Filosoof en psychiater Damiaan Denys: ‘Met veerkracht, optimisme en werkplezier 2021 in’

timer 4 min
Filosoof en psychiater Damiaan Denys laveert tussen filosofie, psychiatrie en neurowetenschap. Ook in het coronadebat laat hij met een verfrissende blik regelmatig van zich horen. Tijdens de online editie van het congres Mondzorgpraktijk Anno Nu 2021 op 16 december deelt Denys zijn opmerkelijke zienswijze in zijn keynote ‘Met veerkracht, optimisme en werkplezier 2021 in’.

Damiaan Denys  is hoogleraar psychiatrie aan de Universiteit van Amsterdam en behandelt patiënten met angst -en dwangstoornissen. Hij is hoofd van de academische afdeling psychiatrie van het Amsterdam UMC en geeft theatervoorstellingen over onder meer angst.

 
Bij het congres Mondzorgpraktijk Anno Nu - dit jaar online op 12 en 16 december - verzorgt Damiaan Denys de keynote ‘Met veerkracht, optimisme en werkplezier 2021 in’. Lees meer >>
 

 

‘Omhels het virus als een vriend’

Al snel na de coronapandemie laat Denys van zich horen. In een interview in NRC pleit Denys ervoor het coronavirus te omarmen, nadat hij eerst een opiniestuk in dezelfde krant heeft gepubliceerd. Daarin vraagt hij zich af: ‘Waarom omhelzen we het niet als een vriend in plaats van als een vijand te bevechten?’ Het artikel levert behoorlijk wat gemengde reacties op. Denys roept op om de dood van mensen en zelfs hele groepen mensen door dit virus te accepteren. Hij vindt het leven geen recht maar een geschenk. En sterven is een element van het leven, dat is er onlosmakelijk mee verbonden.
 

‘Discussie over sterfelijkheid wordt concreet’

‘De heersende maakbaarheidsopvatting is dat mensen zélf wel kunnen bepalen hoe we leven, hoelang we leven en zelfs hoe we sterven. Ik doe vooral een aanklacht tegen onze behoefte om het leven en de dood tot in den treure te controleren. De discussie over sterfelijkheid wordt nu door het virus eindelijk concreet’, aldus Denys.
 
Denys legt een verband tussen de verspreiding van het virus en de exploitatie van de aarde. ‘Het virus is gewoon een virus. Maar het hangt ontegenzeggelijk sterk samen met hoe wij leven. Als je kijkt naar hoe dit virus zich gedraagt, dan zie je dat zijn succes niet veroorzaakt wordt door het virus zelf, maar door onze stijl van leven. We eten alles op wat we zien.’
 

‘Alles draait nu om wat ik voel’

Denys pleit voor de-individualisering. ‘We redeneren nu vrijwel uitsluitend vanuit ons sentimentele zelf. Alles draait nu om wat ík voel. Je kunt ook proberen te redeneren vanuit een gemeenschapsgevoel. Een ideologie, een religieuze traditie, een filosofie die je deelt. Dat zijn andere manieren van kijken naar het leven die nu volledig buiten beeld zijn geraakt.’  
 

Paradox

In zijn recent verschenen boek  ‘Het tekort van het teveel’  neemt Denys de zorg, en in het bijzonder de geestelijke gezondheidszorg, de maat. De zorg is volgens Denys op allerlei fronten uit de hand gelopen. Er is sprake van een wildgroei aan instellingen, reguleringen en commercialisering. Met als resultaat: stroperige bureaucratie, lange wachtlijsten en patiënten die tussen wal en schip vallen. De zorg is een product geworden, de patiënt een consument.  

In het radioprogramma Kunststof zei Denys dat hij met zijn boek een poging doet om de Nederlandse gezondheidszorg te redden. ‘Daar komt het op neer. Want ondanks het vele geld dat we te besteden hebben - we staan in de wereld top drie als het gaat om de kwaliteit van onze zorg - echt goed gaat het niet.’

Bij het congres Mondzorgpraktijk Anno Nu - dit jaar online op 12 en 16 december - verzorgt Damiaan Denys de keynote ‘Met veerkracht, optimisme en werkplezier 2021 in’. Lees meer >>
 

Lees over Mondzorg Praktijk Anno Nu ook:

 
 

Foto: Damiaan Denys

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
damiaan

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

Huisartsen met bijzondere patiëntgroepen dreigen hun registratie te verliezen

timer3 min

Een klein deel van de huisartsen die met bijzondere patiëntgroepen werken, verwacht de eigen registratie te…

Lees verder »
Foto Shutterstock
flash_onNieuws

Nieuwe Zelfstandigenwet biedt een ‘veilige haven’ onder zeven voorwaarden

timer3 min

Zzp’ers en hun opdrachtgevers krijgen een ‘veilige haven’ van zeven voorwaarden die vooraf…

Lees verder »
Foto Shutterstock
flash_onNieuws

3 november 'beslissend moment' in cao-onderhandelingen fysiotherapie eerstelijn

timer4 min

Onderhandelaars over een nieuwe Cao Eerstelijn Fysiotherapie hebben op 13 oktober 2026 'belangrijke stappen'…

Lees verder »
Oprichting van een werkgeversvereniging is een belangrijke voorwaarde een cao te kunnen invoeren. Op 29 oktober organiseert de KNMT hierover een gesprek met praktijkhouders
flash_onNieuws

KNMT organiseert avond over oprichting werkgeversvereniging

timer3 min

Mondzorgpraktijken kunnen hun arbeidsvoorwaarden voortaan langs drie routes regelen. Het bestuur van de KNMT…

Lees verder »
KNMT: 'We weten uit de ervaringen van leden ook dat casussen van geval tot geval verschillen, en de feedback van de inspecteurs ook.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Belastingdienst bezoekt mondzorgpraktijken die met zzp-tandartsen werken

timer4 min

Tandartspraktijken die met zzp-tandartsen werken, kunnen een bedrijfsbezoek van de Belastingdienst verwachten.…

Lees verder »
Sandra Ubink_foto_Marco de Swart
mic_external_onInterview

Kinderfysio Sandra Ubink wordt zelf praktijkhouder: 'Ik kan nu veel meer mijn creativiteit kwijt'

timer5 min

Juist als ondernemer wil kinderfysiotherapeut Sandra Ubink laten zien wat haar vak te bieden heeft. Terwijl…

Lees verder »
Minister Thierry Aartsen: 'Wie conform die spelregels werkt, weet zeker dat er als zelfstandige kan worden gewerkt.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT kritisch over nieuwe Zelfstandigenwet: 'Duidelijker, maar niet eenvoudiger'

timer4 min

Minister Thierry Aartsen presenteerde 1 oktober het concept van de Zelfstandigenwet, waarmee hij een einde wil…

Lees verder »
‘Mensen voelen zich pas eigenaar van iets als ze er grip op hebben, er alles vanaf weten én er zelf in hebben geïnvesteerd.’ (Foto: Shutterstock)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Eigenaarschap in de praktijk: Wie zet het vuilnis buiten als Marie met vakantie is?

timer4 min

Hoe zorg je dat iedereen zich mede-eigenaar voelt van de praktijk en dat ieder teamlid uit…

Lees verder »