‘Mondkapjes voor burgers geven vooral schijnzekerheid’

timer 3 min
Voorlopig blijft er zo’n groot tekort aan de goede mondkapjes, dat niet iedereen ze kan dragen. Sterker nog: het verkeerd gebruik van mondkapjes kan zelfs het risico op corona vergroten, legt Linda Tolsma, praktijkmanager en blogger bij MedischOndernemen, nog eens uit.

In Nederland adviseren we (RIVM) alleen mondkapjes voor medisch personeel. Mensen die werken met (mogelijk) besmette mensen gebruiken professionele mondkapjes. Deze mondkapjes helpen alleen als je ze op de juiste manier gebruikt; ze moeten heel goed sluiten over neus en mond en je moet ze regelmatig wisselen. De simpele mondkapjes die veel mensen gebruiken, beschermen de drager niet tegen het virus. Verkeerd gebruik van de mondkapjes geeft schijnzekerheid.

 

Op www.thuisarts.nl is te lezen dat we als burgers  beter geen mondkapje op kunnen doen ( ‘U kunt beter geen mondkapje opdoen’ ). De meeste mondkapjes houden virussen niet goed tegen. Het is namelijk moeilijk om een mondkapje precies goed te gebruiken. Ademen in een kapje is lastig. Een kapje wordt ook warm. Daardoor gaan mensen er vaak aanzitten met hun handen. En dat mag juist niet omdat er virus op het kapje kan zitten. U kunt het virus dan juist krijgen of verder verspreiden. Voor mensen die werken met mensen die het coronavirus kunnen hebben, zijn mondkapjes wel belangrijk.

 

Het goed gebruik van een mondkapje is vermoeiend. Je ademt deels door de stof heen. Daarnaast moet je iets dieper in- en uitademen, een beetje zoals wanneer je door een snorkel ademt. Er zijn verschillende onderzoeken gedaan naar hoe lang een virus op een stof besmettelijk kan blijven, maar de uitkomsten daarvan lopen ver uiteen door verschillende factoren zoals de grootte van de druppeltjes en omgevingstemperatuur, zodat dat ook geen helderheid biedt.

 

Een Nederlandse studie vergeleek huisgemaakte katoenen mondkapjes met chirurgische mondkapjes, zowel voor uitgaande als voor inkomende infecties. Dat onderzoek concludeerde dat bij het dragen van de stoffen mondkapjes de besmetting bij de inademing beperkte voor 50%, bij chirurgische kapjes voor 80%. Anderen infecteren met uitgeademde deeltjes werd nauwelijks tegengehouden. Omdat deze proef bij een kleine groep onder laboratoriumomstandigheden is uitgevoerd en niet in het dagelijks leven is dit voor experts onvoldoende bewijs.

 

We hebben in Nederland de afspraak dat iedereen die hoest, niest, koorts heeft of verkouden is binnen moet blijven. Dus dan heb je helemaal geen mondkapje nodig.

 

Wilt u ook op de hoogte blijven van Medisch Ondernemen? Schrijf u hier in voor onze nieuwsbrieven Eerstelijn en Mondzorg.

Foto: Shutterstock

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
‘Mondkapjes voor burgers geven vooral schijnzekerheid’

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

Huisartsenorganisaties kondigen nieuwe juridische stappen aan tegen NZa

timer5 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) houdt in haar definitieve tariefbesluit voor de huisartsenzorg vast aan de…

Lees verder »
Het doel van de Wet normering topinkomens is om bovenmatige beloningen van bestuurders in sectoren met publiek geld tegen te gaan. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Praktijkhouders met een bv: Maak vóór 1 juli verantwoording voor WNT rond

timer4 min

Tandartsen en andere praktijkhouders met een bv moeten vóór 1 juli aantonen dat ze voldoen aan de Wet normering…

Lees verder »
 Harry Geurkink en de Japanse wachters van het Rijksmuseum
person_outlineBlog

Fysiotherapeut Harry Geurkink: ‘We hebben tempelwachters nodig in de zorg’

timer4 min

'Wat maken ze er een puinhoop van in de zorg', klinkt geregeld in kranten, op televisie en op…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Mondzorgclubs naar de rechter vanwege NZa-tarieven

timer4 min

De KNMT gaat in beroep tegen het besluit van de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) over de…

Lees verder »
Afschaffing transitievergoeding (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Kabinet wil per 2027 af van compensatie transitievergoedingen

timer4 min

Het kabinet heeft aangekondigd per 1 januari 2027 te stoppen met de compensatie voor…

Lees verder »

Toetreden tot een maatschap als medisch specialist: alles wat je moet weten

timer5 min

Krijg je binnenkort de kans om toe te treden tot een Medisch Specialistisch Bedrijf (MSB)? Dan sta je aan het…

Lees verder »
'Een werkomgeving waarin samenwerking, waardering en ruimte voor eigen ideeën centraal staan, draagt direct bij aan duurzame inzetbaarheid én aantrekkelijk werkgeverschap.' (Foto: Shutterstock)
person_outlineBlog

Wet DBA en wet Loontransparantie - hoe kan deze wetgeving bijdragen aan werkgeluk?

timer5 min

De arbeidsmarkt verandert snel. Nieuwe wetgeving rondom loontransparantie en…

Lees verder »
Foto: Shutterstock. Volgens de auteurs speelt de fysiotherapeut een sleutelrol in passende preventieve zorg, bij valpreventie en ondersteuning bij gedragsverandering. Toch ontbreken in het beoordelingskader van de NZa juist de indicatoren hiervoor.
all_inclusiveAchtergrondartikel

‘Behoudend toezicht’ NZa remt ontwikkeling en innovatie fysiotherapie, stellen Utrechtse onderzoekers

timer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) schetst in het recente Marktonderzoek Fysiotherapeutische…

Lees verder »