Blog: De kudde en de hoeder
Ik ontmoet veel managers die ontzettend veel tijd en energie stoppen in het ‘meekrijgen’ van het team in wat zij bepalen als ‘de juiste richting’. Ik weet niet wat er bij jou gebeurt op het moment dat iemand aan je gaat trekken, maar mijn eerste reactie is me te verzetten en stil te blijven staan. ‘Ho ho, wat ben je van plan met mij?!’ Dat is ook wat er vaak gebeurt in een team.
Expert
Veel (beginnende) managers hebben vooral de neiging zichzelf als alwetende te zien. Praktijkhouders en praktijkmanagers vinden dat ze van alle markten thuis moeten zijn: personeelsmanagent, kwaliteitsmanagement, marketing et cetera. Zij vinden (al dan niet onbewust) dat zíj het moeten weten, de expert moeten zijn en de medewerkers moet motiveren om hen te volgen de juiste kant op.
Maar het is toch (bijna) niet te doen om overal expert in te zijn? Bovendien vlak je alle kennis en ervaring van medewerkers weg. Ze gaan achterover leunen, want ‘zij is nu chef kwaliteit, we merken het wel’. Eigenaarschap voor belangrijke bedrijfsprocessen verschuift van de werkvloer naar kantoor. Kantoor voelt de druk om de werkvloer mee te krijgen, et voilà: een uitputtende trek-en-verdedig-dans is begonnen.
Kudde
Het kan ook anders. Zie jezelf als hoeder achter de kudde. Steek je tijd en energie in het bepalen van een stip op de horizon, maar vertrouw op de collectieve kracht van de groep en stuur alleen bij wanneer écht nodig. Dienend leiderschap noemen ze dat. Laat de verantwoordelijkheid daar waar die tot uiting moet komen en ondersteun wanneer ze daarom vragen.
Het is nogal een switch om van de zeepkist af te stappen en een plekje achter de groep in te nemen, maar wanneer je dit goed kunt invullen voelt iedereen zich veel meer erkend en voldaan!
Marloes den Heijer – Teambuilder voor (tandarts)praktijken en auteur van het boek Passie in Praktijk – Lessen van ondernemende tandartsen. www.passieinpraktijk.nl
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Huisartsen met bijzondere patiëntgroepen dreigen hun registratie te verliezen
3 minEen klein deel van de huisartsen die met bijzondere patiëntgroepen werken, verwacht de eigen registratie te…
Nieuwe Zelfstandigenwet biedt een ‘veilige haven’ onder zeven voorwaarden
3 minZzp’ers en hun opdrachtgevers krijgen een ‘veilige haven’ van zeven voorwaarden die vooraf…
3 november 'beslissend moment' in cao-onderhandelingen fysiotherapie eerstelijn
4 minOnderhandelaars over een nieuwe Cao Eerstelijn Fysiotherapie hebben op 13 oktober 2026 'belangrijke stappen'…
KNMT organiseert avond over oprichting werkgeversvereniging
3 minMondzorgpraktijken kunnen hun arbeidsvoorwaarden voortaan langs drie routes regelen. Het bestuur van de KNMT…
Belastingdienst bezoekt mondzorgpraktijken die met zzp-tandartsen werken
4 minTandartspraktijken die met zzp-tandartsen werken, kunnen een bedrijfsbezoek van de Belastingdienst verwachten.…
Kinderfysio Sandra Ubink wordt zelf praktijkhouder: 'Ik kan nu veel meer mijn creativiteit kwijt'
5 minJuist als ondernemer wil kinderfysiotherapeut Sandra Ubink laten zien wat haar vak te bieden heeft. Terwijl…
KNMT kritisch over nieuwe Zelfstandigenwet: 'Duidelijker, maar niet eenvoudiger'
4 minMinister Thierry Aartsen presenteerde 1 oktober het concept van de Zelfstandigenwet, waarmee hij een einde wil…
Eigenaarschap in de praktijk: Wie zet het vuilnis buiten als Marie met vakantie is?
4 minHoe zorg je dat iedereen zich mede-eigenaar voelt van de praktijk en dat ieder teamlid uit…

Reactie toevoegen