VvAA en accountants willen ‘structurele oplossing’ jaarverantwoording Wmg

dinsdag 15 november 2022
timer 3 min

Minister Conny Helder van Langdurige Zorg en Sport (VWS) (Foto: Martijn Beekman)

Zorgaanbieders die over het boekjaar 2022 voor het eerst een openbare jaarverantwoording volgens de Wet marktordening gezondheidszorg (Wmg) moeten aanleveren, krijgen daarvoor uitstel tot uiterlijk 31 december 2023. Minister Helder deelt dit voornemen in een brief van 4 november aan de Tweede Kamer. VvAA en accountantsbureaus pleiten echter voor een structurele oplossing.

Deadline onhaalbaar 

In de Wet marktordening gezondheidszorg (Wmg) staat dat een openbare jaarverantwoording uiterlijk 1 juni na afloop van een boekjaar moet zijn aangeleverd. Voor kleine zorgaanbieders, die hier nu voor het eerst aan moeten voldoen, is dit geen haalbare kaart. Een delegatie van in de zorg gespecialiseerde accountants- en administratiekantoren, samen met Vereniging VvAA, sprak daarover afgelopen zomer met het ministerie van VWS en zorgautoriteit NZa. 

VvAA stelt in een persbericht dat het niet zo is dat zorgaanbieders en hun dienstverleners hun processen nog op orde moeten brengen, zoals de minister suggereert. Het eigenlijke probleem is vooral dat de accountantskantoren alle jaarcijfers voor al hun klanten in een kwart van de gebruikelijke tijd moeten ophoesten. Dit terwijl ook zij kampen met een tekort aan personeel. 

Structurele oplossing noodzakelijk 

Los van de discussie over nut en noodzaak van de Wtza is de oorspronkelijke aanlevertermijn voor de jaarverantwoording niet realistisch, stellen de accountants en VvAA. Dat minister Helder nu de deadline op wil schuiven tot 31 december 2023, is volgens de organisaties goed nieuws. Ook voor 2024 (over boekjaar 2023) heeft de minister een uitstelvoornemen, terwijl ze de uiteindelijke deadline voor de jaren erna wel op 1 juni wil houden.  

Volgens de organisaties is dat merkwaardig, omdat het probleem dan niet anders is. ‘Een structureel probleem vraagt om een structurele oplossing. We hebben met VWS de afspraak gemaakt om de komende tijd ook hierover samen een oplossing te zoeken.’ 

Uitstel alleen voor nieuwe jaarverantwoordingsplichtigen 

Voor zorgaanbieders die al eerder vanuit de Wtzi hun jaarverantwoordingsplicht hadden, geldt het uitstel niet. De minister geeft daarnaast ook aan dat nieuwe zorgaanbieders geen gebruik kunnen maken van de uitstelregeling. 'Dit laatste komt nogal uit de lucht vallen en de argumentatie daarvoor is lastig te volgen', stelt de VvAA die daarover, samen met de accoutants, wil doorpraten met VWS. 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

Jan Willem Vaartjes bij Dental Expo: ‘Zelfstandig blijven werken en ondernemen in de zorg’

12 feb om 16:00 uurtimer3 min
Op 6 maart geeft Jan Willem Vaartjes – initiatiefnemer van de Vereniging Bevlogen Tandartsen – in samenwerking met…
Lees verder »

Visser & Visser bij de Dental Expo: Ben jij klaar voor de volgende stap in jouw praktijk?

12 feb om 12:00 uurtimer4 min
De tandartsensector staat onder druk: krapte op de arbeidsmarkt, stijgende kosten en veranderende wet- en…
Lees verder »
Alexander Tolmeijer: (Foto: Martin Hols)
mic_external_onInterview

Alexander Tolmeijer als nieuwe minister van VWS: ‘Regeldruk terugdringen en de voedingsindustrie aanpakken’

5 feb om 16:00 uurtimer4 min
Tandarts en Dentiva-directeur Alexander Tolmeijer heeft een uitgesproken visie op de toekomst van de zorg. Als…
Lees verder »
Charlotte van den Wall Bake tijdens de Dag van de Praktijkmanager 2025. Foto: Jitske Seckel
mic_external_onInterview

Charlotte van den Wall Bake als minister van VWS: ‘Ik zou van werkgeluk een topprioriteit maken’

15 jan om 16:00 uurtimer4 min

Charlotte van den Wall Bake is coach, trainer en spreker en begeleidt al ruim twintig jaar zorgprofessionals.…

Lees verder »
Nora Ennahachi: 'Er is in de mondzorg een tekort aan empathisch leiderschap.' (Fotografie: MyDent/Dent Management)
mic_external_onInterview

Nora Ennahachi (MyDent) als minister van VWS: ‘Ik zou bewust naast zorgverleners en burgers gaan staan’

14 jan om 10:30 uurtimer5 min

Nora Ennahachi, operationeel directeur van MyDent, een grote tandartspraktijk in Utrecht en…

Lees verder »
Praktijkmanager Fiona Harmsen (Foto: Bij Nader Inzien)
mic_external_onInterview

Praktijkmanager Fiona Harmsen als minister van VWS: ‘Kies voor vrouwenemancipatie als motor van de mondzorg’

18 dec 2025 timer4 min
Wat zou u doen als u minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport was? Fiona Harmsen, praktijkmanager van…
Lees verder »
Leefstijlarts Alja Sluiter (Foto: Claudia Kamergorodski)
descriptionArtikel

Zorgvernieuwers aan het woord: Wat zou u doen als minister van VWS?

17 dec 2025 timer3 min
Wat zou u doen als u minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport werd? Die vraag dringt zich op in deze roerige…
Lees verder »
In hun visie op de arbeidsmarkt schrijven D66 en CDA: 'Voor zzp’ers gaan we meer zekerheid creëren en tegelijkertijd schijnzelfstandigheid voorkomen (Zelfstandigenwet).' Op de foto: informateur Sybrand Buma (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Kabinetsformatie: 'Voor zzp’ers gaan we meer zekerheid creëren'

4 dec 2025 timer3 min

In het tussenverslag dat informateur Sybrand Buma samen met D66-leider Rob Jetten en CDA-leider Henri Bontenbal…

Lees verder »