Blog: Fout gemaakt? Geef opslag!

donderdag 10 maart 2016
timer 3 min
‘Dieven stelen gegevens kankerpatiënten Antoni van Leeuwenhoek’ kopt NU.nl. De betreffende medewerker is ontslagen. Slecht idee. Geef de medewerker opslag!

In het bericht staat dat in december een harde schijf met patiëntgegevens is gestolen uit een auto van een onderzoeker van het Antoni van Leeuwenhoek ziekenhuis (AvL).

 

Je zult daar maar patiënt zijn. Dan slaat de angst je toch wel even om het hart bij het lezen van het artikel. Gelukkig lees je ook direct dat het AvL actie onderneemt. De procedures zijn helder, zegt de woordvoerder. Gewoon een domme actie van de medewerker, lijkt de ondertoon. Een incident. Onderzoeker ontslagen. Probleem opgelost. Lijkt het.


“De diefstal is pas recent aan het licht gekomen.”

Hoe zou dat nou toch komen? Als je iets gedaan hebt in strijd met de procedures (in dit geval het meenemen van patiëntgegevens op een onbeveiligde informatiedrager), en weet dat dat je baan gaat kosten, zou bijna iedereen zijn mond houden. De angst wordt door dit voorval opnieuw bevestigd: maak je een fout, dan word je ontslagen. Maar reken maar dat het de volgende keer nóg langer duurt voor zo’n zelfde voorval gemeld wordt. Als het überhaupt al gemeld wordt…


“De procedures worden niet aangepast. De regels hierover zijn heel helder. (…) Als de onderzoeker zich hier aan had gehouden, was er niets gebeurd." 

Zo blijkt maar weer dat je gedrag niet volledig kunt sturen met procedures en regels. Als het gaat over houding, integriteit, zorgvuldigheid, patiëntveiligheid et cetera, gaat het om de ongeschreven regels in een organisatie. Die bepalen wat medewerkers werkelijk doen.


"De persoon zal ons ziekenhuis zeer binnenkort verlaten.”

Als er íemand is die een krachtig verhaal te vertellen heeft over het veilig opslaan van patiëntengegevens, dan is het wel deze onderzoeker! Reken maar dat deze medewerker wakker heeft gelegen van dit voorval. Allerlei scenario’s in z’n hoofd heeft gehaald. Zich voor z’n kop heeft geslagen. Altijd dacht dat dit hem nooit zou overkomen. Hoeveel procedures je ook opstelt, het zijn dít soort persoonlijk ervaringsverhalen die écht impact hebben op iemands handelen.


Beste AvL, ik heb een idee: maak deze onderzoeker chef-veiligheid-patiëntgegevens. Geef hem een opslag voor deze extra taken en alle ruimte om dit naar eigen inzicht ziekenhuisbreed op te pakken. Ik geloof dat je patiënten zich dan pas écht geen zorgen meer hoeven maken!


Marloes den Heijer – Teambuilder voor (tandarts)praktijken en auteur van het boek Passie in Praktijk – Lessen van ondernemende tandartsen.  www.passieinpraktijk.nl

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Foto: Valerie Kuypers/Rijksoverheid
flash_onNieuws

IZA-monitor over eerste lijn: groei capaciteit én wachttijden

11 sep om 16:15 uurtimer4 min
Twee jaar na de start van het Integraal Zorgakkoord (IZA) zijn de effecten in de praktijk nog niet echt zichtbaar…
Lees verder »

DentalRules Gebruikerscongres 2025: Een dag vol inspiratie in het Olympisch Stadion

4 sep om 15:15 uurtimer3 min

Heeft u zin in een dag vol inspiratie, praktische inzichten en waardevolle ontmoetingen?…

Lees verder »

Huisartsenorganisatie Medi-Mere pioniert succesvol met Juvoly-AI in telefonische triage

4 sep om 15:00 uurtimer5 min
Huisartsenorganisatie Medi-Mere is de eerste die de slimme spraakherkenningstechnologie van Juvoly integreert in…
Lees verder »

Cobbler Cloud: een veilig en onafhankelijk alternatief voor grote cloudaanbieders

28 aug om 09:00 uurtimer5 min
De cloud is niet meer weg te denken uit de zorg, maar waar staan gevoelige patiëntgegevens eigenlijk? En hoe…
Lees verder »
Voordat je bij de Zelfzoekdokter op consult komt, communiceert deze hoofdzakelijk digitaal, geeft digitale tips, gebruikt fotodiagnostiek, adviseert via mail of app, gebruikt kunstmatige intelligentie. (Foto: Shutterstock)
person_outlineBlog

Van Flexdokter naar Zelfzoekdokter

27 aug om 14:45 uurtimer5 min

In de boekbespreking van ‘de Vragendokter’ van Jojanneke Kant vroeg Thieu Heijltjes zich af…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

‘Tandartsen staan overwegend positief tegenover AI’

20 aug om 12:15 uurtimer3 min
Tandarts Dilek Sezen-Hulsmans doet aan het Radboudumc promotieonderzoek naar de rol van kunstmatige intelligentie…
Lees verder »

De digitale voordeur: zo maak je zorg toegankelijker en efficiënter

10 jul om 13:30 uurtimer3 min

Patiënten verwachten duidelijkheid. Zoveel mogelijk gemak en snelheid. Toch blijft de…

Lees verder »
Bob van Ravensberg - Foto: Fysiovakbond FDV
mic_external_onInterview

Bob van Ravensberg (Fysiovakbond FDV): ‘Elke dag stoppen tien fysiotherapeuten, maar de politiek grijpt niet in’

3 jul om 12:30 uurtimer6 min

Fysiotherapeuten verlaten in groten getale het vak vanwege lage tarieven en een te hoge…

Lees verder »