Uit het rapport 'Focus op huisartsentekort' van de Algemene Rekenkamer blijkt dat een op de twintig Nederlanders momenteel op zoek is naar een huisarts. In 2024 had ongeveer 60% van de huisartsenpraktijken een patiëntenstop, waardoor het voor veel mensen moeilijk is om zich bij een nieuwe praktijk in te schrijven. De verwachting is dat het tekort aan huisartsenzorg de komende jaren verder zal toenemen.
Rapport Rekenkamer: Huisartsentekort bestaat echt en groeit alleen maar
Foto: Shutterstock
Het rapport stelt dat tussen de 777.000 en 926.000 Nederlanders geen huisarts hebben of een nieuwe huisarts zoeken. Dit omvat een groep van 45.000 tot 194.000 mensen die helemaal geen huisarts hebben, en nog eens 732.000 mensen die wel ingeschreven staan maar een andere huisarts willen.
Grote regionale verschillen
Er zijn grote regionale verschillen in de toegankelijkheid van huisartsenzorg. In Friesland, Drenthe en Zeeland zijn relatief weinig patiëntenstops, terwijl regio’s zoals Haaglanden, Zuid-Holland-Zuid, Gooi- en Vechtstreek en Amersfoort en omgeving de meeste beperkingen kennen. In die gebieden had in 2024 minstens driekwart van de praktijken een patiëntenstop.
Afnemend aantal praktijkhouders
Naast de patiëntenstops kampt de huisartsenzorg met een ander structureel probleem: het dalende aantal praktijkhouders. Steeds meer huisartsen werken als waarnemer of zijn in dienst van een andere praktijkhouder, wat betekent dat er minder praktijken zijn waar patiënten zich kunnen inschrijven. Zonder praktijkhouders is de continuïteit van de huisartsenzorg in gevaar.
Toename van het tekort
De groeiende zorgvraag, met name door vergrijzing, draagt bij aan het huisartsentekort. Daarnaast zijn er de afgelopen jaren meer taken bij de huisarts komen te liggen, zoals extra zorg voor chronische aandoeningen en wachttijden in de geestelijke gezondheidszorg. De Algemene Rekenkamer constateert ook dat de instroom in de huisartsenopleiding achterblijft bij de noodzakelijke aantallen, terwijl de uitstroom juist hoog is. De komende twintig jaar zal naar verwachting 56% van de huidige huisartsen stoppen, niet alleen door pensionering maar ook doordat sommigen het vak eerder verlaten. Vooral in snel vergrijzende regio’s, zoals de Achterhoek en Noord-Holland Noord, wordt een toename van tekorten verwacht.
Voorbeelden: Zwolle, Den Haag, Goes en Doetinchem
De impact van het huisartsentekort verschilt sterk per regio, zoals te zien is in Zwolle, Den Haag, Goes en Doetinchem.
- Zwolle: Hier lijkt de druk op de huisartsenzorg relatief mee te vallen. Het aantal huisartsbezoeken per patiënt per jaar ligt lager dan in vergelijkbare gemeenten en er zijn relatief veel huisartsen per inwoner (1 huisarts per 1199 inwoners). Toch heeft 45 tot 55% van de huisartsen een gedeeltelijke of volledige patiëntenstop (Druk op huisarts in Zwolle lijkt mee te vallen).
- Den Haag: In deze stad is de situatie aanzienlijk problematischer. Het aantal huisartsen per inwoner ligt lager dan in vergelijkbare gemeenten (1 huisarts per 1560 inwoners), en meer dan 75% van de praktijken heeft een patiëntenstop. Hoewel Haagse patiënten gemiddeld minder vaak naar de huisarts gaan dan inwoners van vergelijkbare gemeenten, is de druk op de huisartsenzorg aanzienlijk door het beperkte aantal beschikbare huisartsen (Huisarts in Den Haag heeft het druk).
- Goes: In Goes is de huisartsendichtheid laag. Voor elke 1804 inwoners is er slechts één huisarts beschikbaar, terwijl dat aantal in vergelijkbare gemeenten op 1408 ligt. Dit betekent dat er in Goes verhoudingsgewijs minder huisartsen zijn. Toch valt de situatie in Zeeland mee vergeleken met andere regio’s: minder dan 45% van de praktijken heeft een patiëntenstop (Huisarts in Goes druk).
