Tuinieren in de praktijk

dinsdag 17 mei 2016
timer 2 min
Laatst was ik in een praktijk waar door een deel van het team een tuin gebruikt werd als metafoor om de huidige situatie in de praktijk te beschrijven. Het was zo illustratief dat iedereen in het team zichzelf herkende.

De praktijk werd voorgesteld als een bloementuin met veel verschillende bloemen. Sommigen waren sterk met grote bloemen die elke zonnestraal probeerden op te vangen en te gebruiken om verder te groeien. Maar er waren ook kleinere bloemen die weliswaar heel mooi waren, maar die niet gelukkig leken in de schaduw van de grote bloemen of in deze tuin. De praktijkhouder deed als tuinman wat ze kon en gaf de kleinere bloemen extra water en speciale mest, maar het was maar de vraag of deze bloemen in deze tuin het best tot hun recht zouden komen.

 

Daarnaast bleek er een mol in de tuin te zijn, die goed werk deed onder de grond, maar er boven de grond een rommeltje van maakte. De vraag was of deze mol in de tuin hoorde en binnenkort toch uit zichzelf verder zou trekken of dat er een klem gezet moest worden om de mol te vangen.

 

Niet alleen in deze praktijk, maar in veel situaties is het bevrijdend en verhelderend om een actuele situatie te bespreken aan de hand van metaforen. Op deze manier is het niet nodig om namen te noemen terwijl belangrijke kenmerken van de situatie toch worden benoemd. Ook zegt de keuze van de metafoor iets over het onbewuste gevoel dat de verteller heeft bij de situatie. Een deel van het team beschrijft bijvoorbeeld de druk om te  scoren, een slag te slaan of het gevoel dat ze de eigen positie moeten verdedigen, terwijl een ander deel van het team het gevoel beschrijft dat ze als ontdekkingsreizigers spanning hebben die gepaard gaat met nieuwe mogelijkheden en de verrassing van kansen die zomaar voorbij lijken te komen.

 

Natuurlijk zijn er ook met het gebruik van metaforen geen kant-en-klare oplossingen voor moeilijke situaties in een praktijk. Toch kan deze laagdrempelige manier waarbij iedereen kan laten horen wat ze denken nieuwe inzichten geven die kunnen bijdragen aan de oplossing. Of het nu gaat om ontdekkingsreizen, sportwedstrijden of tuinieren in de praktijk.


Maaike Straathof

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Tuinieren in de praktijk

Meer artikelen met dit thema

Foto: Jitske Seckel
flash_onNieuws

Eerste impressie van de Dag van de Praktijkmanager (2025): ‘Zorg dat je impact als leider duurzaam is en maak jezelf onmisbaar’

13 jun om 11:21 uurtimer6 min

De Dag van de Praktijkmanager heeft dit jaar als thema ‘het leukste vak ter wereld’. Dagvoorzitter Charlotte…

Lees verder »
Michel Fortman VvAA
mic_external_onInterview

Michel Fortman (VvAA) tijdens de PM Dag: ‘Ziekteverzuim neemt toe, vooral door mentale druk’

6 jun om 14:30 uurtimer5 min

Michel Fortman, senior verzuimadviseur bij VvAA, ziet het ziekteverzuim in de eerstelijnszorg…

Lees verder »

Pieter Schram (Edin Dental Academy): ‘Investeer in je medewerkers, dan groeit je praktijk mee’

20 mei om 09:00 uurtimer5 min

In een tijd waarin goed personeel schaars is en patiënten mondiger worden, is één boodschap bij uitstek urgent…

Lees verder »
Victor Mion: ‘Je managementstijl leer je door te experimenteren, fouten te maken, jezelf en de ander te observeren.’ (Foto: Victor Mion)
mic_external_onInterview

Victor Mion, keynote bij de PM Dag: ‘Iedereen kan leren coachen’

14 mei om 10:00 uurtimer5 min

De moderne praktijkmanager loopt het risico zichzelf in de weg te zitten, stelt Victor Mion.…

Lees verder »
all_inclusiveAchtergrondartikel

Actueel-lunchwebinar met Hanin Saad en Eva Izeboud: ‘Van werkdruk naar werkgeluk’

12 mei om 14:00 uurtimer5 min

Hoe houd je je team gemotiveerd, voorkom je uitval en zorg je voor rust en structuur in de hectiek van alledag…

Lees verder »
flash_onNieuws

Lunchwebinar ‘Actueel’: Praktische handvatten voor werkgeluk en verzuimpreventie

29 apr om 09:30 uurtimer3 min

De nieuwe editie van het lunchwebinar Actueel, speciaal voor praktijkhouders én praktijkmanagers, vindt plaats…

Lees verder »
all_inclusiveAchtergrondartikel

Het Goede Gesprek: ‘Boeien en binden lukt alleen door een combinatie van methoden’

14 apr om 10:00 uurtimer3 min

De eerste editie van het Goede Gesprek op 9 april voor praktijkmanagers in de mondzorg liet zien hoe divers de…

Lees verder »
person_outlineBlog

Psychosociale arbeidsbelasting in je praktijk: Hoe voorkom je uitval?

10 apr om 11:00 uurtimer4 min

Huisartsenpraktijken, tandarts- en orthodontiepraktijken hebben te maken met een toenemende werkdruk,…

Lees verder »