Kabinetsformatie: 'Voor zzp’ers gaan we meer zekerheid creëren'

timer 3 min
In hun visie op de arbeidsmarkt schrijven D66 en CDA: 'Voor zzp’ers gaan we meer zekerheid creëren en tegelijkertijd schijnzelfstandigheid voorkomen (Zelfstandigenwet).' Op de foto: informateur Sybrand Buma (Foto: Shutterstock)

In hun visie op de arbeidsmarkt schrijven D66 en CDA: 'Voor zzp’ers gaan we meer zekerheid creëren en tegelijkertijd schijnzelfstandigheid voorkomen (Zelfstandigenwet).' Op de foto: informateur Sybrand Buma (Shutterstock)

In het tussenverslag dat informateur Sybrand Buma samen met D66-leider Rob Jetten en CDA-leider Henri Bontenbal presenteerde, krijgt ook het zzp-dossier aandacht. Volgens de opstellers schiet de huidige wetgeving tekort en is meer duidelijkheid voor zelfstandigen en opdrachtgevers nodig. Branchevereniging KNMT onderschrijft deze urgentie en ziet in de concept-Zelfstandigenwet - van D66, CDA, VVD en de SGP - een betere basis voor duidelijkheid dan in het huidige wetsvoorstel.

Dat wetsvoorstel, Wet Verduidelijking Beoordeling Arbeidsrelaties en Rechtsvermoeden (Vbar), zet vooral in op verruiming van het werkgeversgezag. De Zelfstandigenwet biedt zelfstandigen vooraf zekerheid over hun ondernemerschap via een Zelfstandigentoets, met voorwaarden zoals een AOV en pensioenopbouw. Volgens de KNMT is dat begrijpelijk, als dit praktisch en betaalbaar blijft.

Daarnaast bevat de wet een Uitvoeringstoets, waarbij wordt gekeken naar de handelingsvrijheid en positie van de werkende binnen de organisatie. Voor de mondzorgsector is er bij dit onderdeel nog toelichting nodig, bijvoorbeeld over de duur van opdrachten, stelt de KNMT. De vereniging benadrukt dat behoud van een flexibele schil essentieel blijft voor de continuïteit van de zorg. (KNMT, Zzp-dossier op de radar in kabinetsformatie, 4 december 2025)

'Zelfstandigenwet ligt ruim aan kop'

In het tussenverslag van de formatie ligt de Zelfstandigenwet 'ruim aan kop', signaleert Erik van Dam (VvAA). Hij spreekt van een 'zzp-wetstrijd' tussen de Vbar en de initiatiefwet uit de Tweede Kamer. (Erik van Dam, Formatienieuws: Zelfstandigenwet ligt aan kop, 3 december 2025) De wet past in de koers van D66 en CDA bij hun ambitie om de arbeidsmarkt te moderniseren, meer zekerheid voor zzp’ers te creëren en schijnzelfstandigheid tegen te gaan.

In hun visie op de arbeidsmarkt schrijven D66 en CDA: 'Wij willen dat iedereen zijn talent kan ontplooien. Daarom willen we de arbeidsmarkt moderniseren en toekomstbestendig maken. Dat doen we met de wetgeving die klaarligt. Voor zzp’ers gaan we meer zekerheid creëren en tegelijkertijd schijnzelfstandigheid voorkomen (Zelfstandigenwet).'

Tegelijkertijd wijst Van Dam er op dat de Zelfstandigenwet nog slechts een concept is, met uiteenlopende praktische en juridisch-technische vragen die eerst moeten worden opgelost. Tot die tijd blijft het huidige beoordelingskader leidend, inclusief de open norm van het het begrip arbeidsovereenkomst en relevante jurisprudentie, zoals de Deliveroo-uitspraak. De komende dagen zoeken D66 en CDA steun bij andere partijen. Uiterlijk 9 december volgt het eindverslag van informateur Buma. Dan wordt mogelijk duidelijk welke richting de formatie en het zzp-dossier opgaat.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Mag je als overheid de gezondheid van burgers beschermen ten koste van hun vrijheid? Dat leidde in de coronatijd tot veel weerstand, demonstraties, coronaontkenning en misinformatie.
person_outlineBlog

'Dat maak ik zelf wel uit' hoort in elke zorginstelling op de plank

timer5 min

Mag de overheid je vrijheid inperken om je gezondheid te beschermen? In haar laatste boek ‘Dat maak ik zelf wel…

Lees verder »
Een lege opleidingskliniek (foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Minister negeert advies: geen extra plekken Tandheelkunde

timer4 min

Onderwijsminister Rianne Letschert verhoogt het aantal opleidingsplekken Tandheelkunde niet, ondanks het…

Lees verder »
Minister Thierry Aartsen: 'Wie conform die spelregels werkt, weet zeker dat er als zelfstandige kan worden gewerkt.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT kritisch over nieuwe Zelfstandigenwet: 'Duidelijker, maar niet eenvoudiger'

timer4 min

Minister Thierry Aartsen presenteerde 1 oktober het concept van de Zelfstandigenwet, waarmee hij een einde wil…

Lees verder »
flash_onNieuws

Agressie in de mondzorg: drie op de vier praktijken krijgt ermee te maken

timer3 min

Agressie tegen tandartsen en hun team neemt toe, zo blijkt uit recente mediaberichten. Drie op de vier…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Neergestoken tandarts Anett Wenzel: 'Zonder dossier gaan mijn alarmbellen rinkelen'

timer4 min

Tandarts Anett Wenzel uit Utrecht neemt geen nieuwe patiënten meer aan die geen dossier kunnen overleggen. Dat…

Lees verder »
Het kabinet wil dat er scherpe keuzes gemaakt worden over wat passende zorg is. Minister Hermans: 'Omdat we nu al zien dat het tekort aan mensen groot is en de kosten blijven oplopen, moeten we ook keuzes maken.’ (Foto: Martijn Beekman/Rijksoverheid)
flash_onNieuws

VWS-begroting 2027 verheft ‘passende zorg’ tot norm

timer4 min

De totale zorguitgaven lopen in 2027 op tot 118 miljard euro, drie procent meer dan dit jaar. Het kabinet-…

Lees verder »
 (Foto Eelco Heinen: Martijn Beekman/Ministerie van Financiën)
flash_onNieuws

LHV en InEen: 'Overheid moet niet op stoel zorgverlener gaan zitten'

timer4 min

Beroepsorganisaties LHV en InEen zien weinig nieuws in de begroting van het ministerie van VWS die…

Lees verder »

Wet Loontransparantie: zo bereid je jouw organisatie voor op 2027

timer3 min

Gelijke beloning voor gelijkwaardig werk is al jarenlang een wettelijk uitgangspunt. Toch bestaat er nog steeds…

Lees verder »