzekeraar. De patient wordt hier nog het minst wijzer van.

Schrijf commentaar
 
  kleiner | groter
 

busy
 


Lees ook: