Top down of bottom up?

timer 3 min
Op dit moment moet er in bijna iedere praktijk wel iets veranderen. Dat vereist een team dat meewerkt. Maar het is niet altijd eenvoudig om de hele praktijk achter de verandering te krijgen. Hiervoor zijn twee strategieën.

Het zijn niet allemaal bedreigingen die op de praktijk afkomen, de veranderingen bieden ook kansen om te groeien, te differentiëren of zelfs om een Gamechanger te worden zoals bijvoorbeeld Buurtzorg [1], 2theloo [2] of Blendle [3].

 

Bedreiging of kans, als organisatie zal je er iets mee moeten doen omdat het ook voor jouw praktijk belangrijk is om bij te blijven omdat je anders het risico loopt dat de praktijk patiënten verliest, niet interessant is voor nieuwe medewerkers, in overtreding is of minder waard wordt. Continue verandering hoort niet alleen bij het ondernemerschap maar ook bij elke werkkring waar je ooit zal werken als je zelf geen ondernemer bent. Als je zelf overtuigd bent van de noodzaak tot continue verandering is het de uitdaging om het team hierin mee te nemen.

 

Hiervoor bestaan 2 strategieën:

Bij een top-down-strategie start de verandering bij de directie/ managementteam. Zij zijn de formele initiator/ beslissers. Zij gaan in gesprek met het team over het plan van aanpak dat ze voor ogen hebben om een verandering door te voeren.


Bij een bottom-up-strategie worden eerst de gevoelens, meningen, wensen van het team geïnventariseerd voordat een plan van aanpak wordt  gemaakt.

Beiden strategieën hebben voor- en nadelen.

 

Top down

Bottum up

Voordelen

  • Goedkeuring directie
  • Afgeleide macht
  • Aansluiten van beleid
  • Gebruik van het team
  • Gebruik aanwezige kennis en gevoelens -> effectievere maatregelen
  • Vergroot draagvlak

Nadelen

  • Illusie van de formele beslissing
  • Team voelt zich gemanipuleerd
  • Inhoud moet mogelijk later aangepast worden

 

  • Ontwikkeling kan dwars op het beleid staan
  • Wildgroei
  • Directie voelt zich gemanipuleerd
  • Directie kan later nee zeggen waardoor verwachtingen niet waargemaakt worden
 

In het transitiemanagement dat momenteel in de belangstelling staat, wordt veel gebruikgemaakt van een gemengde strategie. Creatieve variaties zijn hierbij mogelijk waarbij de directie weliswaar richtinggevend is maar de invulling bottum up plaatsvindt. Het gaat dan om het onderscheid tussen ontwerpen en ontwikkelen.

 

Bij een ontwerpbenadering wordt een scheiding gemaakt tussen het bedenken van een verandering en het implementeren daarvan. Eerst wordt de verandering bedacht, daarna wordt deze ingevoerd. Deze scheiding in tijd kan samengaan met een scheiding in personen (denkers en doeners).

  
 

[1] Thuiszorg

[2]  WC winkels

[3] online verkoop losse artikelen

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Top down of bottom up?

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

Huisartsen met bijzondere patiëntgroepen dreigen hun registratie te verliezen

timer3 min

Een klein deel van de huisartsen die met bijzondere patiëntgroepen werken, verwacht de eigen registratie te…

Lees verder »
Foto Shutterstock
flash_onNieuws

Nieuwe Zelfstandigenwet biedt een ‘veilige haven’ onder zeven voorwaarden

timer3 min

Zzp’ers en hun opdrachtgevers krijgen een ‘veilige haven’ van zeven voorwaarden die vooraf…

Lees verder »
Foto Shutterstock
flash_onNieuws

3 november 'beslissend moment' in cao-onderhandelingen fysiotherapie eerstelijn

timer4 min

Onderhandelaars over een nieuwe Cao Eerstelijn Fysiotherapie hebben op 13 oktober 2026 'belangrijke stappen'…

Lees verder »
Oprichting van een werkgeversvereniging is een belangrijke voorwaarde een cao te kunnen invoeren. Op 29 oktober organiseert de KNMT hierover een gesprek met praktijkhouders
flash_onNieuws

KNMT organiseert avond over oprichting werkgeversvereniging

timer3 min

Mondzorgpraktijken kunnen hun arbeidsvoorwaarden voortaan langs drie routes regelen. Het bestuur van de KNMT…

Lees verder »
KNMT: 'We weten uit de ervaringen van leden ook dat casussen van geval tot geval verschillen, en de feedback van de inspecteurs ook.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Belastingdienst bezoekt mondzorgpraktijken die met zzp-tandartsen werken

timer4 min

Tandartspraktijken die met zzp-tandartsen werken, kunnen een bedrijfsbezoek van de Belastingdienst verwachten.…

Lees verder »
Sandra Ubink_foto_Marco de Swart
mic_external_onInterview

Kinderfysio Sandra Ubink wordt zelf praktijkhouder: 'Ik kan nu veel meer mijn creativiteit kwijt'

timer5 min

Juist als ondernemer wil kinderfysiotherapeut Sandra Ubink laten zien wat haar vak te bieden heeft. Terwijl…

Lees verder »
Minister Thierry Aartsen: 'Wie conform die spelregels werkt, weet zeker dat er als zelfstandige kan worden gewerkt.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT kritisch over nieuwe Zelfstandigenwet: 'Duidelijker, maar niet eenvoudiger'

timer4 min

Minister Thierry Aartsen presenteerde 1 oktober het concept van de Zelfstandigenwet, waarmee hij een einde wil…

Lees verder »
‘Mensen voelen zich pas eigenaar van iets als ze er grip op hebben, er alles vanaf weten én er zelf in hebben geïnvesteerd.’ (Foto: Shutterstock)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Eigenaarschap in de praktijk: Wie zet het vuilnis buiten als Marie met vakantie is?

timer4 min

Hoe zorg je dat iedereen zich mede-eigenaar voelt van de praktijk en dat ieder teamlid uit…

Lees verder »