Veranderen? Zo lukt het wel!

timer 2 min
Veranderen begint vaak met een goed plan. Maar met een plan alleen ben je er niet. Het plan moet worden uitgevoerd en ook nog eens leiden tot ander gedrag. Dat gaat niet altijd even soepel.

Mensen hebben het druk met andere dingen, vervallen in oude gewoonten of zien het nut er niet van in. Herkenbaar? Dat komt omdat het in een verandering niet alleen draait om het plan. Om werkelijk ander gedrag in je praktijk te krijgen, heb je namelijk ook een transitie nodig: het psychologische proces dat mensen, teams en organisaties moeten doormaken om van een oude naar een nieuwe situatie te gaan.

 

Als je de fasen van deze transitie leert herkennen en voorspellen, dan kun je ze ook beïnvloeden. In onze kijk op veranderen, die we Systemisch TransitieManagement noemen, onderscheiden we vijf transitiefasen (© Plan B, 2012):

 

  1. Urgentie: in deze fase gaan mensen voelen dat het echt gaat gebeuren, dat er geen ontkomen meer aan is, dat de verandering nodig is en waarom.
  2. Loslaten:  mensen gaan voelen wat ze moeten loslaten om van A naar B te komen.
  3. Niet weten: na de loslaatfase volgt een onzekere fase waarin mensen ernstig de kluts kwijt zijn, waar oude gewoontes niet meer werken maar de nieuwe nog niet zijn uitgevonden. Dit is de lastigste fase.
  4. Creatie:  de fase waarin oeverloos wordt geëxperimenteerd. Hier is de ruimte om met verve creatieve ideeën te bedenken die de organisatie nodig heeft om te leren.
  5. Nieuwe begin: Hier worden nieuwe routines geborgd, zodat die weer de normaalste zaak van de wereld zijn.

 

Deze fasen zie je in elke verandering, in elke organisatie. Elke fase heeft zijn eigen bijdrage aan de verandering en is dus noodzakelijk om een duurzame gedragsverandering tot stand te brengen.

 

Krijg in dit filmpje [https://www.youtube.com/watch?v=F61mS5BP62Q] alvast een voorproefje van onze kijk op veranderen.

 

Maaike Thiecke en Bianca van der Zeeuw van Plan B (www.bvplanb.nl)

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Veranderen? Zo lukt het wel!

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

Huisartsen met bijzondere patiëntgroepen dreigen hun registratie te verliezen

timer3 min

Een klein deel van de huisartsen die met bijzondere patiëntgroepen werken, verwacht de eigen registratie te…

Lees verder »
Foto Shutterstock
flash_onNieuws

Nieuwe Zelfstandigenwet biedt een ‘veilige haven’ onder zeven voorwaarden

timer3 min

Zzp’ers en hun opdrachtgevers krijgen een ‘veilige haven’ van zeven voorwaarden die vooraf…

Lees verder »
Foto Shutterstock
flash_onNieuws

3 november 'beslissend moment' in cao-onderhandelingen fysiotherapie eerstelijn

timer4 min

Onderhandelaars over een nieuwe Cao Eerstelijn Fysiotherapie hebben op 13 oktober 2026 'belangrijke stappen'…

Lees verder »
Oprichting van een werkgeversvereniging is een belangrijke voorwaarde een cao te kunnen invoeren. Op 29 oktober organiseert de KNMT hierover een gesprek met praktijkhouders
flash_onNieuws

KNMT organiseert avond over oprichting werkgeversvereniging

timer3 min

Mondzorgpraktijken kunnen hun arbeidsvoorwaarden voortaan langs drie routes regelen. Het bestuur van de KNMT…

Lees verder »
KNMT: 'We weten uit de ervaringen van leden ook dat casussen van geval tot geval verschillen, en de feedback van de inspecteurs ook.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Belastingdienst bezoekt mondzorgpraktijken die met zzp-tandartsen werken

timer4 min

Tandartspraktijken die met zzp-tandartsen werken, kunnen een bedrijfsbezoek van de Belastingdienst verwachten.…

Lees verder »
Sandra Ubink_foto_Marco de Swart
mic_external_onInterview

Kinderfysio Sandra Ubink wordt zelf praktijkhouder: 'Ik kan nu veel meer mijn creativiteit kwijt'

timer5 min

Juist als ondernemer wil kinderfysiotherapeut Sandra Ubink laten zien wat haar vak te bieden heeft. Terwijl…

Lees verder »
Minister Thierry Aartsen: 'Wie conform die spelregels werkt, weet zeker dat er als zelfstandige kan worden gewerkt.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT kritisch over nieuwe Zelfstandigenwet: 'Duidelijker, maar niet eenvoudiger'

timer4 min

Minister Thierry Aartsen presenteerde 1 oktober het concept van de Zelfstandigenwet, waarmee hij een einde wil…

Lees verder »
‘Mensen voelen zich pas eigenaar van iets als ze er grip op hebben, er alles vanaf weten én er zelf in hebben geïnvesteerd.’ (Foto: Shutterstock)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Eigenaarschap in de praktijk: Wie zet het vuilnis buiten als Marie met vakantie is?

timer4 min

Hoe zorg je dat iedereen zich mede-eigenaar voelt van de praktijk en dat ieder teamlid uit…

Lees verder »