Jaarverantwoording: bij capaciteitsproblemen accountant uitstel mogelijk tot 1 oktober 2026

timer 4 min
Volgens de VvAA schiet de huidige uitstelregeling structureel tekort en leidt deze tot onnodige regeldruk en kwaliteitsrisico’s. (Foto: Shutterstock)

Zorgcollectief VvAA heeft er bij het ministerie van VWS en de NZa herhaaldelijk op gewezen dat de huidige deadline van 1 juni vaak onhaalbaar is voor praktijkhouders die afhankelijk zijn van accountants- en administratiekantoren. (Foto: Shutterstock)

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) breidt de beleidsregel 'Uitstel jaarverantwoording' uit vanaf 1 januari 2026. Hierdoor kunnen zorgaanbieders die vertraging oplopen door capaciteitsproblemen bij hun financiële dienstverlener, voor 1 april uitstel aanvragen tot 1 oktober 2026. Volgens VvAA schiet ook de nieuwe uitstelregeling structureel tekort en leidt deze tot onnodige regeldruk en kwaliteitsrisico’s.

De uitstelmogelijkheid geldt voor alle zorgaanbieders en betreft de openbare jaarverantwoording over boekjaar 2025 (zie: Uitstel bij capaciteitsproblemen bij financiële dienstverleners en beleidsregel 'Uitstel jaarverantwoording'). De NZa kan uitstel verlenen voor het aanleveren van de openbare jaarverantwoording tot 1 oktober 2026.

De NZa bracht de capaciteitsproblemen in kaart op basis van gesprekken met accountants en administratiekantoren en analyseerde de ingediende uitstelverzoeken over boekjaar 2024. Door uitstel tot 1 oktober mogelijk te maken, denkt de zorgautoriteit een passende en werkbare oplossing te bieden.

Wettelijke datum blijft

De wettelijke aanleverdatum van 1 juni in de Regeling openbare jaarverantwoording WMG blijft gehandhaafd, maar wordt uitgebreid met de beleidsregel Uitstel jaarverantwoording. Wanneer door capaciteitsproblemen bij financiële dienstverleners vertragingen ontstaan, kunnen zorgaanbieders of hun financiële dienstverlener voor 1 april uitstel bij de NZa aanvragen. Dit kan via een digitaal formulier op de website van de NZa, dat in 2026 beschikbaar komt.

Ook uitstel bij andere omstandigheden

Ook blijft de mogelijkheid bestaan om uitstel aan te vragen tot 31 december. Dit geldt alleen voor zorgaanbieders die te maken hebben met bijzondere omstandigheden, zoals overmacht, en voor zorgaanbieders die voor het eerst een jaarverantwoording moeten indienen. Meer informatie hierover staat op de pagina 'Vraag en antwoord uitstel voor de jaarverantwoording' op de website van de NZa.

‘Deadline is onhaalbaar’

Zorgcollectief VvAA heeft er bij het ministerie van VWS en de NZa herhaaldelijk op gewezen dat de huidige deadline van 1 juni vaak onhaalbaar is voor praktijkhouders die afhankelijk zijn van accountants- en administratiekantoren. Samen met Van Helder accountancy drong VvAA begin oktober opnieuw aan op een structurele oplossing: het verschuiven van de deadline naar 31 oktober. Twintig gespecialiseerde kantoren ondersteunen dit pleidooi. (Zie: NZa kondigt nieuwe uitstelregeling openbare jaarverantwoording aan).

Volgens VvAA schiet ook de nieuwe uitstelregeling structureel tekort en leidt deze tot onnodige regeldruk. De vereniging stelt dat de NZa slechts een tijdelijke noodmaatregel biedt, maar geen structurele oplossing voor een structureel probleem. Het probleem voor financiële dienstverleners is dat ze de jaarrekeningen in een kwart van de normale tijd moeten afronden voor de regeling. VvAA blijft daarom bij VWS en NZa pleiten voor een vaste en realistische deadline en ook voor een oplossing van inhoudelijke knelpunten in de rapportage-eisen.


Meer weten?


 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

5 praktische tips om tijd en geld te besparen met jouw administratie

timer4 min

De boekhouding is pas echt efficiënt als deze compleet is. Toch blijkt in de praktijk dat juist daar vaak het…

Lees verder »
De LHV erkent dat de aankondiging van een nieuwe cao met loonsverhogingen voor praktijkhouders kan voelen als een dubbele belasting. (Foto; Shutterstock)
flash_onNieuws

Huisartsen in loondienst krijgen er 8,25% bij, maar bekostiging blijft knelpunt

timer4 min

Huisartsen in loondienst krijgen er 8,25 procent structureel bij en ontvangen een eenmalige uitkering van 4,25…

Lees verder »
'De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de mondzorg.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Beroepsorganisaties pleiten voor meer duidelijkheid voor zzp'ers in Zelfstandigenwet

timer4 min

De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers in vrijheid en naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de…

Lees verder »
'Het alternatief moet op een breed draagvlak onder de leden kunnen rekenen.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT wil arbeidsvoorwaarden regelen met drie alternatieven

timer4 min

De KNMT wil praktijkhouders drie alternatieven aanbieden om arbeidsvoorwaarden te regelen: een handboek…

Lees verder »
Vrouwe Justitia Shutterstock
flash_onNieuws

Voorzieningenrechter: 'Geen acute noodsituatie in fysiotherapie door tarieven'

timer3 min

De voorzieningenrechter deed donderdag uitspraak in de kort gedingen die een groot aantal…

Lees verder »
flash_onNieuws

Huisartsenorganisaties kondigen nieuwe juridische stappen aan tegen NZa

timer5 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) houdt in haar definitieve tariefbesluit voor de huisartsenzorg vast aan de…

Lees verder »
Het doel van de Wet normering topinkomens is om bovenmatige beloningen van bestuurders in sectoren met publiek geld tegen te gaan. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Praktijkhouders met een bv: Maak vóór 1 juli verantwoording voor WNT rond

timer4 min

Tandartsen en andere praktijkhouders met een bv moeten vóór 1 juli aantonen dat ze voldoen aan de Wet normering…

Lees verder »
 Harry Geurkink en de Japanse wachters van het Rijksmuseum
person_outlineBlog

Fysiotherapeut Harry Geurkink: ‘We hebben tempelwachters nodig in de zorg’

timer4 min

'Wat maken ze er een puinhoop van in de zorg', klinkt geregeld in kranten, op televisie en op…

Lees verder »