Belastingdienst bezoekt mondzorgpraktijken die met zzp-tandartsen werken

timer 4 min
KNMT: 'We weten uit de ervaringen van leden ook dat casussen van geval tot geval verschillen, en de feedback van de inspecteurs ook.' (Foto: Shutterstock)

KNMT: 'We weten uit de ervaringen van leden ook dat casussen van geval tot geval verschillen, en de feedback van de inspecteurs ook.' (Foto: Shutterstock)

Tandartspraktijken die met zzp-tandartsen werken, kunnen een bedrijfsbezoek van de Belastingdienst verwachten. De dienst controleert dan of de inzet van zelfstandigen past bij echt ondernemerschap of neerkomt op een verkapt dienstverband. De KNMT zette op een rij wat zo'n bezoek inhoudt en hoe een praktijk zich erop voorbereidt.

Het bezoek is niet vrijblijvend. 'Je bent verplicht de medewerker(s) van de Belastingdienst te ontvangen; je kunt het bezoek dus niet weigeren', aldus de KNMT. De dienst meldt het bezoek vooraf aan. Meestal volgt een gesprek, waarna de inspecteur een verslag opstelt. Daarna kan een boekenonderzoek volgen, met naheffingen en boetes als mogelijke uitkomst.

Toetsing aan Deliveroo-arrest

De aanleiding voor bedrijfsbezoeken is de handhaving op schijnzelfstandigheid, die officieel op 1 januari 2025 inging en dit jaar op gang komt. De Belastingdienst wil vaststellen of er al dan niet sprake is van verkapte dienstverbanden en schijnzelfstandigheid. De dienst toetst de werkrelatie aan het zogeheten Deliveroo-arrest. Hoe beter een praktijk aan die criteria voldoet, hoe sterker ze staat.

Ondernemerschap aantonen

De praktijk kan zich voorbereiden door de (model)overeenkomsten te verzamelen en de administratie op orde te hebben. De KNMT raadt praktijken aan actuele overeenkomsten te gebruiken, vooraf te controleren of een opdracht past bij zelfstandig ondernemerschap en te kunnen aantonen dat het werk in de praktijk overeenkomt met wat op papier staat. Ook het ondernemerschap van de zzp-tandarts zelf moet een praktijk kunnen onderbouwen. 'Bij een boekenonderzoek neemt de inspecteur de loonadministratie, facturen en belastingaangiften onder de loep.'

Kans op boetes en wijziging van contracten

Het bezoek kan gevolgen hebben voor de bedrijfsvoering van praktijken die meerdere waarnemers en zzp-tandartsen in dienst hebben. Een naheffing met boete kan flink oplopen, en een praktijk die een deel van haar bezetting niet langer als zelfstandige kan inzetten, kan in de problemen komen met de roosters en moet de contracten herzien. De controles vallen in een periode waarin de conceptversie van de nieuwe Zelfstandigenwet verscheen, die per 1 januari 2028 moet ingaan (KNMT, Zelfstandigenwet: hoe pakt die uit voor de mondzorg?, 7 oktober 2026).

Precieze instructies moeilijk

Het precieze verloop van een gesprek kan de KNMT niet geven. 'We weten uit de ervaringen van leden ook dat casussen van geval tot geval verschillen, en de feedback van de inspecteurs ook. Dat maakt precieze instructies over het opstellen van overtuigende dossiers moeilijk. Wel is duidelijk dat hoe sterker je de Deliveroo-criteria tegemoet kunt komen, hoe beter.'

Actuele overeenkomsten en dossiers op orde

Op basis van ervaringen van tandartsen met bedrijfsbezoeken is duidelijk dat het uitermate belangrijk is om alle dossiers op orde te hebben. De KNMT geeft vier adviezen:

  1. Zorg dat je werkt met actuele overeenkomsten, gebaseerd op de goedgekeurde modelovereenkomsten voor de mondzorg.
  2. Controleer voordat je een opdracht uitzet of deze zich daarvoor leent (kies je voor de juiste arbeidsrelatie?). Gebruik daarvoor de zzp-tool of doorloop de KNMT-handreiking voor praktijkhouders en het Deliveroo-schema voor de mondzorg.
  3. Zorg dat je werkt volgens de afspraken uit de overeenkomst, en leg dat regelmatig opnieuw vast. Zo bouw je een dossier per opdracht op.
  4. Neem regelmatig je aanpak rond arbeidsrelaties onder de loep: heb ik in loondienst wie in loondienst moet zijn, en zijn de zzp-opdrachten inderdaad nog als zodanig geschikt?

Meer lezen? 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Hoe financieel gezond is jouw praktijk?

timer4 min

Je praktijk draait misschien goed, maar weet je ook hoe jouw onderneming er financieel voor staat? Juist dat…

Lees verder »
Green Deal Duurzame Zorg 2027-2030 (Foto: Ministerie van VWS)
flash_onNieuws

Dertien brancheorganisaties zetten Green Deal Duurzame Zorg voort tot 2030

timer4 min

Dertien brancheorganisaties uit de zorg tekenden op 9 oktober de Green Deal Duurzame Zorg 2027–2030 'Samen…

Lees verder »
Sandra Ubink_foto_Marco de Swart
mic_external_onInterview

Kinderfysio Sandra Ubink wordt zelf praktijkhouder: 'Ik kan nu veel meer mijn creativiteit kwijt'

timer5 min

Juist als ondernemer wil kinderfysiotherapeut Sandra Ubink laten zien wat haar vak te bieden heeft. Terwijl…

Lees verder »
Mag je als overheid de gezondheid van burgers beschermen ten koste van hun vrijheid? Dat leidde in de coronatijd tot veel weerstand, demonstraties, coronaontkenning en misinformatie.
person_outlineBlog

'Dat maak ik zelf wel uit' hoort in elke zorginstelling op de plank

timer5 min

Mag de overheid je vrijheid inperken om je gezondheid te beschermen? In haar laatste boek ‘Dat maak ik zelf wel…

Lees verder »
Een lege opleidingskliniek (foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Minister negeert advies: geen extra plekken Tandheelkunde

timer4 min

Onderwijsminister Rianne Letschert verhoogt het aantal opleidingsplekken Tandheelkunde niet, ondanks het…

Lees verder »
Palliatieve zorg thuis draait grotendeels op de huisarts en de wijkverpleging, maar het overleg en de coördinatie eromheen worden nu niet overal betaald. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

LHV pleit in de Tweede Kamer voor vaste financiering voor palliatieve zorg thuis

timer3 min

De huisarts kan alleen de spil in de palliatieve zorg thuis blijven als de financiering en het netwerk eromheen…

Lees verder »
Minister Thierry Aartsen: 'Wie conform die spelregels werkt, weet zeker dat er als zelfstandige kan worden gewerkt.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT kritisch over nieuwe Zelfstandigenwet: 'Duidelijker, maar niet eenvoudiger'

timer4 min

Minister Thierry Aartsen presenteerde 1 oktober het concept van de Zelfstandigenwet, waarmee hij een einde wil…

Lees verder »
‘Mensen voelen zich pas eigenaar van iets als ze er grip op hebben, er alles vanaf weten én er zelf in hebben geïnvesteerd.’ (Foto: Shutterstock)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Eigenaarschap in de praktijk: Wie zet het vuilnis buiten als Marie met vakantie is?

timer4 min

Hoe zorg je dat iedereen zich mede-eigenaar voelt van de praktijk en dat ieder teamlid uit…

Lees verder »