Blog: Onnodig geklaag? Misschien niet!

donderdag 7 april 2016
timer 2 min
Ja hoor, het is weer zover: de maandelijkse discussie over werktijden. Gelukkig ben je erbij en kun je het de kop in drukken. Zorg ervoor dat je de discussies negeert of afkapt. Onderzoek in plaats daarvan eens waarom de gesprekken terug blijven komen en haal daar waardevolle informatie uit zodat je ze écht kunt stoppen.

Voor veel praktijkhouders en -managers is het een terugkerend punt van ergernis: oeverloze discussies over zaken die duidelijk afgesproken zijn. Vakantiedagen of werktijden bijvoorbeeld. De meesten hebben de neiging om op inhoud te reageren. Met een boze blik zeggen ze: “Werktijden zijn van 8 tot 5 en daarmee basta. Genoeg gekletst, aan het werk dames!”. Grote kans dat de medewerkers stilvallen en mokkend hun werk weer oppakken. Discussie gesloten. Zo lijkt het.


Procedure

Het risico van het de kop indrukken van een discussie is dat je de werkelijke reden achter het gesprek niet achterhaalt. Daardoor verstomt het gesprek nu even, maar laait het later weer op. Je kunt ook op procedure niveau reageren. Je zegt dan bijvoorbeeld: “Ik merk dat je regelmatig tussen patiënten door een opmerking maakt over je werktijden. We hebben dan niet goed de tijd om erover te praten, dus druk ik het telkens de kop in. Volgens mij lossen we het hierdoor niet op. Laten we om vijf uur vanmiddag hier even over in gesprek gaan.” Hiermee zeg je niet per se dat je de afspraken ter discussie wilt stellen, maar zet je wel de deur open voor een gesprek over het zich herhalende gesprek. Meta-communicatie heet dat.


Relatie

Je kunt nog een communicatieniveau dieper gaan en op relatie niveau communiceren. Je zegt dan bijvoorbeeld: “Volgens mij balen we allebei dat dit rottige onderwerp steeds terugkomt en raken we allebei geïrriteerd. Wil je me vertellen wat je hierover dwars zit?” Wie weet ontdek je door deze andere manier van communiceren dat medewerkers zich niet voldoende gewaard voelen in al het werk dat ze vóór aanvang doen. Dat geeft jou de mogelijkheid daar wat aan te doen, zodat de oeverloze discussies eindelijk écht opgelost zijn.

 

Marloes den Heijer – Teambuilder voor (tandarts)praktijken en auteur van het boek Passie in Praktijk – Lessen van ondernemende tandartsen. www.passieinpraktijk.nl

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Blog: Onnodig geklaag? Misschien niet!

Meer artikelen met dit thema

Mascha van Wermeskerken: ‘Praktijkgeluk is niet iemand een zakje paaseitjes geven. Het is veel breder: zorg dat je hele organisatie staat als een huis.’ (Foto: Marleen Sahetapy Fotografie)
mic_external_onInterview

Mascha van Wermeskerken op de PM Dag: ‘Praktijkgeluk vraagt om leiderschap en een stevig fundament’

11 mei om 12:00 uurtimer5 min

Mascha van Wermeskerken begeleidt mondzorgpraktijken bij het verbeteren van hun organisatie…

Lees verder »
Paulien Schwencke: ‘Juist als iedereen zich bewust wordt van zijn eigen invloed, kan er echt iets veranderen.’ (Foto: VvAA)
mic_external_onInterview

Paulien Schwencke over ‘Teamkracht’ bij de PM Dag: ‘Je beseft in een split second hoe je in een team staat’

7 mei om 17:15 uurtimer5 min

Hoe gedraag jij je zodra de druk oploopt in een team? Neem je automatisch de leiding, trek je…

Lees verder »
‘Veel medewerkers vertrekken omdat ze zich niet gehoord, gezien of gewaardeerd voelen.’ (Foto:  Shutterstock)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Maaike van der Mee en Gracita Linger over verzuim: ‘Goed voor je personeel zorgen is de voorwaarde voor een gezonde praktijk’

6 mei om 13:10 uurtimer5 min

Verzuim groeit uit tot een structureel probleem in de mondzorg. Het bedreigt de continuïteit…

Lees verder »
 Rianne Schrijver en Marlies Schipper (KennisConnect)
mic_external_onInterview

Rianne Schrijver en Marlies Schippers bij de PM Dag: 'Bepaal je positie en spreek je uit'

28 apr om 13:45 uurtimer5 min

Wat maakt dat mensen met plezier, energie en betrokkenheid hun werk doen? In de workshop ‘Werkgeluk in de…

Lees verder »

Vier tips voor een zorgeloze hr- en salarisadministratie

27 apr om 16:00 uurtimer4 min

Een correct salaris op het juiste moment. Voor werknemers is dat vanzelfsprekend. Maar in de…

Lees verder »
Merijn Ruis (eigen foto)
mic_external_onInterview

'Gelukspsycholoog' Merijn Ruis: ‘Sociale verbinding is veruit het belangrijkste’

9 apr om 13:45 uurtimer6 min

Psycholoog Merijn Ruis is al sinds zijn studietijd gefascineerd door menselijk geluk. Volgens…

Lees verder »
Erik van Dam (Foto: VvAA)
mic_external_onInterview

Erik van Dam over de aanloop naar de Zelfstandigenwet: ‘Kijk de komende tijd goed hoe je samenwerkt’

2 apr om 10:30 uurtimer5 min

Erik van Dam, senior adviseur Kennismanagement bij VvAA, schetst hoe twee wetstrajecten die ‘…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT licht alternatieven voor cao toe in webinar: 'Praktijkhouders kunnen het zelf aangeven'

1 apr om 10:15 uurtimer4 min

De KNMT heeft een verkenning naar een opvolger van de ingetrokken arbeidsvoorwaardenregeling (AVR) afgerond.…

Lees verder »