Werkbelasting Nederlandse huisarts vrij hoog
De gegevens zijn verzameld tussen oktober 2011 en december 2013, voordat grote zorgtransities werden doorgevoerd.
De omvang van de patiëntenpopulatie waarvoor Nederlandse huisartsen verantwoordelijk zijn, is met gemiddeld 2350 patiënten groter dan die van hun collega’s in de meeste andere landen. Inclusief avond-, nacht-, en weekenddiensten, werken zij gemiddeld 48 uur per week. Slechts in enkele landen werken huisartsen meer uren per week, volgens NIVEL. Verhoudingsgewijs besteden Nederlandse huisartsen meer tijd aan niet-patiënt-gebonden activiteiten dan veel van hun collega’s in andere landen. Die niet-patiënt-gebonden activiteiten omvatten administratieve taken, management en bijscholing.
Organisatorische veranderingen
Nederlandse huisartsen hebben een breed takenpakket dat in de loop van de tijd bovendien meer verbreed is dan in de meeste andere landen, blijkt uit het onderzoek. Dankzij belangrijke organisatorische veranderingen in huisartsenpraktijken in de afgelopen 20 jaar kon een toename in de werkbelasting echter beperkt blijven. Huisartsen hebben bijvoorbeeld taken overgedragen aan praktijkassistenten en praktijkondersteuners en hun diensten georganiseerd in huisartsenposten.
Tevreden huisartsen hebben tevreden patiënten
De tevredenheid van Nederlandse huisartsen over hun werk is bovengemiddeld vergeleken met huisartsen in andere landen, maar over de administratieve taken zijn zij minder tevreden. Huisartsen die tevreden zijn over hun werk hebben ook meer tevreden patiënten. De hoogte van de werkbelasting van huisartsen, gemeten als bijvoorbeeld het aantal werkuren, hangt volgens het onderzoek slechts in beperkte mate samen met de kwaliteit die patiënten ervaren.
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Huisartsen in loondienst krijgen er 8,25% bij, maar bekostiging blijft knelpunt
4 minHuisartsen in loondienst krijgen er 8,25 procent structureel bij en ontvangen een eenmalige uitkering van 4,25…
Beroepsorganisaties pleiten voor meer duidelijkheid voor zzp'ers in Zelfstandigenwet
4 minDe KNMT wil dat tandarts-zzp'ers in vrijheid en naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de…
KNMT wil arbeidsvoorwaarden regelen met drie alternatieven
4 minDe KNMT wil praktijkhouders drie alternatieven aanbieden om arbeidsvoorwaarden te regelen: een handboek…
Michel Fortman: ‘Verzuimpreventie vergt draagvlak bij praktijkhouder en mandaat voor praktijkmanager’
5 minHet ziekteverzuim in de zorg blijft hardnekkig hoog en verschuift steeds vaker naar langdurige uitval. Vooral…
Wie zorgt er eigenlijk voor de gezondheid van uw praktijk?
3 minTijdens de Dag van de Praktijkmanager op 21 mei verzorgde Jos Luypaers een masterclass over…
Wet DBA en wet Loontransparantie - hoe kan deze wetgeving bijdragen aan werkgeluk?
5 minDe arbeidsmarkt verandert snel. Nieuwe wetgeving rondom loontransparantie en…
Mascha van Wermeskerken op de PM Dag: ‘Praktijkgeluk vraagt om leiderschap en een stevig fundament’
5 minMascha van Wermeskerken begeleidt mondzorgpraktijken bij het verbeteren van hun organisatie…
Paulien Schwencke over ‘Teamkracht’ bij de PM Dag: ‘Je beseft in een split second hoe je in een team staat’
5 minHoe gedraag jij je zodra de druk oploopt in een team? Neem je automatisch de leiding, trek je…

Reactie toevoegen