- Doetinchem: Hier is de druk op de huisartsenzorg aanzienlijk. Niet alleen is het aantal huisartsen per inwoner laag (1 huisarts per 1656 inwoners vergeleken met 1 per 1298 in vergelijkbare gemeenten), maar ook bezoeken inwoners hun huisarts relatief vaak (gemiddeld 5,2 keer per jaar). Bovendien heeft 45 tot 55% van de huisartsen een gedeeltelijke of volledige patiëntenstop (Huisarts in Doetinchem druk).
Fleur Agema: ‘Spreiding is het probleem’
Minister Fleur Agema laat in een reactie op het Rekenkamer-onderzoek weten dat zij nog altijd van mening is dat spreiding het probleem is. Ze schrijft: 'Mijn beeld is genuanceerder: ik zie dat er - zeker op sommige plekken - een tekort aan huisartsenzorg is.' Agema noemt het belangrijk dat elke Nederlander zich bij een huisarts in de buurt kan inschrijven. De Rekenkamer concludeert echter dat hier momenteel niet aan wordt voldaan. Om de tekorten tegen te gaan, zet de minister in op het beperken van de zorgvraag en het stimuleren van praktijkhouderschap. Een van de directe maatregelen die de minister volgens de Rekenkamer kan nemen, is het financieren van extra opleidingsplekken voor huisartsen.
LHV: ‘Jonge huisartsen in onzekerheid’
'De minister erkent dus toch wel dat er een tekort is en zegt dat ze graag meer praktijkhouders wil', concludeert Marjolein Tasche, voorzitter van Landelijke Huisartsen Vereniging, bij EenVandaag. 'We weten dat van alle jonge huisartsen het merendeel praktijkhouder wil worden op den duur. Maar het vinden van huisvesting is lastig en de tarieven voor de basiszorg door huisartsen geven ook wel wat onzekerheid.'
Bronnen:
- Rekenkamer, 1 op 20 Nederlanders zoekt andere huisarts, 2 april 2025
- EenVandaag, Uit onderzoek Rekenkamer blijkt dat zorgminister ongelijk heeft: 'Er is wel degelijk een huisartsentekort', 2 april 2025
- LHV, Rekenkamer laat zien: aanpak huisartsentekort hoognodig, 2 april 2025
- OpenKamer, Het bericht dat ruim twee op de drie huisartsen een patiëntenstop hebben, 27 november 2023
Meer artikelen met dit thema
Kabinet wil per 2027 af van compensatie transitievergoedingen
11 jun om 15:45 uur4 minHet kabinet heeft aangekondigd per 1 januari 2027 te stoppen met de compensatie voor…
Michel Fortman: ‘Verzuimpreventie vergt draagvlak bij praktijkhouder en mandaat voor praktijkmanager’
4 jun om 12:30 uur5 minHet ziekteverzuim in de zorg blijft hardnekkig hoog en verschuift steeds vaker naar langdurige uitval. Vooral…
Wie zorgt er eigenlijk voor de gezondheid van uw praktijk?
3 jun om 14:15 uur3 minTijdens de Dag van de Praktijkmanager op 21 mei verzorgde Jos Luypaers een masterclass over…
Toetreden tot een maatschap als medisch specialist: alles wat je moet weten
27 mei om 14:00 uur5 minKrijg je binnenkort de kans om toe te treden tot een Medisch Specialistisch Bedrijf (MSB)? Dan sta je aan het…
Wet DBA en wet Loontransparantie - hoe kan deze wetgeving bijdragen aan werkgeluk?
20 mei om 16:30 uur5 minDe arbeidsmarkt verandert snel. Nieuwe wetgeving rondom loontransparantie en…
Mascha van Wermeskerken op de PM Dag: ‘Praktijkgeluk vraagt om leiderschap en een stevig fundament’
11 mei om 12:00 uur5 minMascha van Wermeskerken begeleidt mondzorgpraktijken bij het verbeteren van hun organisatie…
Paulien Schwencke over ‘Teamkracht’ bij de PM Dag: ‘Je beseft in een split second hoe je in een team staat’
7 mei om 17:15 uur5 minHoe gedraag jij je zodra de druk oploopt in een team? Neem je automatisch de leiding, trek je…
Maaike van der Mee en Gracita Linger over verzuim: ‘Goed voor je personeel zorgen is de voorwaarde voor een gezonde praktijk’
6 mei om 13:10 uur5 minVerzuim groeit uit tot een structureel probleem in de mondzorg. Het bedreigt de continuïteit…
