'Leiderschap kun je voor 70 procent leren'
“Er zijn talloze boeken over succesvol ondernemen en leiderschap. Er staat beschreven wat ze doen en de achterliggende theorie komt aan bod. Wat vaak ontbreekt is de ontwikkeling van dit leiderschap. Hoe zijn zij gekomen waar ze nu zijn?” zegt Joël Aerts. “Sommige ondernemers gaan ervanuit dat ze die theorie gaandeweg zelf wel ontdekken, ik geloof daar niet in. Het is net als autorijden. Er zit een groot verschil tussen de lessen en helemaal zelf rijden.”
Leiderschap kun je dus leren, als het aan Aerts ligt. “Als (zorg)ondernemer krijg je het leiderschap erbij in de maag gesplitst. Zeker wanneer je praktijk groeit en je meer werknemers aanneemt. Ik denk dat 30% van het leiderschap in iemand zit, maar dat je de overige 70% aanleert.” Een lerende houding is hierbij van belang, weet Aerts. “Bill Gates zondert zich bijvoorbeeld nog steeds twee keer per jaar af om bij te leren. Ook voor hem is er steeds meer te ontdekken. Leiderschap is ontwikkeling, steeds dat plafond een klein stukje omhoog brengen.”
Aerts schreef hierover het boek ‘Ontwikkel je leiderschap’, met veertien tips voor het versnellen van je eigen leiderschapsontwikkeling en die van je medewerkers. Een tip die hij nu al kan geven? “Reflecteer en denk na over het doel dat je wilt bereiken. Van de ervaring zelf leer je niets, je leert juist van hoe het ging en wat de volgende keer nog beter kan. Neem daarnaast de tijd voor jezelf. Leiders zijn drukke baasjes, die met van alles tegelijk bezig zijn en ondertussen gestoord worden door collega’s met veel verschillende zaken en vragen. De kunst is om af en toe een uurtje te vinden om na te denken over het grotere geheel, de koers die je wilt varen. Dit kun je doen door een stuk te wandelen, of gewoon uit het raam te staren.”
Benieuwd naar meer tips van Joël Aerts? Kom naar zijn keynote tijdens MedischOndernemen LIVE op 5 oktober. Meer informatie & aanmelden op www.medischondernemenlive.nl en www.joelaerts.nl
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
KNMT kritisch over nieuwe Zelfstandigenwet: 'Duidelijker, maar niet eenvoudiger'
4 minEind september komt minister Thierry Aartsen met het concept van de Zelfstandigenwet, waarmee hij een einde wil…
Edin Dental Academy biedt assistenten én praktijken perspectief: 'Je laat zien: als je bij ons komt werken, is dit je groeipad'
5 minEen van de grote uitdagingen in de huidige mondzorg is het boeien en binden van personeel. Edin Dental Academy…
Nieuwe LHV-tool vergelijkt waarnemen en loondienst
3 minDe LHV heeft de nieuwe LHV Inkomstentool-huisarts gelanceerd, waarmee huisartsen het financiële verschil tussen…
Tandartsen en mondhygiënisten willen minder rompslomp bij samenwerking
4 minTandartsen en mondhygiënisten moeten met minder papieren rompslomp opgezadeld worden als ze willen samenwerken…
Financieel herstel bij fysiopraktijken en groeiende belangstelling voor fysio-assistent
3 minFysiotherapiepraktijken staan er financieel beter voor. De omzet groeit voor het zevende kwartaal op rij en…
Huisartsen in loondienst krijgen er 8,25% bij, maar bekostiging blijft knelpunt
4 minHuisartsen in loondienst krijgen er 8,25 procent structureel bij en ontvangen een eenmalige uitkering van 4,25…
Beroepsorganisaties pleiten voor meer duidelijkheid voor zzp'ers in Zelfstandigenwet
4 minDe KNMT wil dat tandarts-zzp'ers in vrijheid en naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de…
KNMT wil arbeidsvoorwaarden regelen met drie alternatieven
4 minDe KNMT wil praktijkhouders drie alternatieven aanbieden om arbeidsvoorwaarden te regelen: een handboek…

Reactie toevoegen