Waarom zou je perfect willen zijn?

dinsdag 8 maart 2016
timer 3 min
Ik gooi het er maar direct in: deze column is verre van perfect. Achteraf denk ik ook, dat had ik beter gekund. Maar ik vind het niet meer zo erg. Ik weet inmiddels dat perfectie eigenlijk niet werkt. Het lijkt mooi, maar uiteindelijk heb je er niet zoveel aan. Goed is goed genoeg!

Sinds ik met Roos Woltering over dit onderwerp heb gesproken, heeft het mijn aandacht. Ik sprak haar vanwege de Dag van de Praktijkmanager, die op 14 april wordt gehouden. Die staat in het teken van samenwerken en perfectionisme heeft daar wel iets mee te maken, dacht ik.

 

Nou, en of dat ermee te maken heeft. Ik had nooit gedacht dat perfectionisme jou en je team zo in de weg kunnen zitten. Eigenlijk vond ik het wel iets moois, streven naar perfectie. Hoe meer hoe beter, dacht ik. Het helpt om (bijna) perfecte prestaties neer te zetten. Dat is heel prettig in een maatschappij waar de prestatielat erg hoog ligt. Dan weet je zeker dat je goed scoort, toch? 

 

Perfectionisme is niet realistisch

Inmiddels weet ik beter. Er kleven veel nadelen aan perfectie. Perfectie leidt helemaal niet tot het beste resultaat. Het verhindert dat je struikelt en dus leer je ook veel minder. Het is niet efficiënt, want perfectie kost veel tijd. Het beperkt je handelsruimte en als je niet oppast die van je collega’s ook. Teveel perfectionisme kan je zelfs uitputten. Altijd 200 % geven, dat houdt een keer op. En je bent nooit tevreden. Perfectionisme is gewoon niet realistisch.

 

Kijk naar wat er wel goed gaat

Het onderwerp kwam ook terug in mijn gesprekken met andere sprekers voor de Dag van de Praktijkmanager, zoals Cindy Hobert en Muriël van Vliet, beiden praktijkmanagers. Zij hebben geleerd dat perfectie hen niet helpt bij het bereiken van hun doelen en zien dat voor een goede samenwerking, het juist belangrijk is om niet naar perfectie te streven. In mijn gesprek met Cindy Hobert over samenwerken vroeg ik naar de sleutel van het succes. “Begin klein en kijk naar wat er wel goed gaat. Als je het direct perfect wil, dan zie je alleen maar fouten en negativiteit en wil je alles tegelijk doen. Dan komt er van je project niets terecht.” Iets dergelijks zegt Muriël: “Ik heb geleerd om veel te delegeren en de taak echt loslaten. Dat was in het begin wel spannend, maar het geeft zoveel ruimte. Daar wordt iedereen beter van.”

 

Waarom zou je nog perfect willen zijn?

Mijn conclusie: Met minder perfectie bespaar je tijd, ben je makkelijker in de omgang, kan je beter genieten van de dingen die je doet en ben je vrolijker. Dus waarom zou je nog perfect willen zijn? Goed is goed genoeg.

 

“And now that you don’t have to be perfect, you can be good”

(John Steinbeck op de cover van Flow-2-2016)

 

Zit jouw perfectie jou of anderen soms ook in de weg? Kom naar de Dag van de Praktijkmanager op 14 april 2016. Je leert over samenwerken en hoe wat minder perfectie je daar bij kan helpen. Roos Woltering begint de dag met haar visie op perfectie:  De kracht van imperfectie!


Meer informatie en aanmelden

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Waarom zou je perfect willen zijn?

Meer artikelen met dit thema

all_inclusiveAchtergrondartikel

Het Goede Gesprek: ‘Boeien en binden lukt alleen door een combinatie van methoden’

14 apr om 10:00 uurtimer3 min

De eerste editie van het Goede Gesprek op 9 april voor praktijkmanagers in de mondzorg liet zien hoe divers de…

Lees verder »
person_outlineBlog

Psychosociale arbeidsbelasting in je praktijk: Hoe voorkom je uitval?

10 apr om 11:00 uurtimer4 min

Huisartsenpraktijken, tandarts- en orthodontiepraktijken hebben te maken met een toenemende werkdruk,…

Lees verder »
flash_onNieuws

KNMT roept tandartsen op agressie te melden voor project ‘ZorgVeilig’

10 apr om 10:30 uurtimer3 min
Beroepsorganisatie KNMT ontvangt steeds vaker signalen van agressie tegen tandartsen en mondzorgpersoneel. Het…
Lees verder »

Perspectief huisarts is verbeterd door regionale samenwerking, nieuwe concepten en digitalisering

7 apr om 16:00 uurtimer5 min

De huisartsenbranche staat door verschillende factoren onder druk, maar het perspectief is verbeterd. Rabobank…

Lees verder »
flash_onNieuws

MedischOndernemen Magazine 1: ‘Ondernemen en vernieuwen kan alleen samen met een goed team’

3 apr om 15:30 uurtimer3 min

De uitdagingen binnen de huisartsen-, mondzorg- en fysiotherapiepraktijken zijn groot, zo blijkt uit deze…

Lees verder »
flash_onNieuws

Rapport Rekenkamer: Huisartsentekort bestaat echt en groeit alleen maar

3 apr om 14:43 uurtimer4 min

Uit het rapport 'Focus op huisartsentekort' van de Algemene Rekenkamer blijkt dat een op de twintig…

Lees verder »

(Schijn)zelfstandige of werknemer? Hierbij het 9-gangenmenu!

2 apr om 10:52 uur

Op 24 maart 2023 heeft de Hoge Raad in het Deliveroo-arrest opdrachtgevers en zelfstandigen negen criteria…

Lees verder »
Patrick ter Brugge_ZorgSaam_Nijverdal_Hellendoorn
mic_external_onInterview

Eigenzinnige fysio-ondernemer Patrick ter Brugge: ‘Denk in kansen en niet in beperkingen’

27 mrt om 12:30 uurtimer6 min
Fysiotherapeut Patrick ter Brugge leidt samen met Rob Alferink de Fysiopraktijk ZorgSaam in Nijverdal en…
Lees verder »