Blog: Waarnemen versus Waarheid
Als je googelt op optische illusies wordt al snel duidelijk dat dat wat je ziet niet altijd overeenkomt met de werkelijkheid. Een van de bekendste ambigue afbeeldingen is van cartoonist W.E. Hill. De een ziet een oude vrouw met haakneus, de ander een jonge vrouw die over haar schouder kijkt. Beiden zijn juist, maar of ze dat ook van elkaar zullen aanvaarden? Iedereen heeft een andere achtergrond, overtuigingen en levenservaring, die van invloed zijn op hoe je de wereld ziet. Een voorbeeld: de meeste tandartsen bevelen het gebruik van fluoride aan, maar er zijn mensen die daar bezwaar tegen hebben op grond van hun geloofsovertuiging.
Zodra mensen zich realiseren dat wat zij zien als de waarheid, enkel hun waarheid is, ontstaat er ruimte. Mensen hoeven zich niet te verdedigen of de werkelijkheid van de ander te ontkennen. Ze realiseren zich dat het ‘spelersperspectief’ bepaalt hoe iemand de werkelijkheid ziet.
Wat jij waarneemt is jouw waarheid, maar dus niet de (enige) waarheid. Zie je een medewerker iets uit de voorraad pakken en in zijn zak stoppen? Betaalt een patiënt een factuur niet ondanks meerdere aanmaningen? Komt een sollicitant niet opdagen bij het gesprek? Trek niet te snel een conclusie. Toets jouw waarheid. Wie weet word je verrast door de waarheid van de ander!
Marloes den Heijer – Teambuilder voor (tandarts)praktijken en auteur van het boek Passie in Praktijk – Lessen van ondernemende tandartsen. www.passieinpraktijk.nl
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Michel Fortman: ‘Verzuimpreventie vergt draagvlak bij praktijkhouder en mandaat voor praktijkmanager’
5 minHet ziekteverzuim in de zorg blijft hardnekkig hoog en verschuift steeds vaker naar langdurige uitval. Vooral…
Wie zorgt er eigenlijk voor de gezondheid van uw praktijk?
3 minTijdens de Dag van de Praktijkmanager op 21 mei verzorgde Jos Luypaers een masterclass over…
Wet DBA en wet Loontransparantie - hoe kan deze wetgeving bijdragen aan werkgeluk?
5 minDe arbeidsmarkt verandert snel. Nieuwe wetgeving rondom loontransparantie en…
Mascha van Wermeskerken op de PM Dag: ‘Praktijkgeluk vraagt om leiderschap en een stevig fundament’
5 minMascha van Wermeskerken begeleidt mondzorgpraktijken bij het verbeteren van hun organisatie…
Paulien Schwencke over ‘Teamkracht’ bij de PM Dag: ‘Je beseft in een split second hoe je in een team staat’
5 minHoe gedraag jij je zodra de druk oploopt in een team? Neem je automatisch de leiding, trek je…
Maaike van der Mee en Gracita Linger over verzuim: ‘Goed voor je personeel zorgen is de voorwaarde voor een gezonde praktijk’
5 minVerzuim groeit uit tot een structureel probleem in de mondzorg. Het bedreigt de continuïteit…
Rianne Schrijver en Marlies Schippers bij de PM Dag: 'Bepaal je positie en spreek je uit'
5 minWat maakt dat mensen met plezier, energie en betrokkenheid hun werk doen? In de workshop ‘Werkgeluk in de…
Vier tips voor een zorgeloze hr- en salarisadministratie
4 minEen correct salaris op het juiste moment. Voor werknemers is dat vanzelfsprekend. Maar in de…

Reactie toevoegen