Meer aandacht en geld voor fysiotherapiepraktijk voor efficiënte samenwerking in de zorg

woensdag 23 mei 2018
timer 3 min
Wereldwijd is er een sterke focus op de eerstelijnszorg. Deze kenmerkt zich door persoonsgerichte zorg van hoge kwaliteit tegen zo laag mogelijke kosten, georganiseerd dichtbij waar patiënten werken en wonen. Samenwerken is hierbij essentieel.

De wereld gezondheidsorganisatie is het hierover al 40 jaar eens (Alma Ata verklaring, 1978). Tijdens de Global conference on primary care (Astana, Kazachstan, 2018) wordt deze eensgezindheid aangescherpt in aanwezigheid van 194 landen. Wat betekent dit voor een eerstelijnsfysiotherapiepraktijk in Nederland? Efficiënt samenwerken vraagt om businessmodelinnovatie voor de eerstelijnsfysiotherapiepraktijk.

 

Een Nederlandse eerstelijnsfysiotherapiepraktijk levert geïntegreerde persoonsgerichte zorg, dicht bij waar de patiënt woont en werkt. Om dit mogelijk te maken wordt samengewerkt. Immers, veel patiënten komen niet alleen bij de fysiotherapiepraktijk, maar bezoeken ook andere zorgprofessionals en hebben te maken met een zorgverzekeraar. Hierbij wordt verwacht dat de fysiotherapiepraktijk een coördinerende en initiërende rol heeft zodat integratie van zorg daadwerkelijk plaatsvindt.

 

Als initiator en coördinator heeft de fysiotherapiepraktijk drie typen samenwerkingspartners waarmee efficiënt moet worden samengewerkt zodat de gewenste zorg wordt geleverd. Deze samenwerkingspartners zijn: patiënten vertegenwoordigers, interne praktijkmedewerkers en externe partners . Dit trio heeft onderling een verschillende focus. Ten eerste zijn patiëntvertegenwoordigers gericht op beter worden, op wat de zorg kost en op service, zoals afspraken maken en het contact met de bijvoorbeeld de fysiotherapeut. Ten tweede hebben interne praktijkmedewerkers zoals een praktijkmanager of een fysiotherapeut een andere focus. Immers, een praktijkmanager is bijvoorbeeld gericht op efficiency, productie en winstgevendheid en een fysiotherapeut op klinische resultaten, scholing en een lage administratiedruk. Ten derde hebben externe samenwerkingspartners weer een andere focus. Zo willen beleidsmakers betalen voor voorspelbare uitkomsten van zorg. Accreditatie organen en kwaliteitsregisters kijken naar externe eisen die worden gesteld aan zorg. Daarnaast hebben zorgprofessionals buiten de fysiotherapiepraktijk en mantelzorgers ook wensen en eisen.

 

Het is belangrijk het verschil in focus van samenwerkingspartners te onderkennen. Hiervoor is aandacht, tijd en geld nodig voor de eerstelijnsfysiotherapiepraktijk. Dit is een uitdaging omdat het huidige fee for service fysiotherapie businessmodel niet goed past bij deze situatie. Deze uitdaging aangaan vraagt om businessmodelinnovatie voor de eerstelijnsfysiotherapiepraktijk. Pakt fysiotherapie Nederland deze handschoen anno 2018 op?

 

Dear global conference on primary care 2018, this is how we do it in the Netherlands!

 

Rutger IJntema, MBA, Fysiotherapeut, PhD candidate Lectoraat Financieel-economische Advisering bij Innovaties / Onderzoeklijn economie, gezondheid en zorg, Lectoraat Innovatie van Beweegzorg, Themaleider ondernemen en HU Gezondheidszorgopleidingen, Instituut voor Bewegingsstudies, Hogeschool Utrecht. rutger.ijntema@hu.nl     

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Meer aandacht en geld voor fysiotherapiepraktijk voor efficiënte samenwerking in de zorg

Meer artikelen met dit thema

Tandarts Noemi Romero en haar team - Monique Brunt i.s.m. Laurea Socials
all_inclusiveAchtergrondartikel

Werkgeluk in de praktijk: Sleutel tot toekomstbestendige zorg

19 mrt om 12:15 uurtimer5 min
De zorg staat onder druk. De arbeidsmarkt is krap, de zorgvraag neemt toe en teams worden kleiner en diverser.…
Lees verder »
Minister Thierry Aartsen (Foto: Martijn Beekman/Rijksoverheid)
flash_onNieuws

Kabinet gooit aanpak schijnzelfstandigheid over andere boeg

18 mrt om 14:00 uurtimer4 min
Jarenlang draaide het zzp-dossier om strengere afbakening en meer controle. Het nieuwe kabinet kiest nu een andere…
Lees verder »
Dirkje van der Ven: ‘Het beeld dat mensen van zichzelf hebben is dat ze rationele wezens zijn en hartstikke slim zijn. Realistisch gezien is dat niet zo: mensen zijn wel slim, juist omdat ze af en toe op onbewust niveau opereren.’ (Foto: Gedragsland)
mic_external_onInterview

Dirkje van der Ven, keynote bij de PM Dag: ‘Weerstand is geen obstakel, maar een hulpmiddel’

17 mrt om 15:00 uurtimer6 min
Wie gedrag wil veranderen, stuit vrijwel altijd op weerstanden. Dat geldt in de maatschappij, in de zorgsector én…
Lees verder »

'Dankzij DentalRules hebben we de planning op orde, een betere omzet en meer overzicht'

4 mrt om 14:00 uurtimer4 min
Margit Lawant, tandarts en praktijkeigenaar in Eelderwolde, vertelt hoe haar praktijk sinds 2010 is uitgegroeid…
Lees verder »
flash_onNieuws

Jan Willem Vaartjes bij Dental Expo: ‘Zelfstandig blijven werken en ondernemen in de zorg’

12 feb om 16:00 uurtimer3 min
Op 6 maart geeft Jan Willem Vaartjes – initiatiefnemer van de Vereniging Bevlogen Tandartsen – in samenwerking met…
Lees verder »

Visser & Visser bij de Dental Expo: Ben jij klaar voor de volgende stap in jouw praktijk?

12 feb om 12:00 uurtimer4 min
De tandartsensector staat onder druk: krapte op de arbeidsmarkt, stijgende kosten en veranderende wet- en…
Lees verder »
Praktijkmanager Fiona Harmsen (Foto: Bij Nader Inzien)
flash_onNieuws

Bij Nader Inzien zoekt gepensioneerde tandartsen voor Amsterdamse vestiging

10 feb om 14:15 uurtimer4 min
De sociale tandartsenpraktijk ‘Bij Nader Inzien’ in Havelte heeft zo veel nieuwe inzichten opgeleverd, dat de…
Lees verder »
Maaike van der Mee (Dutch Dental Academy)
mic_external_onInterview

Maaike van der Mee als minister van VWS: ‘Het ontbreekt regelmatig aan goed werkgeverschap’

5 feb om 11:45 uurtimer5 min
Als Maaike van der Mee minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) wordt, dan zou ze in elk geval een…
Lees verder »