Kwart zorgverleners zegt niets over falen collega

timer 2 min
Een kwart van de zorgverleners meldt het niet als zij een collega onverantwoorde zorg zien leveren. Dat blijkt uit onderzoek van het Radboudumc in Nijmegen. De onderzoekers ondervroegen onder andere artsen, fysiotherapeuten, tandartsen en apothekers.

1 op de 4 van de ondervraagde zorgverleners zag het afgelopen jaar een collega structureel risicovol handelen in de omgang met patiënten, zonder daar iets aan te doen. In de meeste gevallen gaat het om afwijken van de richtlijnen in de zorg. Minder vaak werden communicatie en samenwerking genoemd. Naar specifieke gevallen is niet gevraagd maar in sommige gevallen ging het om levensbedreigende situaties, liet onderzoekers Tijn Kool en Jan-Willem Weenink weten aan Trouw.

 

De reden dat collega's de zaak niet bespreekbaar maken, is meestal gebrek aan bewijs. Ook het feit dat er een 'open cultuur' mist en vrees voor de eigen positie woden genoemd. 

 

Begeleiding

De onderzoekers pleiten ook voor meer begeleiding voor zorgverleners tegen wie een klacht is ingediend. "Uit onze studie onder zorgverleners met een maatregel blijkt dat deze rehabilitatie niet vanzelfsprekend is en dat veel zorgverleners van adequate ondersteuning zullen profiteren. Deze ondersteuning zou primair door zorginstellingen, beroepsbeoefenaren en beroepsverenigingen georganiseerd moeten worden," zo schrijven de onderzoekers in het rapport.

 

Lees hier het rapport 'Sturen op verantwoord functioneren en omgaan met verminderd functioneren van zorgverleners'.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Kwart zorgverleners zegt niets over falen collega

Meer artikelen met dit thema

Minister Thierry Aartsen: 'Wie conform die spelregels werkt, weet zeker dat er als zelfstandige kan worden gewerkt.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT kritisch over nieuwe Zelfstandigenwet: 'Duidelijker, maar niet eenvoudiger'

timer4 min

Eind september komt minister Thierry Aartsen met het concept van de Zelfstandigenwet, waarmee hij een einde wil…

Lees verder »

Edin Dental Academy biedt assistenten én praktijken perspectief: 'Je laat zien: als je bij ons komt werken, is dit je groeipad'

timer5 min

Een van de grote uitdagingen in de huidige mondzorg is het boeien en binden van personeel. Edin Dental Academy…

Lees verder »
LHV Inkomstentool-huisarts is gebaseerd op de nieuwe cao en actuele wet- en regelgeving, en doorgerekend en gevalideerd door een accountantsbureau. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Nieuwe LHV-tool vergelijkt waarnemen en loondienst

timer3 min

De LHV heeft de nieuwe LHV Inkomstentool-huisarts gelanceerd, waarmee huisartsen het financiële verschil tussen…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Tandartsen en mondhygiënisten willen minder rompslomp bij samenwerking

timer4 min

Tandartsen en mondhygiënisten moeten met minder papieren rompslomp opgezadeld worden als ze willen samenwerken…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

Financieel herstel bij fysiopraktijken en groeiende belangstelling voor fysio-assistent

timer3 min

Fysiotherapiepraktijken staan er financieel beter voor. De omzet groeit voor het zevende kwartaal op rij en…

Lees verder »
De LHV erkent dat de aankondiging van een nieuwe cao met loonsverhogingen voor praktijkhouders kan voelen als een dubbele belasting. (Foto; Shutterstock)
flash_onNieuws

Huisartsen in loondienst krijgen er 8,25% bij, maar bekostiging blijft knelpunt

timer4 min

Huisartsen in loondienst krijgen er 8,25 procent structureel bij en ontvangen een eenmalige uitkering van 4,25…

Lees verder »
'De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de mondzorg.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Beroepsorganisaties pleiten voor meer duidelijkheid voor zzp'ers in Zelfstandigenwet

timer4 min

De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers in vrijheid en naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de…

Lees verder »
'Het alternatief moet op een breed draagvlak onder de leden kunnen rekenen.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT wil arbeidsvoorwaarden regelen met drie alternatieven

timer4 min

De KNMT wil praktijkhouders drie alternatieven aanbieden om arbeidsvoorwaarden te regelen: een handboek…

Lees verder »