Heilige huisjes aan diggelen

dinsdag 18 oktober 2016
timer 3 min
Wie is er bij jou in de praktijk verantwoordelijk voor het verzuimmanagement? Ben jij dat? Denk jij dan ook dat je als manager verantwoordelijk bent voor het verzuim van medewerkers? Dat is namelijk een valkuil.

Bianca van der Zeeuw en M aaike Thiecke, de auteurs van het boekje '13 Heilige huisjes over managen aan diggelen' vinden dat je daar heel erg mee moet oppassen. Want die gedachte wordt al snel aangevuld door: “…het is dus aan mij om het verzuim terug te brengen.”

 

Vaak levert dat een van de volgende strategieën op:

a. je gaat het doen vanuit een steunende luisterende houding. Gevolg: voordat je het weet ben je de hulpverlener geworden van de zieke medewerker en zit je uren te praten over de ziekte en waarom het allemaal zo moeilijk is.

b. je gaat sturen op verzuim en gaat als een boeman vermanen dat iemand moet gaan werken.

 

Eyeopener

Beide strategieën werken niet. Wat gaat er mis? Verzuimmanagement is niet de ziekte terugdringen. Het is invloed hebben op alle factoren (in de werkomgeving) die meespelen bij de beslissing van de medewerker om te verzuimen. Als manager wil je bij die beslissing zijn, omdat je op dat moment invloed kunt uitoefenen. Je kunt geen invloed uitoefenen op de ziekte, de koorts, de klachten of het verzuim. Je moet dus niet bezig zijn met de ziekte, maar met het verzuimgedrag

 

Wat een eyeopener! Die diepe gesprekken kan je dus achterwege laten! En jíj bent niet verantwoordelijk voor het verzuim. Dat is de medewerker. Het gedrag veranderen, dat is wat je moet aanpakken! En hoe je dat kan doen? Daar hebben Maaike en Bianca ook antwoord op.

 

Heleen Kooistra

 

Meer lezen:

Het boekje 13 Heilige huisjes over managen aan diggelen is geschreven door Bianca van der Zeeuw en Maaike Thiecke van Plan B. Je kunt het bestellen door hier te klikken.

 

Leuk om te weten:

Bianca en Maaike zijn twee collega’s van Frederique Spannenburg die op de Dag van de Praktijkmangaer 2015 een fantastische presentatie gaf over veranderen. Met een frisse blik op veranderen en praktische tools gingen we toen naar huis. Dit boekje geeft een frisse blik op managen. Gedrag van een ander valt niet altijd zomaar te veranderen. En soms is het gewoon veel beter om je eigen grenzen te stellen!

 

Meer leren over ziekteverzuim en re-integratie?

Op 17 november wordt de PM Training Ziekteverzuim en Re-integratie gegeven door Petra Kroon. Zij legt je in 1 dag uit wat de regels zijn en hoe jij grip kan krijgen op de situatie in jouw praktijk. Klik hier voor meer informatie.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Heilige huisjes aan diggelen

Meer artikelen met dit thema

Tandarts Noemi Romero en haar team - Monique Brunt i.s.m. Laurea Socials
all_inclusiveAchtergrondartikel

Werkgeluk in de praktijk: Sleutel tot toekomstbestendige zorg

19 mrt om 12:15 uurtimer5 min
De zorg staat onder druk. De arbeidsmarkt is krap, de zorgvraag neemt toe en teams worden kleiner en diverser.…
Lees verder »
Minister Thierry Aartsen (Foto: Martijn Beekman/Rijksoverheid)
flash_onNieuws

Kabinet gooit aanpak schijnzelfstandigheid over andere boeg

18 mrt om 14:00 uurtimer4 min
Jarenlang draaide het zzp-dossier om strengere afbakening en meer controle. Het nieuwe kabinet kiest nu een andere…
Lees verder »
Dirkje van der Ven: ‘Het beeld dat mensen van zichzelf hebben is dat ze rationele wezens zijn en hartstikke slim zijn. Realistisch gezien is dat niet zo: mensen zijn wel slim, juist omdat ze af en toe op onbewust niveau opereren.’ (Foto: Gedragsland)
mic_external_onInterview

Dirkje van der Ven, keynote bij de PM Dag: ‘Weerstand is geen obstakel, maar een hulpmiddel’

17 mrt om 15:00 uurtimer6 min
Wie gedrag wil veranderen, stuit vrijwel altijd op weerstanden. Dat geldt in de maatschappij, in de zorgsector én…
Lees verder »

'Dankzij DentalRules hebben we de planning op orde, een betere omzet en meer overzicht'

4 mrt om 14:00 uurtimer4 min
Margit Lawant, tandarts en praktijkeigenaar in Eelderwolde, vertelt hoe haar praktijk sinds 2010 is uitgegroeid…
Lees verder »
flash_onNieuws

Jan Willem Vaartjes bij Dental Expo: ‘Zelfstandig blijven werken en ondernemen in de zorg’

12 feb om 16:00 uurtimer3 min
Op 6 maart geeft Jan Willem Vaartjes – initiatiefnemer van de Vereniging Bevlogen Tandartsen – in samenwerking met…
Lees verder »

Visser & Visser bij de Dental Expo: Ben jij klaar voor de volgende stap in jouw praktijk?

12 feb om 12:00 uurtimer4 min
De tandartsensector staat onder druk: krapte op de arbeidsmarkt, stijgende kosten en veranderende wet- en…
Lees verder »
Praktijkmanager Fiona Harmsen (Foto: Bij Nader Inzien)
flash_onNieuws

Bij Nader Inzien zoekt gepensioneerde tandartsen voor Amsterdamse vestiging

10 feb om 14:15 uurtimer4 min
De sociale tandartsenpraktijk ‘Bij Nader Inzien’ in Havelte heeft zo veel nieuwe inzichten opgeleverd, dat de…
Lees verder »
Maaike van der Mee (Dutch Dental Academy)
mic_external_onInterview

Maaike van der Mee als minister van VWS: ‘Het ontbreekt regelmatig aan goed werkgeverschap’

5 feb om 11:45 uurtimer5 min
Als Maaike van der Mee minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) wordt, dan zou ze in elk geval een…
Lees verder »