Grote toename zelfstandigen in de zorg

maandag 27 januari 2020
timer 2 min
Het aantal zelfstandigen steeg van 2007 tot 2018 van 260.000 naar 1,3 miljoen. De grootste uitschieters in inkomen bij zelfstandigen zijn te vinden in de gezondheid- en welzijnszorg. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

Het aantal zelfstandigen nam vooral in de zakelijke dienstverlening en de zorg toe. ‘Het gaat om zelfstandigen voor wie het hoofdinkomen uit het zzp-schap komt’, vertelt hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen van het CBS. De grootste uitschieters in het inkomen komen voor bij zelfstandigen in de zorg. Medisch specialisten, huisartsen en tandartsen verdienen als zelfstandige heel hoog, terwijl werkenden in de jeugdzorg, fysiotherapeuten en logopedisten medewerkers aan de onderkant zitten.

 

Hoogste inkomens zelfstandigen in zakelijke dienstverlening

Het doorsnee-inkomen van zelfstandigen was in de zakelijke dienstverlening het grootst. ‘Het gaat om dienstverleners die hun diensten leveren aan bedrijven’, licht hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen van het CBS toe. Het aantal zelfstandigen nam in deze sector ook het meest toe met 78.000 zzp-ers. Ook in de bouwnijverheid en de zorg groeide het aantal zzp-ers fors met 56.000 en 55.000.

 

Laagste inkomens zelfstandigen in handel en de zorg

Het doorsnee-inkomen van zelfstandigen van minder dan 5.000 euro komt vooral voor in de handel (15 procent) en de zorg (13 procent). Het doorsnee-inkomen van zelfstandigen in de handel is 30.000 euro en het inkomen in de zorg 31.000 euro. Zelfstandigen met apotheken verdienden in 2017 het meest binnen de bedrijfstak handel.

 

Bron: CBS, Meer zelfstandigen in zakelijke dienstverlening en zorg

Foto: Shutterstock

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Grote toename zelfstandigen in de zorg

Meer artikelen met dit thema

all_inclusiveAchtergrondartikel

Het Goede Gesprek: ‘Boeien en binden lukt alleen door een combinatie van methoden’

14 apr om 10:00 uurtimer3 min

De eerste editie van het Goede Gesprek op 9 april voor praktijkmanagers in de mondzorg liet zien hoe divers de…

Lees verder »
person_outlineBlog

Psychosociale arbeidsbelasting in je praktijk: Hoe voorkom je uitval?

10 apr om 11:00 uurtimer4 min

Huisartsenpraktijken, tandarts- en orthodontiepraktijken hebben te maken met een toenemende werkdruk,…

Lees verder »
flash_onNieuws

KNMT roept tandartsen op agressie te melden voor project ‘ZorgVeilig’

10 apr om 10:30 uurtimer3 min
Beroepsorganisatie KNMT ontvangt steeds vaker signalen van agressie tegen tandartsen en mondzorgpersoneel. Het…
Lees verder »

Perspectief huisarts is verbeterd door regionale samenwerking, nieuwe concepten en digitalisering

7 apr om 16:00 uurtimer5 min

De huisartsenbranche staat door verschillende factoren onder druk, maar het perspectief is verbeterd. Rabobank…

Lees verder »
flash_onNieuws

MedischOndernemen Magazine 1: ‘Ondernemen en vernieuwen kan alleen samen met een goed team’

3 apr om 15:30 uurtimer3 min

De uitdagingen binnen de huisartsen-, mondzorg- en fysiotherapiepraktijken zijn groot, zo blijkt uit deze…

Lees verder »
flash_onNieuws

Rapport Rekenkamer: Huisartsentekort bestaat echt en groeit alleen maar

3 apr om 14:43 uurtimer4 min

Uit het rapport 'Focus op huisartsentekort' van de Algemene Rekenkamer blijkt dat een op de twintig…

Lees verder »

(Schijn)zelfstandige of werknemer? Hierbij het 9-gangenmenu!

2 apr om 10:52 uur

Op 24 maart 2023 heeft de Hoge Raad in het Deliveroo-arrest opdrachtgevers en zelfstandigen negen criteria…

Lees verder »
Patrick ter Brugge_ZorgSaam_Nijverdal_Hellendoorn
mic_external_onInterview

Eigenzinnige fysio-ondernemer Patrick ter Brugge: ‘Denk in kansen en niet in beperkingen’

27 mrt om 12:30 uurtimer6 min
Fysiotherapeut Patrick ter Brugge leidt samen met Rob Alferink de Fysiopraktijk ZorgSaam in Nijverdal en…
Lees verder »