Blog: Zorg neemt tijd, maar tijd kost geld

timer 2 min
Uit de RADAR uitzending van maandag 9 maart: “Medisch noodzakelijke behandelingen niet meer vergoed..” Niet iets simpels als ontsierende wrat of een rimpeltje, nee serieuze kwalen. Bijvoorbeeld problemen als hangende oogleden ten gevolge van verslappende musculatuur die alle zicht ontnemen: geen vergoeding. Alsof de verzekeraars willen bewijzen “wij zijn niets ontziend”.

Voorbeeld 2: Hersteloperatie na het verwijderen van een borsttumor, een groot verschil in omvang van beide borsten: vergroting van de gedeeltelijk verwijderde borst is niet medisch noodzakelijk, dus geen vergoeding. Verzekeraarsadvies: Waarom niet de gezonde borst verkleinen tot het formaat van de gedeeltelijk verwijderde?

 

Nog een voorbeeld: Een patiënte met een zeer knobbelige huidziekte, ook op oogleden, kan niets meer zien. Opereren? Niet noodzakelijk zegt de verzekeraar. Of magoperaties bij zware obesen, medisch noodzakelijk, de meters wapperend vel  vol smettende kwabben en onwelriekende plooien verwijderen, een gevolg van een verzekerde behandeling, niet. Dat valt aan de Nederlandse verzekerde  en aan artsen niet uit te leggen. Onbegrip alom. Er is een nieuw soort arts opgestaan,  die zonder medische opleiding diagnose stelt: Dokter Economicus  Dr. Duitenteller, Hoofd van de Weigersectie van zorgverziekeraars.

 

Zorg neemt tijd, maar tijd kost geld. Wet voor goede zorg, de Wet BIG heeft tot doel dat patiënten zich wenden tot een hulpverlener van hun keuze: een echte dokter, het kruidenvrouwtje of een zalfkwakker. Dokters met titelbescherming, niemand mag zich arts noemen of dat zelfs maar suggereren. Tuchtrecht is in de BIG, kwaliteitswet, geregeld. Een lijst met gevaarlijke voorbehouden handelingen geeft aan dat niet iedereen mag gaan snijden, boren, gevaarstralen en prikken. Er blijkt een zeer gevaarlijke handeling niet te zijn voorbehouden aan artsen, tandartsen apothekers etc., namelijk de Diagnostiek, dat is geen handeling maar denkwerk. Dit denkwerk heeft zijn basis in vele jaren studie. Dr Duitenteller doet de diagnostiek en geeft bindend behandeladvies. Aan een oog blind? Verwijder ook het andere oog. Effectief en goedkoop maar ziekmakend beschamend. Wet BIG legt het af tegen de wetten van de markt van dr Duitenteller. 

Bart Admiraal, tandartsjurist (@AdmiraalBart)

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Blog: Zorg neemt tijd, maar tijd kost geld

Meer artikelen met dit thema

Foto Shutterstock
flash_onNieuws

3 november 'beslissend moment' in cao-onderhandelingen fysiotherapie eerstelijn

timer4 min

Onderhandelaars over een nieuwe Cao Eerstelijn Fysiotherapie hebben op 13 oktober 2026 'belangrijke stappen'…

Lees verder »
Oprichting van een werkgeversvereniging is een belangrijke voorwaarde een cao te kunnen invoeren. Op 29 oktober organiseert de KNMT hierover een gesprek met praktijkhouders
flash_onNieuws

KNMT organiseert avond over oprichting werkgeversvereniging

timer3 min

Mondzorgpraktijken kunnen hun arbeidsvoorwaarden voortaan langs drie routes regelen. Het bestuur van de KNMT…

Lees verder »
KNMT: 'We weten uit de ervaringen van leden ook dat casussen van geval tot geval verschillen, en de feedback van de inspecteurs ook.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Belastingdienst bezoekt mondzorgpraktijken die met zzp-tandartsen werken

timer4 min

Tandartspraktijken die met zzp-tandartsen werken, kunnen een bedrijfsbezoek van de Belastingdienst verwachten.…

Lees verder »
Green Deal Duurzame Zorg 2027-2030 (Foto: Ministerie van VWS)
flash_onNieuws

Dertien brancheorganisaties zetten Green Deal Duurzame Zorg voort tot 2030

timer4 min

Dertien brancheorganisaties uit de zorg tekenden op 9 oktober de Green Deal Duurzame Zorg 2027–2030 'Samen…

Lees verder »
Mag je als overheid de gezondheid van burgers beschermen ten koste van hun vrijheid? Dat leidde in de coronatijd tot veel weerstand, demonstraties, coronaontkenning en misinformatie.
person_outlineBlog

'Dat maak ik zelf wel uit' hoort in elke zorginstelling op de plank

timer5 min

Mag de overheid je vrijheid inperken om je gezondheid te beschermen? In haar laatste boek ‘Dat maak ik zelf wel…

Lees verder »
Een lege opleidingskliniek (foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Minister negeert advies: geen extra plekken Tandheelkunde

timer4 min

Onderwijsminister Rianne Letschert verhoogt het aantal opleidingsplekken Tandheelkunde niet, ondanks het…

Lees verder »
Minister Thierry Aartsen: 'Wie conform die spelregels werkt, weet zeker dat er als zelfstandige kan worden gewerkt.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT kritisch over nieuwe Zelfstandigenwet: 'Duidelijker, maar niet eenvoudiger'

timer4 min

Minister Thierry Aartsen presenteerde 1 oktober het concept van de Zelfstandigenwet, waarmee hij een einde wil…

Lees verder »
flash_onNieuws

Agressie in de mondzorg: drie op de vier praktijken krijgt ermee te maken

timer3 min

Agressie tegen tandartsen en hun team neemt toe, zo blijkt uit recente mediaberichten. Drie op de vier…

Lees verder »