Blog: Oefenen met nieuwe businessmodellen voor de zorg

woensdag 27 juni 2018
timer 3 min
Aan creatieve geesten geen gebrek in de zorg. Op allerlei plekken worden innovatieve zorgideeën bedacht. Maar vaak wordt er pas in een laat stadium nagedacht over een businessmodel. Een businessmodel is handig omdat u vooraf kunt uitleggen hoe u aan wie, welke zorg levert, met daarbij de te verwachten kosten en inkomsten.

Als een innovatief zorgidee niet past binnen een businessmodel, is de kans van slagen klein. Dit kan zijn omdat patiënten, samenwerkingspartners of de interne organisatie onvoldoende zijn meegenomen bij het tot stand komen van een nieuw zorgidee. Ook past vaak het dominante verdienmodel in de gezondheidszorg niet bij het innovatief zorgidee. Een oplossing kan zijn om het bedenken van een zorginnovatie parallel te laten lopen met een businessmodeldesignproces.

 

Een poosje geleden ontmoette ik tijdens een congres over businessmodellen mijn collega Tsuyoshi Amano. Hij ontwikkelde in Engeland een kaartspel dat ondernemers laat experimenteren met nieuwe businessmodellen. Inmiddels is dit kaartspel door de Hogeschool Utrecht (lees: mijzelf en Nienke Smorenburg) vertaald naar het Nederlands.

 

 

De basisstructuur van het spel is eenvoudig. Een businessmodel bestaat uit 4 elementen:

  • welke waarde wordt toegevoegd (bijvoorbeeld gepersonaliseerde zorg)
  • hoe creëer je deze waarde (bijvoorbeeld door interprofessioneel samenwerken)
  • hoe lever je deze waarde (bijvoorbeeld digitaal of face-to-face)
  • hoe verdien je geld om te kunnen herinvesteren.

In het spel bepalen de kaarten de invulling van de 4 elementen van het businessmodel. Vervolgens bedenkt u met uw team een innovatief zorgidee binnen de kaders van de kaarten die op tafel liggen. De unieke kaartcombinaties dagen u uit originele oplossingen te bedenken. Dit is niet alleen heel leuk, het helpt ook bij het ontdekken van nieuwe businessmodellen en het op een creatieve manier leren kennen van de basispatronen van businessmodellen. Het spel kan worden gespeeld door teams in de gezondheidszorg met samenwerkingspartners zoals fysiotherapeuten, huisartsen, verpleegkundige wijkteams, buurtcoaches en mondzorg.

 

U bent van harte welkom om als eerste in Nederland kennis te maken met dit  simpele en wetenschappelijk onderbouwde businessmodeldesign-kaartspel. Dit spel wordt gespeeld tijdens Medisch Ondernemen live op 5 en 6 oktober 2018 in Houten. ( www.medischondernemenlive.nl

 

Rutger IJntema, MBA, Fysiotherapeut, promovendus, 

Lectoraat Financieel-economische Advisering bij Innovaties / Onderzoeklijn economie, gezondheid en zorg

Lectoraat Innovatie van Beweegzorg

Themaleider ondernemen en HU Gezondheidszorgopleidingen

Instituut voor Bewegingsstudies, Hogeschool Utrecht. rutger.ijntema@hu.nl    

Business community voor beweegzorgondernemers
Cursus de ondernemende zorgprofessional www.oz.hu.nl

 

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Blog: Oefenen met nieuwe businessmodellen voor de zorg

Meer artikelen met dit thema

Foto: Jitske Seckel
flash_onNieuws

Eerste impressie van de Dag van de Praktijkmanager (2025): ‘Zorg dat je impact als leider duurzaam is en maak jezelf onmisbaar’

13 jun om 11:21 uurtimer6 min

De Dag van de Praktijkmanager heeft dit jaar als thema ‘het leukste vak ter wereld’. Dagvoorzitter Charlotte…

Lees verder »
Michel Fortman VvAA
mic_external_onInterview

Michel Fortman (VvAA) tijdens de PM Dag: ‘Ziekteverzuim neemt toe, vooral door mentale druk’

6 jun om 14:30 uurtimer5 min

Michel Fortman, senior verzuimadviseur bij VvAA, ziet het ziekteverzuim in de eerstelijnszorg…

Lees verder »

Pieter Schram (Edin Dental Academy): ‘Investeer in je medewerkers, dan groeit je praktijk mee’

20 mei om 09:00 uurtimer5 min

In een tijd waarin goed personeel schaars is en patiënten mondiger worden, is één boodschap bij uitstek urgent…

Lees verder »
Victor Mion: ‘Je managementstijl leer je door te experimenteren, fouten te maken, jezelf en de ander te observeren.’ (Foto: Victor Mion)
mic_external_onInterview

Victor Mion, keynote bij de PM Dag: ‘Iedereen kan leren coachen’

14 mei om 10:00 uurtimer5 min

De moderne praktijkmanager loopt het risico zichzelf in de weg te zitten, stelt Victor Mion.…

Lees verder »
all_inclusiveAchtergrondartikel

Actueel-lunchwebinar met Hanin Saad en Eva Izeboud: ‘Van werkdruk naar werkgeluk’

12 mei om 14:00 uurtimer5 min

Hoe houd je je team gemotiveerd, voorkom je uitval en zorg je voor rust en structuur in de hectiek van alledag…

Lees verder »
flash_onNieuws

Lunchwebinar ‘Actueel’: Praktische handvatten voor werkgeluk en verzuimpreventie

29 apr om 09:30 uurtimer3 min

De nieuwe editie van het lunchwebinar Actueel, speciaal voor praktijkhouders én praktijkmanagers, vindt plaats…

Lees verder »
all_inclusiveAchtergrondartikel

Het Goede Gesprek: ‘Boeien en binden lukt alleen door een combinatie van methoden’

14 apr om 10:00 uurtimer3 min

De eerste editie van het Goede Gesprek op 9 april voor praktijkmanagers in de mondzorg liet zien hoe divers de…

Lees verder »
person_outlineBlog

Psychosociale arbeidsbelasting in je praktijk: Hoe voorkom je uitval?

10 apr om 11:00 uurtimer4 min

Huisartsenpraktijken, tandarts- en orthodontiepraktijken hebben te maken met een toenemende werkdruk,…

Lees verder »