MedischOndernemen Magazine 1: ‘Ondernemen en vernieuwen kan alleen samen met een goed team’

donderdag 3 april 2025
timer 3 min

Foto: www.dent-management.nl

De uitdagingen binnen de huisartsen-, mondzorg- en fysiotherapiepraktijken zijn groot, zo blijkt uit deze MedischOndernemen: personeelstekorten, hoge werkdruk en een groeiende behoefte aan strategisch management. In deze editie staan de factoren centraal die daarbij het verschil kunnen maken: de vernieuwing van de praktijk, het binden en boeien van het team, met daarbij de praktijkmanager als spil. MedischOndernemen magazine #1 is de komende dagen gratis te lezen, hieronder een selectie van de artikelen.

Een goed functionerend team is de ruggengraat van elke praktijk. Het zijn niet alleen de praktijkhouder, praktijkmanager en zorgverleners die de kwaliteit bepalen, maar juist de samenwerking tussen alle teamleden die zorgt voor continuïteit en patiënttevredenheid. Met de groei en functiedifferentiatie van praktijk is de rol van de praktijkmanager daarbij in toenemende mate onmisbaar. Zoals Nora Ennahachi, operationeel directeur van MyDent in Utrecht en Rotterdam, het kernachtig verwoordt: ‘De praktijkmanager is de sleutel tot succes.’

Een sterke praktijkmanager krijgt ruimte, vertrouwen en autonomie om haar of zijn werk goed te doen. Dit betekent dat praktijkhouders strategisch moeten nadenken over hun samenwerking met de praktijkmanager. Regelmatig overleg en een duidelijke verdeling van verantwoordelijkheden helpen om zowel management als zorgverlening optimaal te laten functioneren. Wanneer een praktijkhouder zich overal mee bemoeit, werkt dat verlammend voor de praktijkmanager en uiteindelijk voor het hele team, benadrukt Ennahachi.

Daarnaast speelt waardering een doorslaggevende rol in het behouden en motiveren van medewerkers. Het ‘boeien en binden’ van medewerkers gaat verder dan een goed salaris. Het gaat om erkenning, een gezonde werkcultuur en gelijke behandeling van alle teamleden. Bij MyDent vertaalt dit zich naar een cultuur waarin iedereen – van tandarts tot assistent – als even belangrijk wordt beschouwd. Een hecht teamgevoel, gedeelde verantwoordelijkheden én goede arbeidsvoorwaarden zorgen ervoor dat medewerkers zich verbonden voelen met de organisatie. Let vooral ook op de prachtige teamfoto’s, genomen tijdens de jaarlijkse personeelsreizen van de praktijk (‘De sleutel tot succes ligt vooral bij de praktijkmanager’, p. 4)

Dat een sterk team de basis is voor vernieuwing en succes, blijkt ook uit het verhaal van ‘eigenzinnig ondernemer’ Patrick ter Brugge, mede-eigenaar van Fysiopraktijk ZorgSaam in Nijverdal en Hellendoorn. Hij pleit voor innovatie en preventie als pijlers van een toekomstbestendige zorgpraktijk. ‘Ondernemen en vernieuwen kan alleen samen met een goed team,’ stelt hij. Door medewerkers actief te betrekken bij de ontwikkeling van de praktijk en hen medeverantwoordelijk te maken voor strategische beslissingen, ontstaat een cultuur van samenwerking en vooruitgang. Alleen zo is het mogelijk de jongere generatie fysiotherapeuten duurzaam aan het vak te binden, is de overtuiging van Ter Brugge. ‘Je kunt blijven mopperen of je kunt dingen gaan doen. Blijf investeren in de vernieuwing van de praktijk. Vernieuwen begint bij wat je zelf leuk vindt en waar je warm van wordt, dat werkt het beste.’ (‘Denk in kansen en niet in beperkingen’, p. 13)

