De 10 grootste IT-tekortkomingen op een rij

donderdag 6 juli 2017
timer 2 min
IT in de praktijk wordt vaak niet goed genoeg ingericht. Tijdens frequent uitgevoerde security checks komt naar voren dat ofwel praktijkhouders zelf hun IT-voorzieningen inrichten en onderhouden, ofwel deze werkzaamheden uitbesteden aan partijen in de vrienden- of familiekring wat voor gaten in het netwerk zorgt.

De checks worden uitgevoerd door Qfast ICT bij tandartspraktijken door het hele land. Waar wel bedrijven werden ingehuurd, bleken die externe IT-partners de ICT-omgeving dusdanig complex te hebben ingericht, dat zelfs zij het totaalplaatje niet meer overzien. Dat maakt het inregelen van de veiligheidsmaatregelen moeizaam en zorgt voor gaten in een netwerk. Ook zijn er IT-partijen die het veiligheidsniveau te laag hebben ingericht omdat ze simpelweg geen ervaring hebben met het leveren en onderhouden van een volwaardig bedrijfsnetwerk. De risico’s voor de bedrijfsvoering als gevolg van cyberaanvallen en/of datalekken zijn groot.

 

Uit de IT-checklists en rapporten is een top 10 samengesteld met de grootste tekortkomingen:

  1. Windows OS update
  2. Antivirus
  3. Remote / Thuiswerken
  4. Back-up
  5. WiFi
  6. Verontreinigde disks
  7. Verouderde applicatie software
  8. Toegangscontrole
  9. Niet gebruikte/relevante/onveilige software
  10. Fysieke systemen

Gevolgen

Dit heeft gevolgen, bijvoorbeeld voor de Meldplicht Datalek. Na de introductie van 1 januari 2016 is men zich nog steeds onvoldoende bewust dat de aanwezigheid van een oude Windows server 2003 in het bedrijfsnetwerk van een tandartspraktijk direct gemeld moet worden aan de autoriteit persoonsgegevens. Een ander gevolg is het verhoogde risico van ransomware. Diverse praktijken hebben de gevolgen van die van vorm van malware helaas aan den lijve ondervonden. 


Tips

John van der Zwaan, manager operations Qfast, geeft in zijn blogs op onze website tips over hoe veilig te werken met ICT. Lees de blogs hier.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
De 10 grootste IT-tekortkomingen op een rij

Meer artikelen met dit thema

Rianne Schrijver en Marlies Schippers: ‘Alle elementen samen – vakinhoud, persoonlijke ontwikkeling, leiderschap, teamdynamiek – zorgen ervoor dat je werkgeluk creëert in een organisatie.’ (Foto: KennisConnect)
mic_external_onInterview

KennisConnect coacht teams en leiders in de zorg: ‘Alles draait bij ons om werkgeluk’

11 dec om 11:30 uurtimer5 min
KennisConnect van Rianne Schrijver en Marlies Schippers – beiden apotheker én trainer – is geen gewoon…
Lees verder »

‘Huisarts in Beeld’ bij Hooge Platen in Breskens: ‘Uitkomst in nijpende situaties’

8 dec om 09:45 uurtimer4 min
De huisartsenzorg in Zeeland, en Zeeuws-Vlaanderen in het bijzonder, kampt zoals bekend met een groot tekort aan…
Lees verder »
Op het gebied van cao-ontwikkelingen signaleert Eva Izeboud, HR-manager en adviseur bij Visser & Visser, een trend richting zekerheid, vaste arbeidsovereenkomsten en minder structurele flexibiliteit. (Foto: Eva Izeboud)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Webinar ‘HR-actualiteiten’: Overzicht, grip en praktische handvatten voor praktijkmanagers

1 dec om 09:00 uurtimer5 min
Het PraktijkmanagersNetwerk organiseerde op 25 november een webinar over ‘HR-actualiteiten en teamontwikkeling in…
Lees verder »

Huisarts in Beeld: digitale hulplijn voor huisartsenpraktijken

28 nov om 12:30 uurtimer5 min
Vooral in landelijke regio’s staan veel huisartsenpraktijken onder druk. Baukje Hogeboom, manager bij Hulp voor…
Lees verder »

Adem in, adem uit: zo geef je stress minder grip op je werkdag

27 nov om 12:30 uurtimer4 min

Een werkdag kan soms voelen als een sprint die onverwacht verandert in een marathon. Je start fris, maar…

Lees verder »
De Belastingdienst (Shutterstock)
flash_onNieuws

Erik van Dam (VvAA): ‘Zzp-wet opnieuw op de lange baan, maar fiscus handhaaft wel’

17 nov om 14:15 uurtimer4 min

De ontwikkeling van de nieuwe zzp-wet lijkt opnieuw te stagneren. Het demissionaire kabinet…

Lees verder »
79% van mensen met een chronische aandoening en 81% van de ‘algemene bevolking’ zijn bereid de huisartsenzorg volledig of gedeeltelijk digitaal te ontvangen
flash_onNieuws

Nivel: ‘Zorggebruikers staan open voor veel meer digitale huisartsenzorg’

13 nov om 15:45 uurtimer4 min

Veel Nederlanders willen een groter deel van hun huisartsenzorg digitaal ontvangen. Dat…

Lees verder »
Aantal vrouwen met voltijdbaan groeit spectaculair: stijging van 33 procent in tien jaar. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

‘Beeld dat vrouwen alleen in deeltijd willen werken is achterhaald’

11 nov om 17:00 uurtimer3 min

Het aantal Nederlanders met een voltijdbaan is in tien jaar met bijna vijftien procent…

Lees verder »