Oudere werknemer heeft scholing nodig

timer 3 min
Oudere werknemers zijn eerder bereid en gemotiveerd om langer door te werken als ze van hun werkgever goede scholingskansen krijgen, dan als ze ontzien worden met bijvoorbeeld extra verlofdagen of een lichter takenpakket. Dat blijkt uit wetenschappelijk onderzoek van het ROA (Research Centre for Education and the Labour Market) van de Universiteit Maastricht.

Traditioneel kijken werkgevers en werknemers er in het kader van CAO-onderhandelingen juist tegenovergesteld tegenaan. Seniorendagen en andere ontziemaatregelen worden als verworven rechten beschouwd door werknemers, en werkgevers hebben de indruk dat investeren in scholing voor ouderen niet meer loont. Onterecht, zo blijkt. 


Scholing werkt wel

Werkgevers die goede scholingsfaciliteiten bieden aan oudere werknemers worden daar royaal voor beloond. De betrokken werknemers zijn extra gemotiveerd, ervaren minder stress en willen later met pensioen gaan. Ook ervaren ze een goede balans tussen werkprestaties en beloning. Deze effecten blijven niet beperkt tot oudere werknemers die daadwerkelijk scholing volgen. De collega’s die wel het aanbod krijgen, maar er geen gebruik van maken, profiteren in dezelfde mate. Kennelijk geeft het scholingsaanbod het signaal aan werknemers dat de werkgever bereid is in hen te investeren.


Veel werkgevers investeren liever niet in de scholing van ouder personeel, vanuit de gedachte dat de terugverdientijd korter wordt. “Deze redenering is tot op zekere hoogte valide, maar verliest uit het oog dat oudere werknemers meer honkvast zijn”, concluderen dr. Raymond Montizaan en collega-onderzoeker prof. dr. Andries de Grip. “Jongere werknemers vertrekken sneller en nemen de investering vaker met zich mee naar een andere betrekking. Bij investeringen in scholing kunnen werkgevers winst boeken door minder uit te gaan van de leeftijd van een medewerker en vaker te kijken naar de resterende arbeidsduur. De kans dat iemand van vijftig nog vijftien jaar bij dezelfde werkgever blijft, is groter dan bij iemand van dertig.”



Ontzien werkt niet

Werkgevers proberen oudere werknemers vaak te ontzien met maatregelen als seniorendagen, demotie (het tegenovergestelde van promotie), een lichter takenpakket of deeltijdpensioen. Dit ontlastende personeelsbeleid vertaalt zich niet in toegenomen enthousiasme voor langer doorwerken onder oudere werknemers. “Kennelijk is het gebruikelijke beleid om ouderen langer aan boord te houden weinig effectief”, aldus de onderzoekers. “Een koerswijziging, zoals recent is voorgesteld door de werkgeversvereniging AWVN,  is echter niet zomaar mogelijk. De ontziemaatregelen zijn uitgegroeid tot verworven rechten, waar werknemers niet zomaar afstand van zullen doen.”



Minder kansen

De onderzoekers signaleren dat de gedachte overheerst bij werkgevers dat de leeftijd een negatieve invloed heeft op de werkprestaties, ondanks het feit dat dit voor veel beroepen niet klopt met wetenschappelijke inzichten. “Het ideaal van langer doorwerken is moeilijk te realiseren zolang oudere werknemers minder kansen krijgen op de arbeidsmarkt.”
De resultaten zijn afkomstig van een jaarlijks herhaalde internetenquête onder 57.000 werknemers en 2.500 werkgevers. Alle deelnemers waren aangesloten bij pensioenuitvoerder APG. De deelnemers werkten in het onderwijs, bij de overheid, in de bouwsector of bij woningcorporaties. Bijzonder aan dit onderzoek is dat werknemers en werkgevers aan elkaar gekoppeld konden worden, zodat goede gegevens voorhanden waren over beide rollen en het effect op beide partijen. Het onderzoek is mede gefinancierd door Instituut Gak en Netspar.

bron: Maastricht University

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Oudere werknemer heeft scholing nodig

Meer artikelen met dit thema

De LHV erkent dat de aankondiging van een nieuwe cao met loonsverhogingen voor praktijkhouders kan voelen als een dubbele belasting. (Foto; Shutterstock)
flash_onNieuws

Huisartsen in loondienst krijgen er 8,25% bij, maar bekostiging blijft knelpunt

timer4 min

Huisartsen in loondienst krijgen er 8,25 procent structureel bij en ontvangen een eenmalige uitkering van 4,25…

Lees verder »
'De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de mondzorg.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Beroepsorganisaties pleiten voor meer duidelijkheid voor zzp'ers in Zelfstandigenwet

timer4 min

De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers in vrijheid en naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de…

Lees verder »
'Het alternatief moet op een breed draagvlak onder de leden kunnen rekenen.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT wil arbeidsvoorwaarden regelen met drie alternatieven

timer4 min

De KNMT wil praktijkhouders drie alternatieven aanbieden om arbeidsvoorwaarden te regelen: een handboek…

Lees verder »
Marc d'Ancona en Michel Fortman: ‘In deze tijd met oplopend verzuim hebben praktijken alle baat bij vroegtijdige signalering en preventie door stevige praktijkmanagers.’ (Foto: Ewald Geerdink)
mic_external_onInterview

Michel Fortman: ‘Verzuimpreventie vergt draagvlak bij praktijkhouder en mandaat voor praktijkmanager’

timer5 min

Het ziekteverzuim in de zorg blijft hardnekkig hoog en verschuift steeds vaker naar langdurige uitval. Vooral…

Lees verder »
Jos Luypaers: 'Juist praktijkhouders en praktijkmanagers bevinden zich dagelijks op het snijvlak van bovenstroom en onderstroom.' (Foto: Jos Luypaers)
person_outlineBlog

Wie zorgt er eigenlijk voor de gezondheid van uw praktijk?

timer3 min

Tijdens de Dag van de Praktijkmanager op 21 mei verzorgde Jos Luypaers een masterclass over…

Lees verder »
'Een werkomgeving waarin samenwerking, waardering en ruimte voor eigen ideeën centraal staan, draagt direct bij aan duurzame inzetbaarheid én aantrekkelijk werkgeverschap.' (Foto: Shutterstock)
person_outlineBlog

Wet DBA en wet Loontransparantie - hoe kan deze wetgeving bijdragen aan werkgeluk?

timer5 min

De arbeidsmarkt verandert snel. Nieuwe wetgeving rondom loontransparantie en…

Lees verder »
Mascha van Wermeskerken: ‘Praktijkgeluk is niet iemand een zakje paaseitjes geven. Het is veel breder: zorg dat je hele organisatie staat als een huis.’ (Foto: Marleen Sahetapy Fotografie)
mic_external_onInterview

Mascha van Wermeskerken op de PM Dag: ‘Praktijkgeluk vraagt om leiderschap en een stevig fundament’

timer5 min

Mascha van Wermeskerken begeleidt mondzorgpraktijken bij het verbeteren van hun organisatie…

Lees verder »
Paulien Schwencke: ‘Juist als iedereen zich bewust wordt van zijn eigen invloed, kan er echt iets veranderen.’ (Foto: VvAA)
mic_external_onInterview

Paulien Schwencke over ‘Teamkracht’ bij de PM Dag: ‘Je beseft in een split second hoe je in een team staat’

timer5 min

Hoe gedraag jij je zodra de druk oploopt in een team? Neem je automatisch de leiding, trek je…

Lees verder »