Taakherschikking bevorderen door interprofessioneel samenwerken

woensdag 8 februari 2017
timer 2 min
De taakherschikking van tandartsen en mondhygiënisten roept veel weerstand op. Door middel van het stimuleren van interprofessionele groepsvorming kan hier verbetering in worden gebracht, denkt psycholoog Jan Jaap Reinders.
Jan Jaap Reinders is docent professionele communicatie en interprofessioneel onderwijs bij de opleidingen Mondzorgkunde en Fysiotherapie op de Hanzehogeschool (HG) en Tandheelkunde bij de RUG. Daarnaast is hij als promovendus verbonden aan het lectoraat Healthy Ageing, Allied Health Care and Nursing (HG) en het UMCG-CTM.  Als psycholoog bekijkt hij de taakherschikking met een andere bril dan de meeste tandartsen en mondhygiënisten. “De sociaal-psychologische impact van taakherschikking is, ondanks dat dit thema wereldwijd en ook bij andere beroepsgroepen speelt, nauwelijks onderzocht.”


Experimenten met studenten
Reinders veronderstelt dat het succes van taakherschikking in de mondzorg afhangt van psychologische factoren. Aangezien hij zowel docent is bij de opleiding mondzorgkunde als tandheelkunde besloot hij experimenten met zijn studenten uit te voeren om te onderzoeken of interprofessionele groepsvorming een positieve bijdrage kan hebben. Door groepsbinding te bevorderen en het groepsklimaat te beïnvloeden, verwachtte hij dat vooral tandheelkundestudenten meer bereid zouden zijn om taken aan mondzorgkundestudenten af te staan.


“Studenten vereenzelvigen zich in eerste instantie met hun eigen beroepsgroep en dat staat zo’n proces van taakherschikking in de weg. Door ze in een gezamenlijke setting kennis met elkaar te laten maken kun je stereotiepe denkbeelden opheffen of verkleinen.” Het gaat zelfs nog verder: door studenten in gemengde groepen aan casussen te laten werken en feedback te geven op het functioneren van de groep als geheel gingen studenten zich niet meer identificeren met de eigen beroepsgroep maar met de nieuwe, interprofessionele groep. Door d eze sociale identificatie met de interprofessionele groep (en dat is wat anders dan een multiprofessionele groep waarin mensen wel samenwerken maar zich met de eigen beroepsgroep identificeren) staan mensen er meer voor open om taken anders te verdelen.

 

De uitkomsten van dit onderzoek zijn volgens Reinders  een indicatie dat taakherschikking en interprofessionele samenwerking ook door sociale en psychologische factoren worden beïnvloed én dat het te veranderen is.”

 
Bron: ScienceGuide.nl
 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Taakherschikking bevorderen door interprofessioneel samenwerken

Meer artikelen met dit thema

all_inclusiveAchtergrondartikel

Het Goede Gesprek: ‘Boeien en binden lukt alleen door een combinatie van methoden’

14 apr om 10:00 uurtimer3 min

De eerste editie van het Goede Gesprek op 9 april voor praktijkmanagers in de mondzorg liet zien hoe divers de…

Lees verder »
person_outlineBlog

Psychosociale arbeidsbelasting in je praktijk: Hoe voorkom je uitval?

10 apr om 11:00 uurtimer4 min

Huisartsenpraktijken, tandarts- en orthodontiepraktijken hebben te maken met een toenemende werkdruk,…

Lees verder »
flash_onNieuws

KNMT roept tandartsen op agressie te melden voor project ‘ZorgVeilig’

10 apr om 10:30 uurtimer3 min
Beroepsorganisatie KNMT ontvangt steeds vaker signalen van agressie tegen tandartsen en mondzorgpersoneel. Het…
Lees verder »

Perspectief huisarts is verbeterd door regionale samenwerking, nieuwe concepten en digitalisering

7 apr om 16:00 uurtimer5 min

De huisartsenbranche staat door verschillende factoren onder druk, maar het perspectief is verbeterd. Rabobank…

Lees verder »
flash_onNieuws

MedischOndernemen Magazine 1: ‘Ondernemen en vernieuwen kan alleen samen met een goed team’

3 apr om 15:30 uurtimer3 min

De uitdagingen binnen de huisartsen-, mondzorg- en fysiotherapiepraktijken zijn groot, zo blijkt uit deze…

Lees verder »
flash_onNieuws

Rapport Rekenkamer: Huisartsentekort bestaat echt en groeit alleen maar

3 apr om 14:43 uurtimer4 min

Uit het rapport 'Focus op huisartsentekort' van de Algemene Rekenkamer blijkt dat een op de twintig…

Lees verder »

(Schijn)zelfstandige of werknemer? Hierbij het 9-gangenmenu!

2 apr om 10:52 uur

Op 24 maart 2023 heeft de Hoge Raad in het Deliveroo-arrest opdrachtgevers en zelfstandigen negen criteria…

Lees verder »
Patrick ter Brugge_ZorgSaam_Nijverdal_Hellendoorn
mic_external_onInterview

Eigenzinnige fysio-ondernemer Patrick ter Brugge: ‘Denk in kansen en niet in beperkingen’

27 mrt om 12:30 uurtimer6 min
Fysiotherapeut Patrick ter Brugge leidt samen met Rob Alferink de Fysiopraktijk ZorgSaam in Nijverdal en…
Lees verder »