Tegenstrijdigheid in businessmodel fysiotherapiepraktijk

donderdag 15 februari 2018
timer 3 min
Stelt u zich eens voor. U loopt als fysiotherapeut met beweegzorgondernemers, bedrijfsadviseurs, beweegzorgdocenten en -onderzoekers een overlegruimte binnen. Jullie geven elkaar een hand en gaan bij elkaar zitten om enthousiast na te denken over innovatieve oplossingen voor beweegzorg. Samen zetten jullie een ‘businessmodel bril’ op. Wat ziet u dan?

Patiënten zijn steeds meer gelijkwaardige partners binnen ons gezondheidszorgsysteem dat zich richt op persoonsgerichte oplossingen van hoge kwaliteit tegen aanvaardbare kosten. Zelfredzaamheid is hierbij belangrijk. Sommige patiënten redden zich bijvoorbeeld door gebruik te maken van digitale ondersteuning zoals online oefenprogramma’s en gezondheid apps. Andere hebben behoefte aan intensief persoonlijk contact door coaching.


Binnen ons gezondheidszorgsysteem werken fysiotherapiepraktijken, die zich hieraan moeten aanpassen en hierin moeten investeren. Bovendien moeten deze praktijken jaarlijks winst maken om te blijven bestaan. Ongeacht een solo-, groepspraktijk of winstoogmerk. Ze worden uitgedaagd aan twee kanten. Aan de ene kant het leveren van persoonsgerichte oplossingen van hoge kwaliteit tegen aanvaardbare kosten en aan de andere kant het behalen van winst.


Persoonsgerichte oplossingen én winst maken

Door een ‘businessmodel bril’ ziet u onmiddellijk dat het hier een vreemde situatie betreft. Er valt u iets op. Er mist samenhang tussen de twee kanten. De ene kant worden persoonsgerichte oplossingen van hoge kwaliteit tegen aanvaardbare kosten doorgaans gemeten op het niveau van een patiënt, een patiëntenpopulatie en het gezondheidzorgsysteem. Maar hierbij wordt niet gekeken naar winst. Aan de andere kant wordt winst doorgaans gemeten op het niveau van de praktijk. Maar hierbij wordt niet gekeken naar persoonsgerichte oplossingen van hoge kwaliteit tegen aanvaardbare kosten. Dit levert twee soorten gesprekken op die elkaar niet lijken te raken. Samenhang ontbreekt.


Toegevoegde waarde voor drie partijen

Met een ‘businessmodel bril’ ziet u dat een zorgoplossing niet alleen waarde moet hebben voor de patiënt, maar voor nóg twee partijen. De praktijk zelf, zoals bijvoorbeeld eigenaar en werknemers. En ook de samenwerkingspartners van de praktijk zoals financiers, zorgprofessionals, ICT-ers en buurtcoaches. Is bijvoorbeeld het werken aan zorgoplossingen met uw praktijk waardevol voor u en voor uw collega’s? Krijgen jullie voldoende tijd en geld om nodige kennis op peil te houden? Hebben jullie voldoende overleg- en administratietijd? Vindt de patiënt de zorgoplossingen zo waardevol dat hij er tijd of geld aan wil blijven besteden? Of is er voor hem een beter alternatief? Wat hebben de samenwerkingspartners van de praktijk eraan om bij te dragen aan zorgoplossingen? Werken ze liever samen met een andere praktijk? Als de patiënt, de praktijk zelf en samenwerkingspartners er in samenhang heil in zien, dan is de kans groot dat persoonsgerichte zorgoplossingen tegen aanvaarbare kosten voldoende winst genereren om opnieuw te kunnen investeren.


Wanneer u uw ‘businessmodel bril’ weer afzet kúnt u zich afvragen of uw praktijk het denken vanuit twee kanten nog kan blijven volhouden. Kijken naar samenhang ligt meer voor de hand. Welke waarde voegt uw praktijk toe voor uw patiënt, u en uw collega’s en samenwerkingspartners? Hoe kijkt u hier tegenaan?


Rutger IJntema MBA, Fysiotherapeut

Hogeschool Utrecht

Business community voor beweegzorgondernemers

De ondernemende zorgprofessional www.oz.hu.nl

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Rianne Schrijver en Marlies Schippers: ‘Alle elementen samen – vakinhoud, persoonlijke ontwikkeling, leiderschap, teamdynamiek – zorgen ervoor dat je werkgeluk creëert in een organisatie.’ (Foto: KennisConnect)
mic_external_onInterview

KennisConnect coacht teams en leiders in de zorg: ‘Alles draait bij ons om werkgeluk’

11 dec om 11:30 uurtimer5 min
KennisConnect van Rianne Schrijver en Marlies Schippers – beiden apotheker én trainer – is geen gewoon…
Lees verder »
Op het gebied van cao-ontwikkelingen signaleert Eva Izeboud, HR-manager en adviseur bij Visser & Visser, een trend richting zekerheid, vaste arbeidsovereenkomsten en minder structurele flexibiliteit. (Foto: Eva Izeboud)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Webinar ‘HR-actualiteiten’: Overzicht, grip en praktische handvatten voor praktijkmanagers

1 dec om 09:00 uurtimer5 min
Het PraktijkmanagersNetwerk organiseerde op 25 november een webinar over ‘HR-actualiteiten en teamontwikkeling in…
Lees verder »

Adem in, adem uit: zo geef je stress minder grip op je werkdag

27 nov om 12:30 uurtimer4 min

Een werkdag kan soms voelen als een sprint die onverwacht verandert in een marathon. Je start fris, maar…

Lees verder »
‘Dit houdt de zorg toegankelijk en versterkt het werkgeluk van behandelteams, terwijl patiënten een betere ervaring krijgen.’ (Foto: TopMondzorg)
flash_onNieuws

TopMondzorg neemt Fresh over en groeit naar 169 praktijken

19 nov om 13:00 uurtimer4 min

Mondzorgketen TopMondzorg neemt collega-organisatie Fresh over. Alle onderdelen van Fresh –…

Lees verder »
De Belastingdienst (Shutterstock)
flash_onNieuws

Erik van Dam (VvAA): ‘Zzp-wet opnieuw op de lange baan, maar fiscus handhaaft wel’

17 nov om 14:15 uurtimer4 min

De ontwikkeling van de nieuwe zzp-wet lijkt opnieuw te stagneren. Het demissionaire kabinet…

Lees verder »
Aantal vrouwen met voltijdbaan groeit spectaculair: stijging van 33 procent in tien jaar. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

‘Beeld dat vrouwen alleen in deeltijd willen werken is achterhaald’

11 nov om 17:00 uurtimer3 min

Het aantal Nederlanders met een voltijdbaan is in tien jaar met bijna vijftien procent…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
all_inclusiveAchtergrondartikel

Belastingdienst toetst op schijnzelfstandigheid: details vaak doorslaggevend

5 nov om 15:30 uurtimer4 min

Om meer duidelijkheid over de inzet van zzp’ers in de zorg te krijgen, legde de KNMT, samen…

Lees verder »

Praten over vermoeidheid is 'taboe in de mondzorg'

22 sep om 09:30 uurtimer3 min

Veel mondzorgprofessionals ervaren dagelijks de keerzijde van hun vak: vermoeidheid,…

Lees verder »