Blog: Creëer jouw topteam!

timer 2 min
Een goed samenwerkend team komt niet aanwaaien. Het is belangrijk om mensen aan te nemen die passen in het team en de kwaliteiten te benutten die al in huis zijn. De teamrollen van Belbin kunnen je helpen hier inzicht in te krijgen en bij te sturen waar nodig.

Goed bij elkaar passen wil niet zeggen dat de teamleden op elkaar moeten lijken. Met een team van alleen maar sensitieve, zachtaardige assistentes, loop je het risico continu uit te lopen. Evenmin werkt het wanneer er alleen maar vakinhoudelijke experts rondlopen, want die vinden angstige patiënten waarschijnlijk alleen maar een vertragende factor. Variatie in het team zorgt ervoor dat alle kwaliteiten worden benut en aangevuld en er een succesvol team kan ontstaan.

 

Teamrollen

Er zijn negen teamrollen gedefinieerd door Belbin. Een teamrol zegt wat over de samenwerkingsstijl die iemand het liefst hanteert. Iedereen heeft twee of drie teamrollen die goed bij hem passen. Iedere rol levert een bepaalde bijdrage aan het team, kent een specifieke samenwerkingsbehoefte en heeft ook valkuilen die hij/zij moet proberen te vermijden. Er is geen hiërarchie tussen de rollen. Ze vullen elkaar aan, maar kunnen ook tegenstrijdig zijn. Volgens Belbin dient in een succesvol team de functionele rol van een medewerker zoveel mogelijk samen te vallen met zijn teamrollen.

 

Bij elk team past een optimale variatie aan teamrollen, die afhankelijk is van de doelstellingen van de praktijk en de fase waarin de organisatie verkeert. Bij een zojuist geopende tandartspraktijk die gespecialiseerd is in cosmetische tandheelkunde, is bijvoorbeeld een andere samenstelling van het team wenselijk dan in een tandartspraktijk die al jaren bekend staat om zijn specialisme kindertandheelkunde.

 

Als manager kun je, eventueel met hulp van een teamexpert, met je team onderzoeken wie welke teamrol(len) vervult. Op die manier kunnen jullie de kwaliteiten van de teamleden beter herkennen en benutten, en ook beter tegemoetkomen aan elkaars behoeftes. Wanneer je een nieuwe medewerker aan wilt nemen, kun je ook mee laten spelen welke teamrol(len) je graag vervuld ziet in je team. Zo creëer jij je eigen topteam!

 

Marloes den Heijer – Teambuilder voor (tandarts)praktijken en auteur van het boek Passie in Praktijk – Lessen van ondernemende tandartsen. www.passieinpraktijk.nl

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Blog: Creëer jouw topteam!

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

Huisartsen met bijzondere patiëntgroepen dreigen hun registratie te verliezen

timer3 min

Een klein deel van de huisartsen die met bijzondere patiëntgroepen werken, verwacht de eigen registratie te…

Lees verder »
Foto Shutterstock
flash_onNieuws

Nieuwe Zelfstandigenwet biedt een ‘veilige haven’ onder zeven voorwaarden

timer3 min

Zzp’ers en hun opdrachtgevers krijgen een ‘veilige haven’ van zeven voorwaarden die vooraf…

Lees verder »
Foto Shutterstock
flash_onNieuws

3 november 'beslissend moment' in cao-onderhandelingen fysiotherapie eerstelijn

timer4 min

Onderhandelaars over een nieuwe Cao Eerstelijn Fysiotherapie hebben op 13 oktober 2026 'belangrijke stappen'…

Lees verder »
Oprichting van een werkgeversvereniging is een belangrijke voorwaarde een cao te kunnen invoeren. Op 29 oktober organiseert de KNMT hierover een gesprek met praktijkhouders
flash_onNieuws

KNMT organiseert avond over oprichting werkgeversvereniging

timer3 min

Mondzorgpraktijken kunnen hun arbeidsvoorwaarden voortaan langs drie routes regelen. Het bestuur van de KNMT…

Lees verder »
KNMT: 'We weten uit de ervaringen van leden ook dat casussen van geval tot geval verschillen, en de feedback van de inspecteurs ook.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Belastingdienst bezoekt mondzorgpraktijken die met zzp-tandartsen werken

timer4 min

Tandartspraktijken die met zzp-tandartsen werken, kunnen een bedrijfsbezoek van de Belastingdienst verwachten.…

Lees verder »
Sandra Ubink_foto_Marco de Swart
mic_external_onInterview

Kinderfysio Sandra Ubink wordt zelf praktijkhouder: 'Ik kan nu veel meer mijn creativiteit kwijt'

timer5 min

Juist als ondernemer wil kinderfysiotherapeut Sandra Ubink laten zien wat haar vak te bieden heeft. Terwijl…

Lees verder »
Minister Thierry Aartsen: 'Wie conform die spelregels werkt, weet zeker dat er als zelfstandige kan worden gewerkt.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT kritisch over nieuwe Zelfstandigenwet: 'Duidelijker, maar niet eenvoudiger'

timer4 min

Minister Thierry Aartsen presenteerde 1 oktober het concept van de Zelfstandigenwet, waarmee hij een einde wil…

Lees verder »
‘Mensen voelen zich pas eigenaar van iets als ze er grip op hebben, er alles vanaf weten én er zelf in hebben geïnvesteerd.’ (Foto: Shutterstock)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Eigenaarschap in de praktijk: Wie zet het vuilnis buiten als Marie met vakantie is?

timer4 min

Hoe zorg je dat iedereen zich mede-eigenaar voelt van de praktijk en dat ieder teamlid uit…

Lees verder »