Manifest voor betere jeugdzorg en ggz: ‘Maak een einde aan stille ramp’
‘Veel jongeren met meerdere psychiatrische problemen worden al snel bestempeld als ‘te complex’ en worden niet geholpen’, vertelt Louis de Mast, woonbegeleider van mensen met autisme, in NRC Handelsblad. De Mast hoopt op daadkracht van minister Hugo de Jonge, minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS). ‘Hij moet de regie oppakken, zodat jongeren een plaats krijgen.’ Woensdag debatteert de Kamer over de sluiting van vier jeugdinstellingen, waardoor specialistische plaatsen voor jongeren nog schaarser worden. Het manifest wordt gesteund door onder andere vakbonden CNV en FNV, de bekende psychiaters Damiaan Denys Paul Verhaeghe en politieke partijen GroenLinks, SP en VVD.
Oplossingen
Het manifest noemt een aantal oplossingen voor het probleem, zoals de oprichting van landelijke specialistische centra voor mensen met meerdere complexe psychische problemen, die voor bestaande inrichtingen te complex zijn. Ook minder regeldruk en administratieve lasten worden genoemd als een oplossingen, zodat hulpverleners zich kunnen richten op het bieden van zorg. Daarnaast pleit het manifest voor minder marktwerking, waardoor regelmatig conflicten ontstaan tussen verzekeraars, overheden en instellingen.
Kamerleden Lisa Westerveld (GroenLinks) en Martin Wörsdörfer (VVD) benoemen de opening van een helpdesk als een eerste en snel te realiseren maatregel uit het manifest. Een helpdesk voor jongeren en ouders die nu zorg nodig hebben, maar nergens terecht kunnen. Westerveld kreeg het afgelopen halfjaar ongeveer driehonderd berichten van radeloze jongeren en ouders.
Investeren in weerbare samenleving
Nine Kooiman, lid van de Nederlandse Politiebond (NPB), oud-Kamerlid (SP) en gezinsvoogd in de jeugdzorg vertelt dat veel jongeren en verwarde personen bij de politie uit beeld raken. ‘We zien ze pas terug als het te laat is: als ze suïcidaal zijn, of crimineel.’ Jim van Os, hoogleraar in de psychiatrie en voorzitter Divisie Hersenen van het Universitair Medisch Centrum Utrecht, is enthousiast over het manifest, maar vindt ook dat er geïnvesteerd moet worden in de weerbaarheid van de samenleving. ‘Maak de jeugd weerbaarder voor de toxische elementen van de samenleving: alles meetbaar, alles haalbaar, een constante druk om te presteren.’
Kijk voor meer informatie op www.lijmdezorg.nl
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Huisartsen met bijzondere patiëntgroepen dreigen hun registratie te verliezen
3 minEen klein deel van de huisartsen die met bijzondere patiëntgroepen werken, verwacht de eigen registratie te…
Nieuwe Zelfstandigenwet biedt een ‘veilige haven’ onder zeven voorwaarden
3 minZzp’ers en hun opdrachtgevers krijgen een ‘veilige haven’ van zeven voorwaarden die vooraf…
3 november 'beslissend moment' in cao-onderhandelingen fysiotherapie eerstelijn
4 minOnderhandelaars over een nieuwe Cao Eerstelijn Fysiotherapie hebben op 13 oktober 2026 'belangrijke stappen'…
KNMT organiseert avond over oprichting werkgeversvereniging
3 minMondzorgpraktijken kunnen hun arbeidsvoorwaarden voortaan langs drie routes regelen. Het bestuur van de KNMT…
Belastingdienst bezoekt mondzorgpraktijken die met zzp-tandartsen werken
4 minTandartspraktijken die met zzp-tandartsen werken, kunnen een bedrijfsbezoek van de Belastingdienst verwachten.…
Kinderfysio Sandra Ubink wordt zelf praktijkhouder: 'Ik kan nu veel meer mijn creativiteit kwijt'
5 minJuist als ondernemer wil kinderfysiotherapeut Sandra Ubink laten zien wat haar vak te bieden heeft. Terwijl…
KNMT kritisch over nieuwe Zelfstandigenwet: 'Duidelijker, maar niet eenvoudiger'
4 minMinister Thierry Aartsen presenteerde 1 oktober het concept van de Zelfstandigenwet, waarmee hij een einde wil…
Eigenaarschap in de praktijk: Wie zet het vuilnis buiten als Marie met vakantie is?
4 minHoe zorg je dat iedereen zich mede-eigenaar voelt van de praktijk en dat ieder teamlid uit…

Reactie toevoegen