Waarom zou je perfect willen zijn?

timer 3 min
Ik gooi het er maar direct in: deze column is verre van perfect. Achteraf denk ik ook, dat had ik beter gekund. Maar ik vind het niet meer zo erg. Ik weet inmiddels dat perfectie eigenlijk niet werkt. Het lijkt mooi, maar uiteindelijk heb je er niet zoveel aan. Goed is goed genoeg!

Sinds ik met Roos Woltering over dit onderwerp heb gesproken, heeft het mijn aandacht. Ik sprak haar vanwege de Dag van de Praktijkmanager, die op 14 april wordt gehouden. Die staat in het teken van samenwerken en perfectionisme heeft daar wel iets mee te maken, dacht ik.

 

Nou, en of dat ermee te maken heeft. Ik had nooit gedacht dat perfectionisme jou en je team zo in de weg kunnen zitten. Eigenlijk vond ik het wel iets moois, streven naar perfectie. Hoe meer hoe beter, dacht ik. Het helpt om (bijna) perfecte prestaties neer te zetten. Dat is heel prettig in een maatschappij waar de prestatielat erg hoog ligt. Dan weet je zeker dat je goed scoort, toch? 

 

Perfectionisme is niet realistisch

Inmiddels weet ik beter. Er kleven veel nadelen aan perfectie. Perfectie leidt helemaal niet tot het beste resultaat. Het verhindert dat je struikelt en dus leer je ook veel minder. Het is niet efficiënt, want perfectie kost veel tijd. Het beperkt je handelsruimte en als je niet oppast die van je collega’s ook. Teveel perfectionisme kan je zelfs uitputten. Altijd 200 % geven, dat houdt een keer op. En je bent nooit tevreden. Perfectionisme is gewoon niet realistisch.

 

Kijk naar wat er wel goed gaat

Het onderwerp kwam ook terug in mijn gesprekken met andere sprekers voor de Dag van de Praktijkmanager, zoals Cindy Hobert en Muriël van Vliet, beiden praktijkmanagers. Zij hebben geleerd dat perfectie hen niet helpt bij het bereiken van hun doelen en zien dat voor een goede samenwerking, het juist belangrijk is om niet naar perfectie te streven. In mijn gesprek met Cindy Hobert over samenwerken vroeg ik naar de sleutel van het succes. “Begin klein en kijk naar wat er wel goed gaat. Als je het direct perfect wil, dan zie je alleen maar fouten en negativiteit en wil je alles tegelijk doen. Dan komt er van je project niets terecht.” Iets dergelijks zegt Muriël: “Ik heb geleerd om veel te delegeren en de taak echt loslaten. Dat was in het begin wel spannend, maar het geeft zoveel ruimte. Daar wordt iedereen beter van.”

 

Waarom zou je nog perfect willen zijn?

Mijn conclusie: Met minder perfectie bespaar je tijd, ben je makkelijker in de omgang, kan je beter genieten van de dingen die je doet en ben je vrolijker. Dus waarom zou je nog perfect willen zijn? Goed is goed genoeg.

 

“And now that you don’t have to be perfect, you can be good”

(John Steinbeck op de cover van Flow-2-2016)

 

Zit jouw perfectie jou of anderen soms ook in de weg? Kom naar de Dag van de Praktijkmanager op 14 april 2016. Je leert over samenwerken en hoe wat minder perfectie je daar bij kan helpen. Roos Woltering begint de dag met haar visie op perfectie:  De kracht van imperfectie!


Meer informatie en aanmelden

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Waarom zou je perfect willen zijn?

Meer artikelen met dit thema

Minister Thierry Aartsen: 'Wie conform die spelregels werkt, weet zeker dat er als zelfstandige kan worden gewerkt.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT kritisch over nieuwe Zelfstandigenwet: 'Duidelijker, maar niet eenvoudiger'

timer4 min

Eind september komt minister Thierry Aartsen met het concept van de Zelfstandigenwet, waarmee hij een einde wil…

Lees verder »

Edin Dental Academy biedt assistenten én praktijken perspectief: 'Je laat zien: als je bij ons komt werken, is dit je groeipad'

timer5 min

Een van de grote uitdagingen in de huidige mondzorg is het boeien en binden van personeel. Edin Dental Academy…

Lees verder »
LHV Inkomstentool-huisarts is gebaseerd op de nieuwe cao en actuele wet- en regelgeving, en doorgerekend en gevalideerd door een accountantsbureau. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Nieuwe LHV-tool vergelijkt waarnemen en loondienst

timer3 min

De LHV heeft de nieuwe LHV Inkomstentool-huisarts gelanceerd, waarmee huisartsen het financiële verschil tussen…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Tandartsen en mondhygiënisten willen minder rompslomp bij samenwerking

timer4 min

Tandartsen en mondhygiënisten moeten met minder papieren rompslomp opgezadeld worden als ze willen samenwerken…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

Financieel herstel bij fysiopraktijken en groeiende belangstelling voor fysio-assistent

timer3 min

Fysiotherapiepraktijken staan er financieel beter voor. De omzet groeit voor het zevende kwartaal op rij en…

Lees verder »
De LHV erkent dat de aankondiging van een nieuwe cao met loonsverhogingen voor praktijkhouders kan voelen als een dubbele belasting. (Foto; Shutterstock)
flash_onNieuws

Huisartsen in loondienst krijgen er 8,25% bij, maar bekostiging blijft knelpunt

timer4 min

Huisartsen in loondienst krijgen er 8,25 procent structureel bij en ontvangen een eenmalige uitkering van 4,25…

Lees verder »
'De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de mondzorg.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Beroepsorganisaties pleiten voor meer duidelijkheid voor zzp'ers in Zelfstandigenwet

timer4 min

De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers in vrijheid en naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de…

Lees verder »
'Het alternatief moet op een breed draagvlak onder de leden kunnen rekenen.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT wil arbeidsvoorwaarden regelen met drie alternatieven

timer4 min

De KNMT wil praktijkhouders drie alternatieven aanbieden om arbeidsvoorwaarden te regelen: een handboek…

Lees verder »