Leiderschap: 3 tips uit onverwachte hoek

woensdag 4 mei 2016
timer 3 min
Begin mei zond BNN het programma ‘Dictator’ uit. Een sociaal experiment waarin mensen zich op laten sluiten en een dictator de leiding heeft. Menig manager kan hier nog wat van leren, dus bij drie tips uit onverwachte hoek.

In ‘Dictator’ laten acht jongeren zich vrijwillig opsluiten in de voormalige strafkolonie Veenhuizen. Ze verruilen hun luxe leventje en geven al hun vrijheden en rechten op. Niet de typische omgeving waar je verwacht wat te kunnen leren voor je eigen leiderschap in je praktijk. Uiteraard kan je vooral leren wat je NIET moet doen. 

 

Tip 1: Ontneem de identiteit NIET

Stap voor stap wordt de identiteit van de deelnemers afgenomen. Eerst hun kleding, dan hun persoonlijke spullen en vervolgens hun naam. Ze raken verloren en weten niet waar ze op terug kunnen grijpen.  Een uniform in de praktijk is vanwege hygiëneregels verplicht, maar daarmee is wel al een eerste stap op deze helling gezet. Voor protocollen geldt ongeveer hetzelfde: bewegingsruimte wordt ontnomen. Met goede bedoelingen uiteraard, maar des te belangrijker is het om de eigenheid van medewerkers op andere momenten extra naar boven te laten komen. Vier verjaardagen, vraag hoe hun weekend was en geef hen de vrijheid om een teamuitje te organiseren dat ze écht aanspreekt.


Tip 2: Creër GEEN verdeeldheid

De een krijgt een titel, de ander krijgt sterren opgespeld. Allemaal symbolen om onderscheid en verdeeldheid te creëren in de groep.  In een praktijk zijn ook ‘titels’ (bijv. junior versus senior assistente) en ‘sterren’ (bijv. uitzonderingsregels). Wederom met goede intenties, maar het gaat mis zodra daar teveel (eigen)waarde aan gehangen wordt. Verschil mag er zijn, maar dat betekent niet dat de ene beter is dan de ander. Iedereen heeft zijn waarde in de organisatie. Zie en waardeer dat met elkaar.    

 

Tip 3: Wees NIET onzichtbaar

De ‘geliefde leider’ is volledig onzichtbaar. Hij is onvoorspelbaar en boezemt angst in. De deelnemers volgen niet vanuit passie, maar vanuit angst. Het is wachten tot ze gaan muiten.  Ga eens na hoe toegankelijk je werkelijk bent en hoe helder jouw motieven zijn voor je medewerkers. Jouw invloed op je medewerkers is misschien een stuk groter dan je denkt! 

 

Marloes den Heijer – Teambuilder voor (tandarts)praktijken en auteur van het boek Passie in Praktijk – Lessen van ondernemende tandartsen. www.passieinpraktijk.nl

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Leiderschap: 3 tips uit onverwachte hoek

Meer artikelen met dit thema

Bob van Ravensberg - Foto: Fysiovakbond FDV
mic_external_onInterview

Bob van Ravensberg (Fysiovakbond FDV): ‘Elke dag stoppen tien fysiotherapeuten, maar de politiek grijpt niet in’

3 jul om 12:30 uurtimer6 min

Fysiotherapeuten verlaten in groten getale het vak vanwege lage tarieven en een te hoge…

Lees verder »
Laura Bas (Foto: Jitske Seckel)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Laura Bas over vier generaties op de werkvloer: ‘Zoek de verbinding in plaats van de verschillen’

23 jun om 09:00 uurtimer4 min

Generatie Z-expert Laura Bas gaf tijdens de Dag van de Praktijkmanager op 12 juni een inspirerende keynote over…

Lees verder »
Nora Ennahachi - Foto: eigen foto
all_inclusiveAchtergrondartikel

Nora Ennahachi bij de PM Dag: ‘Begin bij authentiek leiderschap, ontwikkel je en maak je onmisbaar’

17 jun om 16:00 uurtimer5 min

Tijdens een boeiende masterclass deelde Nora Ennahachi, operationeel directeur van MyDent en oprichter van Dent…

Lees verder »
Erik van Dam: VvAA
mic_external_onInterview

Erik van Dam (VvAA) over nieuwe zzp-wetten: ‘De wetsvoorstellen gaan alweer op de lange baan’

16 jun om 16:30 uurtimer5 min

De val van het kabinet-Schoof begin juni maakt de inwerkingtreding van nieuwe zzp-wetgeving…

Lees verder »
Foto: Jitske Seckel
flash_onNieuws

Eerste impressie van de Dag van de Praktijkmanager (2025): ‘Zorg dat je impact als leider duurzaam is’

13 jun om 11:30 uurtimer6 min

De Dag van de Praktijkmanager heeft dit jaar als thema ‘het leukste vak ter wereld’. Dagvoorzitter Charlotte…

Lees verder »
Michel Fortman VvAA
mic_external_onInterview

Michel Fortman (VvAA) tijdens de PM Dag: ‘Ziekteverzuim neemt toe, vooral door mentale druk’

6 jun om 14:30 uurtimer5 min

Michel Fortman, senior verzuimadviseur bij VvAA, ziet het ziekteverzuim in de eerstelijnszorg…

Lees verder »

Pieter Schram (Edin Dental Academy): ‘Investeer in je medewerkers, dan groeit je praktijk mee’

20 mei om 09:00 uurtimer5 min

In een tijd waarin goed personeel schaars is en patiënten mondiger worden, is één boodschap bij uitstek urgent…

Lees verder »
Victor Mion: ‘Je managementstijl leer je door te experimenteren, fouten te maken, jezelf en de ander te observeren.’ (Foto: Victor Mion)
mic_external_onInterview

Victor Mion, keynote bij de PM Dag: ‘Iedereen kan leren coachen’

14 mei om 10:00 uurtimer5 min

De moderne praktijkmanager loopt het risico zichzelf in de weg te zitten, stelt Victor Mion.…

Lees verder »