Quickscan Bezieling: jonge zorgverleners meeste last van burn-out klachten

maandag 18 november 2019
timer 2 min
De jonge generatie zorgverleners tot 35 jaar heeft de meeste burn-out klachten en worstelt het vaakst met hun balans tussen werk en privé. Slechts een derde van alle beroepsgroepen in de zorg zouden in hun eigen loopbaan willen werken tot aan hun pensioen. De jonge generatie is hierover het minst positief. Dat blijkt uit de tweejaarlijkse ‘Quickscan Bezieling’.

Onderzoeksbureau Triple I Human Capital voerde het onderzoek uit in opdracht van VvAA onder ruim 2.000 zorgverleners. Het aantal jonge zorgverleners tot 35 jaar met burn-outklachten steeg van dertien procent in 2017 naar 20 procent in 2019. Dat is meer dan het landelijke gemiddelde van vijftien procent. De ondervraagden boven de 35 jaar zitten met elf procent onder het landelijke gemiddelde. Daarnaast hebben zorgverleners tot 45 jaar meer moeite met het vinden van de juiste balans tussen werk en privé dan hun oudere collega’s.

 

Minder autonomie en waardering

Jonge zorgverleners tot 35 jaar ervaren minder autonomie en minder waardering dan oudere zorgverleners. Ook is de taboe op ondersteuning door een coach het hoogst onder deze groep, terwijl zij hier het meest aan zouden kunnen hebben. Daarnaast geeft elf procent aan dat collega’s het werken aan je persoonlijke ontwikkeling met een coach zien als een zwaktebod.

 

 

Medisch specialisten ervaren hoogste werkdruk

Medisch specialisten rapporteren van alle beroepsgroepen de hoogste werkdruk én een stijgende disbalans tussen werk en privé. Die disbalans is een zwaarwegende factor in het veroorzaken van burn-outklachten. Daarnaast ervaren medisch specialisten samen met huisartsen de minste autonomie op het werk.


Een derde wil werken tot aan pensioen
De helft van de ondervraagden zal het werken in de zorgsector aanraden. Slechts een derde van alle zorgverleners zouden in hun eigen loopbaan willen werken tot aan hun pensioen. Bij tandartsen gaat het om de helft van de ondervraagden. De jongste generatie is hierin het minst positief van alle beroepsgroepen in de zorg. 

 

 

Bron: VvAA, Quickscan Bezieling 2019: jongste generatie zorgverleners meest onder druk 

Foto: Shutterstock

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Quickscan Bezieling: jonge zorgverleners meeste last van burn-out klachten

Meer artikelen met dit thema

Rianne Schrijver en Marlies Schippers: ‘Alle elementen samen – vakinhoud, persoonlijke ontwikkeling, leiderschap, teamdynamiek – zorgen ervoor dat je werkgeluk creëert in een organisatie.’ (Foto: KennisConnect)
mic_external_onInterview

KennisConnect coacht teams en leiders in de zorg: ‘Alles draait bij ons om werkgeluk’

11 dec om 11:30 uurtimer5 min
KennisConnect van Rianne Schrijver en Marlies Schippers – beiden apotheker én trainer – is geen gewoon…
Lees verder »
Op het gebied van cao-ontwikkelingen signaleert Eva Izeboud, HR-manager en adviseur bij Visser & Visser, een trend richting zekerheid, vaste arbeidsovereenkomsten en minder structurele flexibiliteit. (Foto: Eva Izeboud)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Webinar ‘HR-actualiteiten’: Overzicht, grip en praktische handvatten voor praktijkmanagers

1 dec om 09:00 uurtimer5 min
Het PraktijkmanagersNetwerk organiseerde op 25 november een webinar over ‘HR-actualiteiten en teamontwikkeling in…
Lees verder »

Adem in, adem uit: zo geef je stress minder grip op je werkdag

27 nov om 12:30 uurtimer4 min

Een werkdag kan soms voelen als een sprint die onverwacht verandert in een marathon. Je start fris, maar…

Lees verder »
De Belastingdienst (Shutterstock)
flash_onNieuws

Erik van Dam (VvAA): ‘Zzp-wet opnieuw op de lange baan, maar fiscus handhaaft wel’

17 nov om 14:15 uurtimer4 min

De ontwikkeling van de nieuwe zzp-wet lijkt opnieuw te stagneren. Het demissionaire kabinet…

Lees verder »
Aantal vrouwen met voltijdbaan groeit spectaculair: stijging van 33 procent in tien jaar. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

‘Beeld dat vrouwen alleen in deeltijd willen werken is achterhaald’

11 nov om 17:00 uurtimer3 min

Het aantal Nederlanders met een voltijdbaan is in tien jaar met bijna vijftien procent…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
all_inclusiveAchtergrondartikel

Belastingdienst toetst op schijnzelfstandigheid: details vaak doorslaggevend

5 nov om 15:30 uurtimer4 min

Om meer duidelijkheid over de inzet van zzp’ers in de zorg te krijgen, legde de KNMT, samen…

Lees verder »

Praten over vermoeidheid is 'taboe in de mondzorg'

22 sep om 09:30 uurtimer3 min

Veel mondzorgprofessionals ervaren dagelijks de keerzijde van hun vak: vermoeidheid,…

Lees verder »
Bob van Ravensberg - Foto: Fysiovakbond FDV
mic_external_onInterview

Bob van Ravensberg (Fysiovakbond FDV): ‘Elke dag stoppen tien fysiotherapeuten, maar de politiek grijpt niet in’

3 jul om 12:30 uurtimer6 min

Fysiotherapeuten verlaten in groten getale het vak vanwege lage tarieven en een te hoge…

Lees verder »