De vijf frustraties van teamwork in de huisartsenpraktijk

timer 4 min
Vijf huisartsen werken al tien jaar samen in een gezondheidscentrum. De onderlinge sfeer is goed, de taken zijn verdeeld en de vergaderingen kort. Ieder doet wat hij/zij denkt dat er verwacht wordt en geen van de huisartsen heeft daar de afgelopen jaren commentaar op gehad. Totdat een collega uitvalt.

De collega valt langdurig uit door ziekte en dan blijkt dat de overige collega’s niet samen tot een goede oplossing kunnen komen over het opvangen van zijn werkzaamheden. Ze spreken ieder hun ideeën uit, maar kunnen niet tot keuzes komen. Patrick Lencioni schetst de stappen die een team moet doorlopen (‘doorleven’) om van ‘samen werken’ naar samenwerken te komen. (Zie: Patrick Lencioni De 5 frustraties van teamwork - Hoe je ervoor zorgt dat het samenwerken leuk blijft)



De 5 frustraties op een rij

Lencioni heeft de vijf frustraties die beperkend zijn voor betekenisvolle samenwerking op een rij gezet in de vorm van twee pyramides. Hij pelt stap voor stap deze herkenbare frustraties af tot de kern: de teamleden stellen zich niet kwetsbaar op, er is kustmatige harmonie, de afspraken zijn vaag, men spreekt elkaar niet aan om te verbeteren en er is ruimte voor persoonlijke status en ego boven het groepsbelang.


De collega’s in dit gezondheidscentrum weten niet zo goed van elkaar wat ze echt belangrijk vinden en wie waar goed of minder goed in is. Mede daardoor vragen ze geen hulp van elkaar en bieden zij geen hulp. Ieder werkt voor zich, is blij aan het eind van de dag met een goed gevoel naar huis te kunnen en probeert wat mis gaat zo weinig mogelijk te laten zien. Het team presteert niet optimaal en verbeteringen worden vooral op papier doorgevoerd, maar niet doorleefd.

 

Een stappenplan van samen werken naar samenwerken

Naast een pyramide met factoren over hoe het niet moet, zet Lencioni een pyramide met succesfactoren. Kenmerkend voor deze methode is dat de onderliggende niveaus volledig ingevuld en geborgd moeten zijn om een stap naar een hoger plan kansrijk te maken. De onderste treden wegen het zwaarst: menselijke waarden zijn de basis van vertrouwen. In goed functionerende teams verbeteren de teamleden onderlinge relaties door elkaar ter verantwoording te roepen als iets niet volgens afspraak gaat. Op die manier laten ze zien dat ze elkaar respecteren en verwachtingen delen. Deze manier van werken beperkt ook de behoefte aan bureaucratische regels.

 

De pyramide beklimmen in de praktijk

De huisartsen in dit team gaan onder begeleiding van een teamcoach een traject in waarin ze elkaar beter leren kennen. Ook de minder goede kanten van elkaar. In het traject delen ze welke basiswaarden voor ieder van hen belangrijk zijn. Tijdens dit proces, dat begint met een testje, blijkt dat ze uiteenlopende ideeën hebben over wat goede zorg inhoudt. Er volgt een discussie waarin de perspectieven en standpunten van de teamleden naar voren komen.


Een van de huisartsen vindt dat goede zorg dat is wat de patiënt wil. Een ander zegt dat een gelukkige dokter gelukkige patiënten krijgt. De derde stelt dat als de praktijkorganisatie strak verloopt, patiënten waar voor hun geld krijgen. En de vierde meent dat de zorg goed wordt als er maar voldoende geld binnen komt. Ze zijn verbaasd over de uiteenlopende gezichtspunten van de collega’s, maar nu ze elkaars perspectieven kennen, kunnen ze constructief discussiëren zonder bang te zijn dat het ten koste gaat van de sfeer.

 

Dit vormt een goede basis voor om de problemen op te lossen na het uitvallen van hun collega. Ze besluiten ieder een deel van de taken van de zieke collega over te nemen en voor het overige een waarnemer in te zetten. Door echt te gaan samenwerken ervaren ze dat ieder fouten kan en mag maken. Het team kan daar samen oplossingen voor zoeken en kan ervan leren. Zo verbetert niet alleen het team, maar ook de zorg.

 

Linda Tolsma is praktijkmanager in de huisartsenzorg vanuit haar eigen bedrijf Tollin Advies en adviseur bij samenwerking van zorg en welzijn.

Foto: Shutterstock

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
De vijf frustraties van teamwork in de huisartsenpraktijk

Meer artikelen met dit thema

Foto Shutterstock
flash_onNieuws

3 november 'beslissend moment' in cao-onderhandelingen fysiotherapie eerstelijn

timer4 min

Onderhandelaars over een nieuwe Cao Eerstelijn Fysiotherapie hebben op 13 oktober 2026 'belangrijke stappen'…

Lees verder »
Oprichting van een werkgeversvereniging is een belangrijke voorwaarde een cao te kunnen invoeren. Op 29 oktober organiseert de KNMT hierover een gesprek met praktijkhouders
flash_onNieuws

KNMT organiseert avond over oprichting werkgeversvereniging

timer3 min

Mondzorgpraktijken kunnen hun arbeidsvoorwaarden voortaan langs drie routes regelen. Het bestuur van de KNMT…

Lees verder »
KNMT: 'We weten uit de ervaringen van leden ook dat casussen van geval tot geval verschillen, en de feedback van de inspecteurs ook.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Belastingdienst bezoekt mondzorgpraktijken die met zzp-tandartsen werken

timer4 min

Tandartspraktijken die met zzp-tandartsen werken, kunnen een bedrijfsbezoek van de Belastingdienst verwachten.…

Lees verder »
Sandra Ubink_foto_Marco de Swart
mic_external_onInterview

Kinderfysio Sandra Ubink wordt zelf praktijkhouder: 'Ik kan nu veel meer mijn creativiteit kwijt'

timer5 min

Juist als ondernemer wil kinderfysiotherapeut Sandra Ubink laten zien wat haar vak te bieden heeft. Terwijl…

Lees verder »
Minister Thierry Aartsen: 'Wie conform die spelregels werkt, weet zeker dat er als zelfstandige kan worden gewerkt.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT kritisch over nieuwe Zelfstandigenwet: 'Duidelijker, maar niet eenvoudiger'

timer4 min

Minister Thierry Aartsen presenteerde 1 oktober het concept van de Zelfstandigenwet, waarmee hij een einde wil…

Lees verder »
‘Mensen voelen zich pas eigenaar van iets als ze er grip op hebben, er alles vanaf weten én er zelf in hebben geïnvesteerd.’ (Foto: Shutterstock)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Eigenaarschap in de praktijk: Wie zet het vuilnis buiten als Marie met vakantie is?

timer4 min

Hoe zorg je dat iedereen zich mede-eigenaar voelt van de praktijk en dat ieder teamlid uit…

Lees verder »

Edin Dental Academy biedt assistenten én praktijken perspectief: 'Je laat zien: als je bij ons komt werken, is dit je groeipad'

timer5 min

Een van de grote uitdagingen in de huidige mondzorg is het boeien en binden van personeel. Edin Dental Academy…

Lees verder »
LHV Inkomstentool-huisarts is gebaseerd op de nieuwe cao en actuele wet- en regelgeving, en doorgerekend en gevalideerd door een accountantsbureau. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Nieuwe LHV-tool vergelijkt waarnemen en loondienst

timer3 min

De LHV heeft de nieuwe LHV Inkomstentool-huisarts gelanceerd, waarmee huisartsen het financiële verschil tussen…

Lees verder »