'Leiderschap kun je voor 70 procent leren'

donderdag 5 juli 2018
timer 2 min
‘Succesvol ondernemer en leider’, dat zouden veel zorgondernemers op hun visitekaartje willen zetten. Maar hoe kom je daar? En hoe ontwikkel je succesvol leiderschap? Tijdens MedischOndernemen LIVE geeft spreker, auteur en adviseur over leiderschapsontwikkeling Joël Aerts hier antwoord op.

“Er zijn talloze boeken over succesvol ondernemen en leiderschap. Er staat beschreven wat ze doen en de achterliggende theorie komt aan bod. Wat vaak ontbreekt is de ontwikkeling van dit leiderschap. Hoe zijn zij gekomen waar ze nu zijn?” zegt Joël Aerts. “Sommige ondernemers gaan ervanuit dat ze die theorie gaandeweg zelf wel ontdekken, ik geloof daar niet in. Het is net als autorijden. Er zit een groot verschil tussen de lessen en helemaal zelf rijden.”


Leiderschap kun je dus leren, als het aan Aerts ligt. “Als (zorg)ondernemer krijg je het leiderschap erbij in de maag gesplitst. Zeker wanneer je praktijk groeit en je meer werknemers aanneemt. Ik denk dat 30% van het leiderschap in iemand zit, maar dat je de overige 70% aanleert.” Een lerende houding is hierbij van belang, weet Aerts. “Bill Gates zondert zich bijvoorbeeld nog steeds twee keer per jaar af om bij te leren. Ook voor hem is er steeds meer te ontdekken. Leiderschap is ontwikkeling, steeds dat plafond een klein stukje omhoog brengen.”


Aerts schreef hierover het boek ‘Ontwikkel je leiderschap’, met veertien tips voor het versnellen van je eigen leiderschapsontwikkeling en die van je medewerkers. Een tip die hij nu al kan geven? “Reflecteer en denk na over het doel dat je wilt bereiken. Van de ervaring zelf leer je niets, je leert juist van hoe het ging en wat de volgende keer nog beter kan. Neem daarnaast de tijd voor jezelf. Leiders zijn drukke baasjes, die met van alles tegelijk bezig zijn en ondertussen gestoord worden door collega’s met veel verschillende zaken en vragen. De kunst is om af en toe een uurtje te vinden om na te denken over het grotere geheel, de koers die je wilt varen. Dit kun je doen door een stuk te wandelen, of gewoon uit het raam te staren.”


Benieuwd naar meer tips van Joël Aerts? Kom naar zijn keynote tijdens MedischOndernemen LIVE op 5 oktober. Meer informatie & aanmelden op www.medischondernemenlive.nl

www.joelaerts.nl

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
'Leiderschap kun je voor 70 procent leren'

Meer artikelen met dit thema

Foto: Jitske Seckel
flash_onNieuws

Eerste impressie van de Dag van de Praktijkmanager (2025): ‘Zorg dat je impact als leider duurzaam is en maak jezelf onmisbaar’

13 jun om 11:21 uurtimer6 min

De Dag van de Praktijkmanager heeft dit jaar als thema ‘het leukste vak ter wereld’. Dagvoorzitter Charlotte…

Lees verder »
Michel Fortman VvAA
mic_external_onInterview

Michel Fortman (VvAA) tijdens de PM Dag: ‘Ziekteverzuim neemt toe, vooral door mentale druk’

6 jun om 14:30 uurtimer5 min

Michel Fortman, senior verzuimadviseur bij VvAA, ziet het ziekteverzuim in de eerstelijnszorg…

Lees verder »

Pieter Schram (Edin Dental Academy): ‘Investeer in je medewerkers, dan groeit je praktijk mee’

20 mei om 09:00 uurtimer5 min

In een tijd waarin goed personeel schaars is en patiënten mondiger worden, is één boodschap bij uitstek urgent…

Lees verder »
Victor Mion: ‘Je managementstijl leer je door te experimenteren, fouten te maken, jezelf en de ander te observeren.’ (Foto: Victor Mion)
mic_external_onInterview

Victor Mion, keynote bij de PM Dag: ‘Iedereen kan leren coachen’

14 mei om 10:00 uurtimer5 min

De moderne praktijkmanager loopt het risico zichzelf in de weg te zitten, stelt Victor Mion.…

Lees verder »
all_inclusiveAchtergrondartikel

Actueel-lunchwebinar met Hanin Saad en Eva Izeboud: ‘Van werkdruk naar werkgeluk’

12 mei om 14:00 uurtimer5 min

Hoe houd je je team gemotiveerd, voorkom je uitval en zorg je voor rust en structuur in de hectiek van alledag…

Lees verder »
flash_onNieuws

Lunchwebinar ‘Actueel’: Praktische handvatten voor werkgeluk en verzuimpreventie

29 apr om 09:30 uurtimer3 min

De nieuwe editie van het lunchwebinar Actueel, speciaal voor praktijkhouders én praktijkmanagers, vindt plaats…

Lees verder »
all_inclusiveAchtergrondartikel

Het Goede Gesprek: ‘Boeien en binden lukt alleen door een combinatie van methoden’

14 apr om 10:00 uurtimer3 min

De eerste editie van het Goede Gesprek op 9 april voor praktijkmanagers in de mondzorg liet zien hoe divers de…

Lees verder »
person_outlineBlog

Psychosociale arbeidsbelasting in je praktijk: Hoe voorkom je uitval?

10 apr om 11:00 uurtimer4 min

Huisartsenpraktijken, tandarts- en orthodontiepraktijken hebben te maken met een toenemende werkdruk,…

Lees verder »