Maatschap starten? Preventie voorop!
Bij huisartsen zag hij dat het erg gebruikelijk is om een procesbegeleider te vragen ter ondersteuning van de maatschapsvorming. En dan vooral over de ‘softe’ kant van de samenwerking, niet alleen de ‘harde’ financiële en juridisch kant. Tot zijn grote verbazing en frustratie zag hij dit vrijwel nooit gebeuren binnen de tandheelkunde. Met alle gevolgen van dien.
Ik lachte en zei dat ik zijn mening volledig deelde. Het zou tandartsen een hoop sores schelen als ze vóór ze contractueel intens verbonden zijn, ook hun samenwerking, doelstellingen, verwachtingen, etc. onderdeel van het gesprek gemaakt zouden hebben. Helaas is ook mijn ervaring dat veel tandartsen denken: dat loopt wel los, we willen wel ongeveer hetzelfde.
Ik heb wel een mini-theorietje waarom de aanpak van huisartsen zo verschilt van tandartsen. Bij huisartsen speelt communicatie en de ‘mens achter de professional’ een grotere rol in hun vak dan bij tandartsen. Tandartsen zijn vooral opgeleid om met hun handen te werken. Gespreksvaardigheden en samenwerking zijn minder van belang (al is dat ook aan het verschuiven). In plaats van preventief met zorg de maatschap aan te gaan, ontstaan er situaties waarin er flink curatief werk moet worden verricht om een maatschap goed te laten draaien.
Bij dezen dus een oproep aan alle zorgprofessionals die overwegen een maatschap te starten: regel een adviseur en voorkom dat je in de problemen komt. Preventie voorop!
Door: Marloes den Heijer, leiderschapscoach voor tandartsen
Meer weten over het starten van een maatschap of coöperatie? Kom naar de training 'Samenwerken in maatschap of coöperatie?'
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
KNMT kritisch over nieuwe Zelfstandigenwet: 'Duidelijker, maar niet eenvoudiger'
4 minEind september komt minister Thierry Aartsen met het concept van de Zelfstandigenwet, waarmee hij een einde wil…
Edin Dental Academy biedt assistenten én praktijken perspectief: 'Je laat zien: als je bij ons komt werken, is dit je groeipad'
5 minEen van de grote uitdagingen in de huidige mondzorg is het boeien en binden van personeel. Edin Dental Academy…
VWS-begroting 2027 verheft ‘passende zorg’ tot norm
4 minDe totale zorguitgaven lopen in 2027 op tot 118 miljard euro, drie procent meer dan dit jaar. Het kabinet-…
LHV en InEen: 'Overheid moet niet op stoel zorgverlener gaan zitten'
4 minBeroepsorganisaties LHV en InEen zien weinig nieuws in de begroting van het ministerie van VWS die…
Wet Loontransparantie: zo bereid je jouw organisatie voor op 2027
3 minGelijke beloning voor gelijkwaardig werk is al jarenlang een wettelijk uitgangspunt. Toch bestaat er nog steeds…
Nieuwe LHV-tool vergelijkt waarnemen en loondienst
3 minDe LHV heeft de nieuwe LHV Inkomstentool-huisarts gelanceerd, waarmee huisartsen het financiële verschil tussen…
Visser & Visser organiseert Prinsjesdagbijeenkomsten voor (zorg)ondernemers
2 minWelke impact hebben de plannen van Prinsjesdag op uw praktijk of zorgonderneming? Die vraag staat centraal…
Tandartsen en mondhygiënisten willen minder rompslomp bij samenwerking
4 minTandartsen en mondhygiënisten moeten met minder papieren rompslomp opgezadeld worden als ze willen samenwerken…

Reactie toevoegen