Blog: Uitdelen die klap!

dinsdag 17 oktober 2017
timer 3 min
Slecht nieuws brengen is niemands hobby, maar als manager zul je het af en toe toch moeten doen. Met deze stappen lig jij er niet meer wakker van en help je de ander het slechte nieuws te verwerken.

Stel je voor: je hebt besloten iemands contract niet te verlengen omdat diegene niet goed genoeg functioneert. Het was een lastige beslissing voor je, omdat je weet dat zij thuis flink wat problemen heeft en ook echt wel goede momenten heeft op het werk. Je weet dat dit slechte nieuws flinke consequenties kan hebben en ziet er als een berg tegenop om het te gaan brengen.

 

De neiging van velen is om slecht nieuws te gaan verzachten. Een lange aanloop nemen door bijvoorbeeld te vertellen waar je wél blij mee bent. Ondertussen krijgt de ander hoop en vertrouwen, maar is misschien ook wel verward. Je woorden zijn lovend, maar de ander pikt je zenuwen en ongemakkelijkheid op… Wat is hier aan de hand?  Een andere valkuil is om de ander het nieuws zelf in te laten vullen. De ‘hang yourself’-methode: “Vind je het zelf niet een te zware baan voor je?”.


Slecht nieuws geef je het best direct, snel en zonder teveel woorden. Daarna kun je de ander helpen het nieuws te verwerken. Vier stappen.

 

1.  Geef een korte inleidende zin

Bijvoorbeeld:  “Ik heb deze afspraak ingepland om je contract te bespreken.”


2.  Deel de klap uit

Bijvoorbeeld:  “Ik heb besloten je contract niet te verlengen.”

  • Houd het kort en bondig
  • Geef de belangrijkste argumenten (maximaal 3)
  • Pas je non-verbale communicatie aan

3.  Help met verwerken

Bijvoorbeeld:  “Dit nieuws overrompelt je volgens mij”

  • Vang de emoties van de ander op door bijvoorbeeld de emoties samen te vatten.
  • Toon begrip en laat stiltes vallen.
  • Geef informatie als er om gevraagd wordt.
  • Fase 3 kan langer duren dan je verwacht. Geef de ander de ruimte om aan te geven of hij al naar de afronding wil.

4.  Bespreek samen ‘hoe het nu verder gaat…’

Bijvoorbeeld: “Maandag om 16 uur spreken we elkaar weer over de overdracht van je taken.”

  • Zorg dat je heldere afspraken maakt.
  • Let op: dit betekent niet dat jij verantwoordelijk bent voor een oplossing!

Slecht nieuws geven zal nooit je hobby worden, maar hopelijk geven deze tips jou wel wat handvatten en rust!

 

Marloes den Heijer is dé teambuilder voor tandartspraktijken. Met haar bedrijf Passie in Praktijk ondersteunt zij succesvol tandartsen bij alle vraagstukken over communicatie en organisatie.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Blog: Uitdelen die klap!

Meer artikelen met dit thema

Vier tips voor een zorgeloze hr- en salarisadministratie

27 apr om 16:00 uurtimer4 min

Een correct salaris op het juiste moment. Voor werknemers is dat vanzelfsprekend. Maar in de…

Lees verder »
Merijn Ruis (eigen foto)
mic_external_onInterview

'Gelukspsycholoog' Merijn Ruis: ‘Sociale verbinding is veruit het belangrijkste’

9 apr om 13:45 uurtimer6 min

Psycholoog Merijn Ruis is al sinds zijn studietijd gefascineerd door menselijk geluk. Volgens…

Lees verder »
Erik van Dam (Foto: VvAA)
mic_external_onInterview

Erik van Dam over de aanloop naar de Zelfstandigenwet: ‘Kijk de komende tijd goed hoe je samenwerkt’

2 apr om 10:30 uurtimer5 min

Erik van Dam, senior adviseur Kennismanagement bij VvAA, schetst hoe twee wetstrajecten die ‘…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT licht alternatieven voor cao toe in webinar: 'Praktijkhouders kunnen het zelf aangeven'

1 apr om 10:15 uurtimer4 min

De KNMT heeft een verkenning naar een opvolger van de ingetrokken arbeidsvoorwaardenregeling (AVR) afgerond.…

Lees verder »
Ben Tiggelaar: ‘Werkgevers moeten zich niet afvragen: hoe ga ik om met Millennials en Gen Z’ers? Maar: hoe speel ik in op de behoeften van medewerkers in verschillende levensfasen?’ (Foto: Shutterstock)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Gedragswetenschapper Ben Tiggelaar: ‘Stereotypen’ over generaties zijn ‘moderne astrologie’

31 mrt om 12:00 uurtimer4 min

‘De meeste studies naar generatieverschillen deugen niet.’ Dat stelt Ben Tiggelaar,…

Lees verder »
Tandarts Noemi Romero en haar team - Monique Brunt i.s.m. Laurea Socials
all_inclusiveAchtergrondartikel

Werkgeluk in de praktijk: Sleutel tot toekomstbestendige zorg

19 mrt om 12:15 uurtimer5 min
De zorg staat onder druk. De arbeidsmarkt is krap, de zorgvraag neemt toe en teams worden kleiner en diverser.…
Lees verder »
Minister Thierry Aartsen (Foto: Martijn Beekman/Rijksoverheid)
flash_onNieuws

Kabinet gooit aanpak schijnzelfstandigheid over andere boeg

18 mrt om 14:00 uurtimer4 min
Jarenlang draaide het zzp-dossier om strengere afbakening en meer controle. Het nieuwe kabinet kiest nu een andere…
Lees verder »
Dirkje van der Ven: ‘Het beeld dat mensen van zichzelf hebben is dat ze rationele wezens zijn en hartstikke slim zijn. Realistisch gezien is dat niet zo: mensen zijn wel slim, juist omdat ze af en toe op onbewust niveau opereren.’ (Foto: Gedragsland)
mic_external_onInterview

Dirkje van der Ven, keynote bij de PM Dag: ‘Weerstand is geen obstakel, maar een hulpmiddel’

17 mrt om 15:00 uurtimer6 min
Wie gedrag wil veranderen, stuit vrijwel altijd op weerstanden. Dat geldt in de maatschappij, in de zorgsector én…
Lees verder »