Personeel: er is nog veel onbenut potentieel

donderdag 6 april 2023
timer 3 min
Rob van Damme huisarts en columnist MedischOndernemen

Rob van Damme: ‘Toegewijde medewerkers zorgen ervoor dat ik als zorgprofessional kan excelleren’ (foto: Huisartsenpraktijk Bast en Van Damme)

In een nog niet zo lang verleden wensten concurrerende ondernemers elkaar veel personeel toe. Deze uitspraak komt oorspronkelijk uit een eeuwenoude Joodse traditie en betekent zoveel als iemand veel zorgen en ellende toewensen. Personeel levert immers altijd gedoe op, schrijft huisarts en columnist Rob van Damme.

Medewerkers kunnen onverwacht ziek of zwanger worden, de kantjes eraf lopen, zeuren over arbeidsvoorwaarden, onderling ruzie maken, staken, grensoverschrijdend gedrag vertonen en nog meer van dat soort zaken. Ze zijn nog duur ook. Maar ja, een zorgondernemer kan ook niet alles zelf doen. Dus moet je wel personeel hebben.

Enthousiast team

Gelukkig kan het ook anders. Ik prijs me gelukkig dat ik mag werken met een team van enthousiaste en toegewijde (vrouwelijke) medewerkers. Zij zorgen ervoor dat ik als zorgprofessional kan excelleren. De medewerkers zijn (niet bezittelijk bedoeld) mijn visitekaartjes, mijn spelverdelers, mijn filters, mijn bliksemafleiders, mijn sfeermakers en bevorderen mijn werkplezier. Ik zou echt niet weten hoe ik zonder mijn team goede zorg zou kunnen leveren. Natuurlijk is er wel eens wat loos, maar dat lossen we samen op. We investeren in elkaar. Ook de patiënten voelen de goede werksfeer en geven dat ook aan ons terug.

Samenwerken is sleutel

De grootste uitdaging voor de gezondheidszorg in de komende jaren is het vinden en behouden van voldoende gekwalificeerd en gemotiveerd personeel. Dat oplossen begint met het enthousiasmeren van jonge mensen voor de sector, het bieden van voldoende stageplaatsen, persoonlijke erkenning geven en een eerlijke financiële waardering. Daarin moeten we niet elkaars vliegen afvangen, maar juist gezamenlijk nadenken over hoe we regionaal tekorten kunnen opvangen. Ook hierbij is samenwerken een sleutel naar de toekomst.

Onconventionele oplossingen

Maar ook onconventionele en creatieve oplossingen moeten we niet schuwen. Een lokale supermarkt werft senioren (pensionado’s) voor achter de kassa. In het zakenleven is het uitbesteden van taken aan derden (outsourcing) of het delen van ondersteunend personeel (receptie, callcenter, schoonmaak) heel normaal.

Waarom delen we geen personeel over onze domeingrenzen heen? Waarom geen gezamenlijke centrumassistente voor huisarts, verloskundige, fysiotherapeut en tandarts? Waarom geen belcentrale of een flexpool voor een hele huisartsengroep? Er is nog veel onbenut potentieel. Maar dan moeten we wel durven. In tegenstelling tot de klassieke interpretatie wens ik al mijn collega- zorgverleners in de toekomst heel veel personeel toe. Want alleen dan kunnen wij ons werk vol- en leuk houden!

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Op het gebied van cao-ontwikkelingen signaleert Eva Izeboud, HR-manager en adviseur bij Visser & Visser, een trend richting zekerheid, vaste arbeidsovereenkomsten en minder structurele flexibiliteit. (Foto: Eva Izeboud)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Webinar ‘HR-actualiteiten’: Overzicht, grip en praktische handvatten voor praktijkmanagers

1 dec om 09:00 uurtimer5 min
Het PraktijkmanagersNetwerk organiseerde op 25 november een webinar over ‘HR-actualiteiten en teamontwikkeling in…
Lees verder »

Adem in, adem uit: zo geef je stress minder grip op je werkdag

27 nov om 12:30 uurtimer4 min

Een werkdag kan soms voelen als een sprint die onverwacht verandert in een marathon. Je start fris, maar…

Lees verder »
De Belastingdienst (Shutterstock)
flash_onNieuws

Erik van Dam (VvAA): ‘Zzp-wet opnieuw op de lange baan, maar fiscus handhaaft wel’

17 nov om 14:15 uurtimer4 min

De ontwikkeling van de nieuwe zzp-wet lijkt opnieuw te stagneren. Het demissionaire kabinet…

Lees verder »
Aantal vrouwen met voltijdbaan groeit spectaculair: stijging van 33 procent in tien jaar. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

‘Beeld dat vrouwen alleen in deeltijd willen werken is achterhaald’

11 nov om 17:00 uurtimer3 min

Het aantal Nederlanders met een voltijdbaan is in tien jaar met bijna vijftien procent…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
all_inclusiveAchtergrondartikel

Belastingdienst toetst op schijnzelfstandigheid: details vaak doorslaggevend

5 nov om 15:30 uurtimer4 min

Om meer duidelijkheid over de inzet van zzp’ers in de zorg te krijgen, legde de KNMT, samen…

Lees verder »

Praten over vermoeidheid is 'taboe in de mondzorg'

22 sep om 09:30 uurtimer3 min

Veel mondzorgprofessionals ervaren dagelijks de keerzijde van hun vak: vermoeidheid,…

Lees verder »
Bob van Ravensberg - Foto: Fysiovakbond FDV
mic_external_onInterview

Bob van Ravensberg (Fysiovakbond FDV): ‘Elke dag stoppen tien fysiotherapeuten, maar de politiek grijpt niet in’

3 jul om 12:30 uurtimer6 min

Fysiotherapeuten verlaten in groten getale het vak vanwege lage tarieven en een te hoge…

Lees verder »
Laura Bas (Foto: Jitske Seckel)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Laura Bas over vier generaties op de werkvloer: ‘Zoek de verbinding in plaats van de verschillen’

23 jun om 09:00 uurtimer4 min

Generatie Z-expert Laura Bas gaf tijdens de Dag van de Praktijkmanager op 12 juni een inspirerende keynote over…

Lees verder »