Ook Paul Wormer, auteur van De dokter en de vakgroep, benadrukt het belang van een goed samenwerkend team. Hij wijst op de kracht van sociale cohesie binnen een praktijk. Een team dat niet alleen samenwerkt, maar ook samen pauzeert en zelfs gezamenlijke activiteiten onderneemt – zoals muziek maken – ontwikkelt een sterkere onderlinge band. Dit helpt bij het voorkomen van spanningen en bevordert een gezonde werksfeer. Daarnaast wijst Wormer op de noodzaak van taakdelegatie: een praktijkmanager kan veel organisatorische taken efficiënter uitvoeren dan de zorgverlener zelf, waardoor deze zich kan focussen op patiëntenzorg. ‘Taakdelegatie, allerlei vormen van samenwerking en praktijkmanagers zijn geen luxe, maar een noodzaak’, zegt Wormer. Tenslotte bevat het artikel elf tips naar aanleiding van ‘De dokter en de vakgroep’. (‘Een praktijk runnen vraagt continu reflectie, training en leren delegeren’, p. 5)

Veel leesplezier!

Martin Zuithof, hoofdredacteur MedischOndernemen

Meer artikelen met dit thema

Op het gebied van cao-ontwikkelingen signaleert Eva Izeboud, HR-manager en adviseur bij Visser & Visser, een trend richting zekerheid, vaste arbeidsovereenkomsten en minder structurele flexibiliteit. (Foto: Eva Izeboud)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Webinar ‘HR-actualiteiten’: Overzicht, grip en praktische handvatten voor praktijkmanagers

1 dec om 09:00 uurtimer5 min
Het PraktijkmanagersNetwerk organiseerde op 25 november een webinar over ‘HR-actualiteiten en teamontwikkeling in…
Lees verder »

Adem in, adem uit: zo geef je stress minder grip op je werkdag

27 nov om 12:30 uurtimer4 min

Een werkdag kan soms voelen als een sprint die onverwacht verandert in een marathon. Je start fris, maar…

Lees verder »
De Belastingdienst (Shutterstock)
flash_onNieuws

Erik van Dam (VvAA): ‘Zzp-wet opnieuw op de lange baan, maar fiscus handhaaft wel’

17 nov om 14:15 uurtimer4 min

De ontwikkeling van de nieuwe zzp-wet lijkt opnieuw te stagneren. Het demissionaire kabinet…

Lees verder »
Aantal vrouwen met voltijdbaan groeit spectaculair: stijging van 33 procent in tien jaar. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

‘Beeld dat vrouwen alleen in deeltijd willen werken is achterhaald’

11 nov om 17:00 uurtimer3 min

Het aantal Nederlanders met een voltijdbaan is in tien jaar met bijna vijftien procent…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
all_inclusiveAchtergrondartikel

Belastingdienst toetst op schijnzelfstandigheid: details vaak doorslaggevend

5 nov om 15:30 uurtimer4 min

Om meer duidelijkheid over de inzet van zzp’ers in de zorg te krijgen, legde de KNMT, samen…

Lees verder »

Praten over vermoeidheid is 'taboe in de mondzorg'

22 sep om 09:30 uurtimer3 min

Veel mondzorgprofessionals ervaren dagelijks de keerzijde van hun vak: vermoeidheid,…

Lees verder »
Bob van Ravensberg - Foto: Fysiovakbond FDV
mic_external_onInterview

Bob van Ravensberg (Fysiovakbond FDV): ‘Elke dag stoppen tien fysiotherapeuten, maar de politiek grijpt niet in’

3 jul om 12:30 uurtimer6 min

Fysiotherapeuten verlaten in groten getale het vak vanwege lage tarieven en een te hoge…

Lees verder »
Laura Bas (Foto: Jitske Seckel)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Laura Bas over vier generaties op de werkvloer: ‘Zoek de verbinding in plaats van de verschillen’

23 jun om 09:00 uurtimer4 min

Generatie Z-expert Laura Bas gaf tijdens de Dag van de Praktijkmanager op 12 juni een inspirerende keynote over…

Lees verder »