Taakherschikking mogelijke oplossing tekort jeugdartsen

woensdag 28 februari 2018
timer 2 min
Door een tekort aan jeugdartsen is de GGD Fryslân genoodzaakt de jeugdgezondheidszorg anders in te richten. Ook op andere plaatsen in het land worden vernieuwingen ingezet. ‘Die zorg moet meer op maat’, zegt Mascha Kamphuis, voorzitter van de jeugdartsenvereniging AJN.

Kamphuis reageert op een bericht in de Leeuwarder Courant over mogelijke taakherschikking en flexibilisering in de regio Zuidwest-Friesland. Op een recente bijeenkomst van de bestuurscommissie gezondheid van de Veiligheidsregio Fryslân over de jeugdgezondheidszorg werd onder meer geopperd om taken te verschuiven van artsen naar verpleegkundigen. Overigens is daarover nog geen besluit genomen.

 

Flexibiliseren van contactmomenten

Voor Kamphuis is de suggestie geen verrassing. Ook het ‘flexibiliseren van contactmomenten’ met jonge ouders en het ontwikkelen van ‘zorg op maat’ komt haar inmiddels vertrouwd voor. ‘Veel instellingen op het gebied van jeugdgezondheidszorg kijken nu naar mogelijke vernieuwingen. Dat past bij wensen vanuit de maatschappij en bij de reële krapte op de arbeidsmarkt’, constateert de voorzitter. ‘De aanwas van jeugdartsen vanuit de opleiding is beperkt en de uitstroom door de vergrijzing is een gegeven. Dat gezegd hebbende: we doen er veel aan om ons vak aantrekkelijker en aansprekend te maken.’

 

Taken naar verpleegkundigen

Een herschikking van taken van artsen naar verpleegkundigen kan een deel van de oplossing zijn, erkent Kamphuis. ‘We staan sympathiek tegenover het idee om te investeren in de eerste 1001 dagen; laat een arts in die periode goed kijken naar het kind. Na twee jaar kan er worden gedifferentieerd: niet alle kinderen hoeven dan per se door een arts te worden gevolgd. Verpleegkundigen kunnen zeker een grotere rol spelen, mits ze goed geschoold worden. Maar jeugdartsen moeten een belangrijk onderdeel blijven van de jeugdgezondheidszorg. Er zijn altijd puur medische zaken, denk aan psychiatrische zaken, waarbij een arts nodig is. De lijnen tussen de jeugdverpleegkundige en de jeugdarts dienen kort te blijven.’

Bron: Medisch Contact

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Taakherschikking mogelijke oplossing tekort jeugdartsen

Meer artikelen met dit thema

Rianne Schrijver en Marlies Schippers: ‘Alle elementen samen – vakinhoud, persoonlijke ontwikkeling, leiderschap, teamdynamiek – zorgen ervoor dat je werkgeluk creëert in een organisatie.’ (Foto: KennisConnect)
mic_external_onInterview

KennisConnect coacht teams en leiders in de zorg: ‘Alles draait bij ons om werkgeluk’

17 dec 2025 timer5 min
KennisConnect van Rianne Schrijver en Marlies Schippers – beiden apotheker én trainer – is geen gewoon…
Lees verder »
Op het gebied van cao-ontwikkelingen signaleert Eva Izeboud, HR-manager en adviseur bij Visser & Visser, een trend richting zekerheid, vaste arbeidsovereenkomsten en minder structurele flexibiliteit. (Foto: Eva Izeboud)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Webinar ‘HR-actualiteiten’: Overzicht, grip en praktische handvatten voor praktijkmanagers

1 dec 2025 timer5 min
Het PraktijkmanagersNetwerk organiseerde op 25 november een webinar over ‘HR-actualiteiten en teamontwikkeling in…
Lees verder »

Adem in, adem uit: zo geef je stress minder grip op je werkdag

27 nov 2025 timer4 min

Een werkdag kan soms voelen als een sprint die onverwacht verandert in een marathon. Je start fris, maar…

Lees verder »
De Belastingdienst (Shutterstock)
flash_onNieuws

Erik van Dam (VvAA): ‘Zzp-wet opnieuw op de lange baan, maar fiscus handhaaft wel’

17 nov 2025 timer4 min

De ontwikkeling van de nieuwe zzp-wet lijkt opnieuw te stagneren. Het demissionaire kabinet…

Lees verder »
Aantal vrouwen met voltijdbaan groeit spectaculair: stijging van 33 procent in tien jaar. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

‘Beeld dat vrouwen alleen in deeltijd willen werken is achterhaald’

11 nov 2025 timer3 min

Het aantal Nederlanders met een voltijdbaan is in tien jaar met bijna vijftien procent…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
all_inclusiveAchtergrondartikel

Belastingdienst toetst op schijnzelfstandigheid: details vaak doorslaggevend

5 nov 2025 timer4 min

Om meer duidelijkheid over de inzet van zzp’ers in de zorg te krijgen, legde de KNMT, samen…

Lees verder »

Praten over vermoeidheid is 'taboe in de mondzorg'

22 sep 2025 timer3 min

Veel mondzorgprofessionals ervaren dagelijks de keerzijde van hun vak: vermoeidheid,…

Lees verder »
Bob van Ravensberg - Foto: Fysiovakbond FDV
mic_external_onInterview

Bob van Ravensberg (Fysiovakbond FDV): ‘Elke dag stoppen tien fysiotherapeuten, maar de politiek grijpt niet in’

3 jul 2025 timer6 min

Fysiotherapeuten verlaten in groten getale het vak vanwege lage tarieven en een te hoge…

Lees verder »