Tekort aan doktersassistentes dreigt

timer 2 min
Een tekort aan doktersassistenten dreigt. Vooral in Gelderland blijkt de nood voor doktersassistenten hoog, waarbij het tekort binnen twee jaar kan oplopen tot 92. De Nederlandse Vereniging van Doktersassistenten (NVDA) waarschuwt dat als er niets gebeurt, praktijken hun deuren moeten sluiten. Dit scenario dreigt in de Ooijpolder deze zomer al.

Huisarts Frank Leurs een oproep op Facebook dat hij zijn praktijk in de Gelderse Ooijpolder de zomer misschien een paar weken moet sluiten, omdat hij zonder assistente zit. Niet alleen in de Ooijpolder ontstaat dit probleem, meldt dagblad De Gelderlander. Een huisartsenpost in Houten is door personeelsgebrek definitief gesloten. Uit prognoses van het ministerie voor Volksgezondheid, Welzijn en Sport blijkt dat het tekort aan doktersassistenten in Nederland in 2022 kan oplopen tot 600. In Gelderland zouden over twee jaar al 92 assistenten te weinig zijn, blijkt uit cijfers van werkgeversvereniging Zorg en Welzijn.

 

Kwaliteit huisartsenzorg in gevaar

Het tekort aan assistenten brengt de kwaliteit van de huisartsenzorg in gevaar, aldus Kees Gillis, voorzitter van de NVDA. Hij geeft aan dat de assistente het eerste aanspreekpunt is als de patiënt contact opneemt met de huisarts. De assistent bepaalt of, en zo ja welke, aandacht een patiënt nodig heeft. Als de poortwachter wegvalt, heeft de zorg een probleem. Gillis geeft verder aan dat doordat de werkdruk op overgebleven assistenten toeneemt, het mogelijk is dat de patiëntveiligheid in geding komt.

 

Oorzaken tekort assistenten

Volgens Gilles wordt het tekort aan assistenten veroorzaakt door drie factoren: Een gebrek aan stageplaatsen voor assistenten in opleiding, de hoge werkdruk voor actieve assistenten en de keuze van (mbo-)afgestudeerde assistenten voor een vervolgstudie op hbo-niveau. Hij stelt dat het beroep aantrekkelijk gemaakt moet worden, want de nood is volgens hem hoog.

 

Bron: De Gelderlander, Sluiting praktijken dreigt door tekeort doktersassistentes


Foto van Shutterstock

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Tekort aan doktersassistentes dreigt

Meer artikelen met dit thema

Minister Thierry Aartsen: 'Wie conform die spelregels werkt, weet zeker dat er als zelfstandige kan worden gewerkt.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT kritisch over nieuwe Zelfstandigenwet: 'Duidelijker, maar niet eenvoudiger'

timer4 min

Eind september komt minister Thierry Aartsen met het concept van de Zelfstandigenwet, waarmee hij een einde wil…

Lees verder »

Edin Dental Academy biedt assistenten én praktijken perspectief: 'Je laat zien: als je bij ons komt werken, is dit je groeipad'

timer5 min

Een van de grote uitdagingen in de huidige mondzorg is het boeien en binden van personeel. Edin Dental Academy…

Lees verder »
LHV Inkomstentool-huisarts is gebaseerd op de nieuwe cao en actuele wet- en regelgeving, en doorgerekend en gevalideerd door een accountantsbureau. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Nieuwe LHV-tool vergelijkt waarnemen en loondienst

timer3 min

De LHV heeft de nieuwe LHV Inkomstentool-huisarts gelanceerd, waarmee huisartsen het financiële verschil tussen…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Tandartsen en mondhygiënisten willen minder rompslomp bij samenwerking

timer4 min

Tandartsen en mondhygiënisten moeten met minder papieren rompslomp opgezadeld worden als ze willen samenwerken…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

Financieel herstel bij fysiopraktijken en groeiende belangstelling voor fysio-assistent

timer3 min

Fysiotherapiepraktijken staan er financieel beter voor. De omzet groeit voor het zevende kwartaal op rij en…

Lees verder »
De LHV erkent dat de aankondiging van een nieuwe cao met loonsverhogingen voor praktijkhouders kan voelen als een dubbele belasting. (Foto; Shutterstock)
flash_onNieuws

Huisartsen in loondienst krijgen er 8,25% bij, maar bekostiging blijft knelpunt

timer4 min

Huisartsen in loondienst krijgen er 8,25 procent structureel bij en ontvangen een eenmalige uitkering van 4,25…

Lees verder »
'De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de mondzorg.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Beroepsorganisaties pleiten voor meer duidelijkheid voor zzp'ers in Zelfstandigenwet

timer4 min

De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers in vrijheid en naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de…

Lees verder »
'Het alternatief moet op een breed draagvlak onder de leden kunnen rekenen.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT wil arbeidsvoorwaarden regelen met drie alternatieven

timer4 min

De KNMT wil praktijkhouders drie alternatieven aanbieden om arbeidsvoorwaarden te regelen: een handboek…

Lees verder »