Verandermanagement in de praktijk

donderdag 19 maart 2015
timer 2 min
Drie vragen aan Frédérique Spannenburg van Plan B over verandermanagement. Frédérique geeft op de Dag van de Praktijkmanager 2015 een workshop.

Waarom is veranderen zo moeilijk?

Als ik mijn keuken schoonmaak en iets op een andere plek zet, dan trek ik toch nog tien keer het verkeerde kastje open. Routines zitten vaak diep, het is heel moeilijk om ze los te laten en je open te stellen voor iets wat je nog niet echt kent. Ik heb als consultant veel veranderingen begeleid die perfect georganiseerd waren maar waarbij mensen uiteindelijk gewoon bleven doen wat ze altijd al deden. Uit gewoonte, uit ‘zo doen we dat hier nou eenmaal’.

 

Wat ga je doen tijdens je presentatie en workshop?

Ik laat deelnemers zien en ervaren hoe het voelt om een veranderproces door te gaan. Bij elke verandering moeten medewerkers namelijk altijd een aantal psychologische fasen door. Door dat zelf te ervaren, kun je het ook bij anderen herkennen: “Natuurlijk zitten ze nu te klagen dat vroeger alles altijd beter was, ze zitten gewoon in de loslaatfase”.  Als je begrijpt waar dit gedrag vandaan komt en dat het volkomen logisch en voorspelbaar is, kun je het ook gaan beïnvloeden. 

 

Waarom is het voor praktijkmanagers belangrijk om dit te weten?

Ik denk dat de praktijkhouder vaak degene is die besluit dat er iets moet veranderen, maar de praktijkmanager ervoor moet zorgen dat het ook echt gebeurt. Dan is het ontzettend belangrijk dat je niet alleen maar kijkt naar wat wij de bovenstroom noemen (het nieuwe systeem, de nieuwe manier van werken), maar dat je ook instrumenten in je koffertje hebt waarmee je je collega’s kan begeleiden bij het doormaken van de verandering. Zodat de verandering meer is dan het herschikken van stoelen en ook een blijvende gedragsverandering oplevert. Die instrumenten, die je voor een geslaagde verandering echt nodig hebt, geef ik je tijdens mijn lezing en workshop.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Verandermanagement in de praktijk

Meer artikelen met dit thema

 Rianne Schrijver en Marlies Schipper (KennisConnect)
mic_external_onInterview

Rianne Schrijver en Marlies Schippers bij de PM Dag: 'Bepaal je positie en spreek je uit'

28 apr om 13:45 uurtimer5 min

Wat maakt dat mensen met plezier, energie en betrokkenheid hun werk doen? In de workshop ‘Werkgeluk in de…

Lees verder »

Vier tips voor een zorgeloze hr- en salarisadministratie

27 apr om 16:00 uurtimer4 min

Een correct salaris op het juiste moment. Voor werknemers is dat vanzelfsprekend. Maar in de…

Lees verder »
Merijn Ruis (eigen foto)
mic_external_onInterview

'Gelukspsycholoog' Merijn Ruis: ‘Sociale verbinding is veruit het belangrijkste’

9 apr om 13:45 uurtimer6 min

Psycholoog Merijn Ruis is al sinds zijn studietijd gefascineerd door menselijk geluk. Volgens…

Lees verder »
Erik van Dam (Foto: VvAA)
mic_external_onInterview

Erik van Dam over de aanloop naar de Zelfstandigenwet: ‘Kijk de komende tijd goed hoe je samenwerkt’

2 apr om 10:30 uurtimer5 min

Erik van Dam, senior adviseur Kennismanagement bij VvAA, schetst hoe twee wetstrajecten die ‘…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT licht alternatieven voor cao toe in webinar: 'Praktijkhouders kunnen het zelf aangeven'

1 apr om 10:15 uurtimer4 min

De KNMT heeft een verkenning naar een opvolger van de ingetrokken arbeidsvoorwaardenregeling (AVR) afgerond.…

Lees verder »
Ben Tiggelaar: ‘Werkgevers moeten zich niet afvragen: hoe ga ik om met Millennials en Gen Z’ers? Maar: hoe speel ik in op de behoeften van medewerkers in verschillende levensfasen?’ (Foto: Shutterstock)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Gedragswetenschapper Ben Tiggelaar: ‘Stereotypen’ over generaties zijn ‘moderne astrologie’

31 mrt om 12:00 uurtimer4 min

‘De meeste studies naar generatieverschillen deugen niet.’ Dat stelt Ben Tiggelaar,…

Lees verder »
Tandarts Noemi Romero en haar team - Monique Brunt i.s.m. Laurea Socials
all_inclusiveAchtergrondartikel

Werkgeluk in de praktijk: Sleutel tot toekomstbestendige zorg

19 mrt om 12:15 uurtimer5 min
De zorg staat onder druk. De arbeidsmarkt is krap, de zorgvraag neemt toe en teams worden kleiner en diverser.…
Lees verder »
Minister Thierry Aartsen (Foto: Martijn Beekman/Rijksoverheid)
flash_onNieuws

Kabinet gooit aanpak schijnzelfstandigheid over andere boeg

18 mrt om 14:00 uurtimer4 min
Jarenlang draaide het zzp-dossier om strengere afbakening en meer controle. Het nieuwe kabinet kiest nu een andere…
Lees verder »