Blog: Zorg neemt tijd, maar tijd kost geld

donderdag 12 maart 2015
timer 2 min
Uit de RADAR uitzending van maandag 9 maart: “Medisch noodzakelijke behandelingen niet meer vergoed..” Niet iets simpels als ontsierende wrat of een rimpeltje, nee serieuze kwalen. Bijvoorbeeld problemen als hangende oogleden ten gevolge van verslappende musculatuur die alle zicht ontnemen: geen vergoeding. Alsof de verzekeraars willen bewijzen “wij zijn niets ontziend”.

Voorbeeld 2: Hersteloperatie na het verwijderen van een borsttumor, een groot verschil in omvang van beide borsten: vergroting van de gedeeltelijk verwijderde borst is niet medisch noodzakelijk, dus geen vergoeding. Verzekeraarsadvies: Waarom niet de gezonde borst verkleinen tot het formaat van de gedeeltelijk verwijderde?

 

Nog een voorbeeld: Een patiënte met een zeer knobbelige huidziekte, ook op oogleden, kan niets meer zien. Opereren? Niet noodzakelijk zegt de verzekeraar. Of magoperaties bij zware obesen, medisch noodzakelijk, de meters wapperend vel  vol smettende kwabben en onwelriekende plooien verwijderen, een gevolg van een verzekerde behandeling, niet. Dat valt aan de Nederlandse verzekerde  en aan artsen niet uit te leggen. Onbegrip alom. Er is een nieuw soort arts opgestaan,  die zonder medische opleiding diagnose stelt: Dokter Economicus  Dr. Duitenteller, Hoofd van de Weigersectie van zorgverziekeraars.

 

Zorg neemt tijd, maar tijd kost geld. Wet voor goede zorg, de Wet BIG heeft tot doel dat patiënten zich wenden tot een hulpverlener van hun keuze: een echte dokter, het kruidenvrouwtje of een zalfkwakker. Dokters met titelbescherming, niemand mag zich arts noemen of dat zelfs maar suggereren. Tuchtrecht is in de BIG, kwaliteitswet, geregeld. Een lijst met gevaarlijke voorbehouden handelingen geeft aan dat niet iedereen mag gaan snijden, boren, gevaarstralen en prikken. Er blijkt een zeer gevaarlijke handeling niet te zijn voorbehouden aan artsen, tandartsen apothekers etc., namelijk de Diagnostiek, dat is geen handeling maar denkwerk. Dit denkwerk heeft zijn basis in vele jaren studie. Dr Duitenteller doet de diagnostiek en geeft bindend behandeladvies. Aan een oog blind? Verwijder ook het andere oog. Effectief en goedkoop maar ziekmakend beschamend. Wet BIG legt het af tegen de wetten van de markt van dr Duitenteller. 

Bart Admiraal, tandartsjurist (@AdmiraalBart)

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Blog: Zorg neemt tijd, maar tijd kost geld

Meer artikelen met dit thema

In hun visie op de arbeidsmarkt schrijven D66 en CDA: 'Voor zzp’ers gaan we meer zekerheid creëren en tegelijkertijd schijnzelfstandigheid voorkomen (Zelfstandigenwet).' Op de foto: informateur Sybrand Buma (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Kabinetsformatie: 'Voor zzp’ers gaan we meer zekerheid creëren'

4 dec om 15:00 uurtimer3 min

In het tussenverslag dat informateur Sybrand Buma samen met D66-leider Rob Jetten en CDA-leider Henri Bontenbal…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

NZa neemt uitspraak bestuursrechter serieus en start overleg over tarieven

25 nov om 16:00 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) zegt de recente uitspraak van het College van Beroep voor…

Lees verder »
Volgens de VvAA schiet de huidige uitstelregeling structureel tekort en leidt deze tot onnodige regeldruk en kwaliteitsrisico’s. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Jaarverantwoording: bij capaciteitsproblemen accountant uitstel mogelijk tot 1 oktober 2026

20 nov om 10:30 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) breidt de beleidsregel 'Uitstel jaarverantwoording' uit…

Lees verder »
De Belastingdienst (Shutterstock)
flash_onNieuws

Erik van Dam (VvAA): ‘Zzp-wet opnieuw op de lange baan, maar fiscus handhaaft wel’

17 nov om 14:15 uurtimer4 min

De ontwikkeling van de nieuwe zzp-wet lijkt opnieuw te stagneren. Het demissionaire kabinet…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
all_inclusiveAchtergrondartikel

Belastingdienst toetst op schijnzelfstandigheid: details vaak doorslaggevend

5 nov om 15:30 uurtimer4 min

Om meer duidelijkheid over de inzet van zzp’ers in de zorg te krijgen, legde de KNMT, samen…

Lees verder »
De ledenraad ziet financiële risico's in een cao: daling van de tarieven, financiële gevolgen van handhaving op schijnzelfstandigheid versus mogelijke loonstijgingen. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT: 'Tijd niet rijp voor onderhandelingen over cao'

5 nov om 12:30 uurtimer2 min

De ledenraad van de KNMT heeft het bestuur gevraagd duidelijkheid te bieden over de cao. Op…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

‘Stand van de zorg’ van NZa: ‘Mondzorg voor een dubbele uitdaging: personeelstekort en zorgmijding’

31 okt om 13:00 uurtimer4 min

De mondzorg in Nederland staat onder toenemende druk door een combinatie van personeelstekort…

Lees verder »

Afvaren op een ijsberg aan wet- en regelgeving

16 okt om 16:00 uurtimer5 min

We staan aan de vooravond van een onomkeerbare verschraling van de zorg, voorspelt Alexander Tolmeijer,…

Lees verder »