Conflicten in het projectteam

vrijdag 3 oktober 2014
timer 3 min
Bij het uitvoeren van een project werk je intensief met elkaar samen, dit kan leiden tot conflicten. Deze kunnen soms nuttig zijn, maar vaak kosten ze veel tijd, energie en gaan ze ten koste van de sfeer. Hoe kun je als praktijk- en projectmanager deze conflicten voorkomen?

Doelstelling

Cruciaal voor het slagen van een project is dat de doelstelling voor iedereen duidelijk is. Maak deze doelstelling daarom zo concreet mogelijk door het meetbaar te maken. Dus niet: “Een verbetering van de wachttijden”, want dat kan voor alle projectleden iets anders beteken. Als je in plaats daarvan de doelstelling formuleert als “de gemiddelde wachttijd met 5 minuten per patiënt terugbrengen”, weet iedereen exact wat het doel van het project is.


Rollen

In een project wordt afgesproken wie wat doet en wie welke verantwoordelijkheden heeft. Gaandeweg kunnen deze afspraken echter veranderen of vervagen. Projectleden hebben dan een veranderde opvatting over wat zij zelf moeten doen (rolopvatting) en over wat anderen moeten doen (rolverwachting). En dat leidt tot irritatie als er taken blijven liggen, of dubbel worden uitgevoerd. Zorg daarom dat afspraken duidelijk zijn en dat als deze veranderen dat goed wordt doorgesproken met alle projectleden.


Aanpak 

Vaak is niet duidelijk wat de afgesproken manier van werken is, hoe een procedure moet worden uitgevoerd, hoe de methode moet worden toegepast. Of men is het niet eens met de aanpak. Het geven van instructies, begeleiding en overtuigen van de projectleden zijn respectievelijk de noodzakelijke interventies.


Team 

Pas als je zeker weet dat de doelstellingen, rolopvattingen en de aanpak bij iedereen helder zijn, kan je kijken naar de onderlinge verhoudingen binnen het team. Het kan zijn dat ‘het’ gewoon niet klikt tussen een aantal leden van het projectteam. Als je uiteenlopende persoonlijkheden in je team hebt, biedt dat kansen. Maar het kan ook leiden tot wrijving en frustratie. Het is voor ieder projectlid belangrijk dat zij of hij zich gewaardeerd voelt. Koppel je complimenten aan de eigenschappen die je waardeert en die je meer tot hun recht wilt laten komen in het project. Zie er ook op toe dat er binnen de overleggen duidelijk en goed feedback gegeven wordt aan elkaar. Zo voorkom je emotionele discussies. Probeer om samen vast te stellen wat ieders bijdrage is en hoe de teamleden elkaar kunnen helpen, versterken en aanvullen. 


Op 30 oktober geeft Maaike Straathof de training 'Plan een project'. Kijk hier voor meer informatie. 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Conflicten in het projectteam

Meer artikelen met dit thema

Foto: Jitske Seckel
flash_onNieuws

Eerste impressie van de Dag van de Praktijkmanager (2025): ‘Zorg dat je impact als leider duurzaam is en maak jezelf onmisbaar’

13 jun om 11:21 uurtimer6 min

De Dag van de Praktijkmanager heeft dit jaar als thema ‘het leukste vak ter wereld’. Dagvoorzitter Charlotte…

Lees verder »
Michel Fortman VvAA
mic_external_onInterview

Michel Fortman (VvAA) tijdens de PM Dag: ‘Ziekteverzuim neemt toe, vooral door mentale druk’

6 jun om 14:30 uurtimer5 min

Michel Fortman, senior verzuimadviseur bij VvAA, ziet het ziekteverzuim in de eerstelijnszorg…

Lees verder »

Pieter Schram (Edin Dental Academy): ‘Investeer in je medewerkers, dan groeit je praktijk mee’

20 mei om 09:00 uurtimer5 min

In een tijd waarin goed personeel schaars is en patiënten mondiger worden, is één boodschap bij uitstek urgent…

Lees verder »
Victor Mion: ‘Je managementstijl leer je door te experimenteren, fouten te maken, jezelf en de ander te observeren.’ (Foto: Victor Mion)
mic_external_onInterview

Victor Mion, keynote bij de PM Dag: ‘Iedereen kan leren coachen’

14 mei om 10:00 uurtimer5 min

De moderne praktijkmanager loopt het risico zichzelf in de weg te zitten, stelt Victor Mion.…

Lees verder »
all_inclusiveAchtergrondartikel

Actueel-lunchwebinar met Hanin Saad en Eva Izeboud: ‘Van werkdruk naar werkgeluk’

12 mei om 14:00 uurtimer5 min

Hoe houd je je team gemotiveerd, voorkom je uitval en zorg je voor rust en structuur in de hectiek van alledag…

Lees verder »
flash_onNieuws

Lunchwebinar ‘Actueel’: Praktische handvatten voor werkgeluk en verzuimpreventie

29 apr om 09:30 uurtimer3 min

De nieuwe editie van het lunchwebinar Actueel, speciaal voor praktijkhouders én praktijkmanagers, vindt plaats…

Lees verder »
all_inclusiveAchtergrondartikel

Het Goede Gesprek: ‘Boeien en binden lukt alleen door een combinatie van methoden’

14 apr om 10:00 uurtimer3 min

De eerste editie van het Goede Gesprek op 9 april voor praktijkmanagers in de mondzorg liet zien hoe divers de…

Lees verder »
person_outlineBlog

Psychosociale arbeidsbelasting in je praktijk: Hoe voorkom je uitval?

10 apr om 11:00 uurtimer4 min

Huisartsenpraktijken, tandarts- en orthodontiepraktijken hebben te maken met een toenemende werkdruk,…

Lees verder »