Innoveren is vooral implementeren

maandag 21 januari 2019
timer 2 min
Een van de hulpmiddelen om te zorgen dat de beschikbare kennis en vaardigheden van medewerkers in een praktijk overzichtelijk zijn, is een skill matrix. Dit is een schematisch overzicht van de mate van beheersing van een vaardigheid of taak.

Aan nieuwe ontwikkelingen op dit moment geen gebrek. Sterker nog, de overheid denkt dat met allerlei slimme innovaties de problemen in de zorg voor het overgrote deel op te lossen zijn. Al 10 jaar doet het Erasmus Centre for Business Innovation (ECBI) onderzoek naar innovatie in Nederland. Een van hun belangrijkste conclusies: slechts 25% van het succes van innovaties wordt verklaard door investeringen in technologie; 75% van het succes komt voort uit investeringen in medewerkers. Hoe zorg je ervoor dat nieuwe apparaten en methodes ook daadwerkelijk gebruikt gaan worden? Dat is lastiger dan het op afstand lijkt.

Skill matrix

Eén van de zaken die in een iets grotere praktijk snel onoverzichtelijk kan worden, is de beschikbare kennis en vaardigheden van de medewerkers. De een is nu eenmaal enthousiaster en nieuwsgieriger dan de ander. Tot zover geen probleem, maar als een innovatie echt verder uitgerold moet worden, dan is het handig om een goed overzicht te hebben van welke medewerker wat kan en tot op welk niveau. Een skill matrix is vaak een onderdeel van ‘lean management’. In Japan hangen de overzichten voor iedereen zichtbaar op de borden. In een open cultuur is het goed om te kunnen zien wie wat kan. Nog belangrijker: je kunt zien wie je bij jouw eigen ontwikkeling kan helpen.

De opbouw van de skill matrix

  De vaardigheden matrix kent per taak de volgende 5 verschillende niveaus:

1. Geen kennis

2. Begrijpt alle stappen

3. Uitvoeren onder begeleiding /controle achteraf

4. Zelfstandig uitvoeren en problemen kunnen oplossen

5. Kan anderen trainen

Niet iedereen hoeft natuurlijk alles te kunnen, maar zeker in de zorg is het fijn als duidelijk is dat kennis en vaardigheden in de praktijk voldoende geborgd zijn. Als maar één iemand een bepaald apparaat of techniek beheerst, dan is de praktijk kwetsbaar. Het beheersingsniveau maak je visueel in een overzicht.

Conclusie

Bij veranderingsprocessen in grote praktijken is het handig om een overzicht te hebben van de ontwikkeling van de diverse medewerkers en dit visueel weer te geven. De skill matrix kan hierbij helpen. Een voorbeeld van een skillmatrix kun je downloaden op www.dentiva.nl/skillmatrix.

 

Geschreven door Alexander Tolmeijer

www.dentiva.nl

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Innoveren is vooral implementeren

Meer artikelen met dit thema

‘Praktijkmanagers moeten tegengas durven geven’, stelt Poeya Mohtadili. ‘De manier waarop ik met jou omga, dient ook een model te zijn voor hoe jij met je medewerkers omgaat in de praktijk.' (Foto: Claudia Kamergorodski voor MO)
mic_external_onInterview

Tandarts-praktijkhouder Poeya Mohtadili: ’De stille revolutie in de mondzorg: standaardiseren met een ziel’

11 jun om 16:30 uurtimer4 min

De tandartspraktijk ondergaat een stille transformatie, stelt tandarts-praktijkhouder Poeya…

Lees verder »

Haal meer uit je oefenzaal: zo richt je jouw fysiotherapiepraktijk slim en toekomstgericht in

11 jun om 16:00 uurtimer4 min

De wereld van de fysiotherapie verandert. De eisen van zorgverzekeraars nemen toe, terwijl vergoedingen onder…

Lees verder »
Nicky Hekster - Foto: Ewald Geerding
all_inclusiveAchtergrondartikel

Nicky Hekster (AICoalitie4NL): ‘AI is absoluut geen wondermiddel’

10 jun om 12:45 uurtimer5 min

Personeelstekorten, vergrijzing en enorme administratieve verplichtingen zetten de zorg onder druk. Volgens…

Lees verder »
Marc d'Ancona en Michel Fortman: ‘In deze tijd met oplopend verzuim hebben praktijken alle baat bij vroegtijdige signalering en preventie door stevige praktijkmanagers.’ (Foto: Ewald Geerdink)
mic_external_onInterview

Michel Fortman: ‘Verzuimpreventie vergt draagvlak bij praktijkhouder en mandaat voor praktijkmanager’

4 jun om 12:30 uurtimer5 min

Het ziekteverzuim in de zorg blijft hardnekkig hoog en verschuift steeds vaker naar langdurige uitval. Vooral…

Lees verder »
Jos Luypaers: 'Juist praktijkhouders en praktijkmanagers bevinden zich dagelijks op het snijvlak van bovenstroom en onderstroom.' (Foto: Jos Luypaers)
person_outlineBlog

Wie zorgt er eigenlijk voor de gezondheid van uw praktijk?

3 jun om 14:15 uurtimer3 min

Tijdens de Dag van de Praktijkmanager op 21 mei verzorgde Jos Luypaers een masterclass over…

Lees verder »

De zorg van binnenuit verbeteren: erken dat rouw echt bestaat

2 jun om 12:15 uurtimer5 min

Fysiotherapeute Eveline Bosselaar roept zorgverleners op eerlijk in de spiegel te kijken en te erkennen dat ze…

Lees verder »
Poeya Mohtadili: 'Als je geen verhalen kunt vertellen, je niet kunt verbinden met de patiënt, dan verlies je het vertrouwen.' (Foto: Claudia Kamergorodski)
mic_external_onInterview

Praktijkhouder Poeya Mohtadili over ‘de stille revolutie’: ‘De tandarts van de toekomst is een verhalenverteller’

29 mei om 11:00 uurtimer4 min

De tandartspraktijk ondergaat een stille revolutie, stelt tandarts-praktijkhouder Poeya Mohtadili. Waar…

Lees verder »
Radiotherapeut-oncoloog Leonard Bokhorst. Foto: Mauro Medisch Specialisten.
mic_external_onInterview

Mauro Medisch Specialisten: ‘Geen second opinion, maar gids en medisch vertrouwenspersoon’

28 mei om 15:15 uurtimer5 min

Radiotherapeut-oncoloog Leonard Bokhorst en ondernemer Diederik Visser lanceerden ruim een jaar geleden Mauro…

Lees verder »