Welke actiegerichte stijl past bij jou?

maandag 7 januari 2019
timer 3 min
Fysiotherapeuten lieten in 2018 zien dat ze samen sterk en actiegericht zijn. Twee ‘actiegerichte stijlen’ vallen op. Welke stijl heb jij om samen sterk het jaar in te gaan?

Als eerste stijl valt de ‘protest stijl’ op. Deze stijl is gericht op beleidsmakers en zorgverzekeraars en heeft een nationaal karakter. Als tweede de ‘co-creatie stijl’, gericht op het realiseren van innovatieve beweegzorgoplossingen voor burgers die in onze wijken en regio’s wonen en werken. Beide stijlen hebben de belofte in zich dat de huidige situatie waarin de fysiotherapie zich bevindt in de toekomst verandert. 

   

Protest stijl

De ‘protest stijl’ heeft als voordeel dat er bij een maatschappelijk vraagstuk waarin fysiotherapie een belangrijke rol speelt, massaal een standpunt wordt ingenomen. Hierdoor wordt met één stem gesproken richting beleidsmakers en zorgverzekeraars. Als daarnaast media en burgers dit standpunt omarmen, kan dit de besluitvorming gunstig beïnvloeden. Macht en invloed zijn hier belangrijke thema’s. De maatschappelijke waarde van de fysiotherapie kan hierdoor worden beschermd. De wens is dat zorgcontracten worden aangepast, administratieve lasten worden verminderd, vergoedingen worden verhoogd en dat vertrouwen in en waardering voor het vak fysiotherapie wordt uitgesproken. Deze acties vinden plaats binnen het bestaande gezondheidszorgsysteem en binnen bestaande businessmodellen die zijn geënt op kosteneffectiviteit.

 

Co-creatie stijl

De ‘co-creatie stijl’ heeft als voordeel dat met verschillende fysiotherapiepraktijken, experts en stakeholders wordt nagedacht over oplossingen voor vraagstukken die in wijken en regio’s spelen. Steeds meer innovatieve fysiotherapiepraktijken werken hierbij samen. Innoveren, ontwerpen, ondernemen en businessmodelinnovatie zijn hier belangrijke thema’s. Tijdens dit co-creatie proces worden verschillende standpunten verwoord en nieuwe oplossingen ontworpen met een bijpassend businessmodel. Vraagstukken zijn bijvoorbeeld: contractvrije zorg, zorgtechnologie, integratie met zorg en welzijn, preventie en focus op functioneren in plaats van pathologie en nieuwe vormen van financiering. Deze acties vinden deels plaats binnen het bestaande gezondheidszorgsysteem en bestaande businessmodellen, maar deels proberen deze acties het gezondheidszorgsysteem en businessmodellen rigoureus te vernieuwen. Veel van deze ideeën zien nooit het daglicht omdat nu eenmaal niet elke innovatie slaagt. Maar uiteindelijk levert dit broodnodige baanbrekende oplossingen op. 

 

Hoe gaan we met verschil van mening om?

Beide ‘actiegerichte stijlen’ vergen veel energie, betrokkenheid, doorzettingsvermogen, volwassenheid en zelfbewustzijn. Maar het belangrijkste bij beide ‘actiegerichte stijlen’ is misschien wel: hoe gaan we met verschil van mening om? En met verschillende contexten? Daarbij zien we meestal wel wat de ander ‘verkeerd’ doet en vergeten we onze eigen veranderbereidheid. 

 

Welke ‘actiegerichte stijl’ heb jij? Welke stap ga jij maken om met fysiotherapie samen sterk het jaar in te gaan? 

 

Rutger IJntema MBA, fysiotherapeut, PhD kandidaat

Onderzoeker lectoraat Financieel-Economische Advisering bij Innovaties / Innovatie van Beweegzorg.  Master Beweegzorg (Nieuw!), Instituut voor Bewegingsstudies

Hogeschool Utrecht

Rutger.IJntema@hu.nl

 

Op 9 maart 2019 is Rutger IJntema één van de sprekers op congres Fysiopraktijk Anno NuHét congres voor praktijkhouders in de fysiotherapie die goed voorbereid 2019 willen beginnen. Alle niet-medische aspecten van je praktijk komen aan bod: personeel, patiënt, praktijkorganisatie, privacy. De thema’s die centraal staan tijdens dit congres zijn klantvriendelijkheid en gastvrijheid.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Welke actiegerichte stijl past bij jou?

Meer artikelen met dit thema

Rianne Schrijver en Marlies Schippers: ‘Alle elementen samen – vakinhoud, persoonlijke ontwikkeling, leiderschap, teamdynamiek – zorgen ervoor dat je werkgeluk creëert in een organisatie.’ (Foto: KennisConnect)
mic_external_onInterview

KennisConnect coacht teams en leiders in de zorg: ‘Alles draait bij ons om werkgeluk’

11 dec om 11:30 uurtimer5 min
KennisConnect van Rianne Schrijver en Marlies Schippers – beiden apotheker én trainer – is geen gewoon…
Lees verder »
Op het gebied van cao-ontwikkelingen signaleert Eva Izeboud, HR-manager en adviseur bij Visser & Visser, een trend richting zekerheid, vaste arbeidsovereenkomsten en minder structurele flexibiliteit. (Foto: Eva Izeboud)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Webinar ‘HR-actualiteiten’: Overzicht, grip en praktische handvatten voor praktijkmanagers

1 dec om 09:00 uurtimer5 min
Het PraktijkmanagersNetwerk organiseerde op 25 november een webinar over ‘HR-actualiteiten en teamontwikkeling in…
Lees verder »

Adem in, adem uit: zo geef je stress minder grip op je werkdag

27 nov om 12:30 uurtimer4 min

Een werkdag kan soms voelen als een sprint die onverwacht verandert in een marathon. Je start fris, maar…

Lees verder »
De Belastingdienst (Shutterstock)
flash_onNieuws

Erik van Dam (VvAA): ‘Zzp-wet opnieuw op de lange baan, maar fiscus handhaaft wel’

17 nov om 14:15 uurtimer4 min

De ontwikkeling van de nieuwe zzp-wet lijkt opnieuw te stagneren. Het demissionaire kabinet…

Lees verder »
Aantal vrouwen met voltijdbaan groeit spectaculair: stijging van 33 procent in tien jaar. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

‘Beeld dat vrouwen alleen in deeltijd willen werken is achterhaald’

11 nov om 17:00 uurtimer3 min

Het aantal Nederlanders met een voltijdbaan is in tien jaar met bijna vijftien procent…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
all_inclusiveAchtergrondartikel

Belastingdienst toetst op schijnzelfstandigheid: details vaak doorslaggevend

5 nov om 15:30 uurtimer4 min

Om meer duidelijkheid over de inzet van zzp’ers in de zorg te krijgen, legde de KNMT, samen…

Lees verder »

Praten over vermoeidheid is 'taboe in de mondzorg'

22 sep om 09:30 uurtimer3 min

Veel mondzorgprofessionals ervaren dagelijks de keerzijde van hun vak: vermoeidheid,…

Lees verder »
Bob van Ravensberg - Foto: Fysiovakbond FDV
mic_external_onInterview

Bob van Ravensberg (Fysiovakbond FDV): ‘Elke dag stoppen tien fysiotherapeuten, maar de politiek grijpt niet in’

3 jul om 12:30 uurtimer6 min

Fysiotherapeuten verlaten in groten getale het vak vanwege lage tarieven en een te hoge…

Lees verder »