VvAA en accountants willen ‘structurele oplossing’ jaarverantwoording Wmg

dinsdag 15 november 2022
timer 3 min

Minister Conny Helder van Langdurige Zorg en Sport (VWS) (Foto: Martijn Beekman)

Zorgaanbieders die over het boekjaar 2022 voor het eerst een openbare jaarverantwoording volgens de Wet marktordening gezondheidszorg (Wmg) moeten aanleveren, krijgen daarvoor uitstel tot uiterlijk 31 december 2023. Minister Helder deelt dit voornemen in een brief van 4 november aan de Tweede Kamer. VvAA en accountantsbureaus pleiten echter voor een structurele oplossing.

Deadline onhaalbaar 

In de Wet marktordening gezondheidszorg (Wmg) staat dat een openbare jaarverantwoording uiterlijk 1 juni na afloop van een boekjaar moet zijn aangeleverd. Voor kleine zorgaanbieders, die hier nu voor het eerst aan moeten voldoen, is dit geen haalbare kaart. Een delegatie van in de zorg gespecialiseerde accountants- en administratiekantoren, samen met Vereniging VvAA, sprak daarover afgelopen zomer met het ministerie van VWS en zorgautoriteit NZa. 

VvAA stelt in een persbericht dat het niet zo is dat zorgaanbieders en hun dienstverleners hun processen nog op orde moeten brengen, zoals de minister suggereert. Het eigenlijke probleem is vooral dat de accountantskantoren alle jaarcijfers voor al hun klanten in een kwart van de gebruikelijke tijd moeten ophoesten. Dit terwijl ook zij kampen met een tekort aan personeel. 

Structurele oplossing noodzakelijk 

Los van de discussie over nut en noodzaak van de Wtza is de oorspronkelijke aanlevertermijn voor de jaarverantwoording niet realistisch, stellen de accountants en VvAA. Dat minister Helder nu de deadline op wil schuiven tot 31 december 2023, is volgens de organisaties goed nieuws. Ook voor 2024 (over boekjaar 2023) heeft de minister een uitstelvoornemen, terwijl ze de uiteindelijke deadline voor de jaren erna wel op 1 juni wil houden.  

Volgens de organisaties is dat merkwaardig, omdat het probleem dan niet anders is. ‘Een structureel probleem vraagt om een structurele oplossing. We hebben met VWS de afspraak gemaakt om de komende tijd ook hierover samen een oplossing te zoeken.’ 

Uitstel alleen voor nieuwe jaarverantwoordingsplichtigen 

Voor zorgaanbieders die al eerder vanuit de Wtzi hun jaarverantwoordingsplicht hadden, geldt het uitstel niet. De minister geeft daarnaast ook aan dat nieuwe zorgaanbieders geen gebruik kunnen maken van de uitstelregeling. 'Dit laatste komt nogal uit de lucht vallen en de argumentatie daarvoor is lastig te volgen', stelt de VvAA die daarover, samen met de accoutants, wil doorpraten met VWS. 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Foto Eddy van Hijum - door Martijn Beekman/Rijksoverheid
flash_onNieuws

Verdere aanpak schijnzelfstandigheid: bewijslast verschuift naar werkgever

8 jul om 12:00 uurtimer3 min

Het demissionaire kabinet gaat door met hervorming van de arbeidsmarkt met het wetsvoorstel…

Lees verder »
Demissionair minister Daniëlle Jansen (NSC) (Foto: Rijksoverheid/Martin Beekman)
flash_onNieuws

Zorgpartijen en ministerie bereiken akkoord over AZWA

2 jul om 14:00 uurtimer3 min

Na uitvoerige onderhandelingen hebben het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (…

Lees verder »

Zelfstandig specialist worden? Wat je moet weten over toetreden tot een maatschap

20 jun om 09:30 uurtimer3 min

Voor veel medisch specialisten is toetreden tot een maatschap een belangrijke mijlpaal in hun loopbaan. Het…

Lees verder »
Erik van Dam: VvAA
mic_external_onInterview

Erik van Dam (VvAA) over nieuwe zzp-wetten: ‘De wetsvoorstellen gaan alweer op de lange baan’

16 jun om 16:30 uurtimer5 min

De val van het kabinet-Schoof begin juni maakt de inwerkingtreding van nieuwe zzp-wetgeving…

Lees verder »
flash_onNieuws

Deadline jaarverantwoording: uiterlijk 31 mei aanleveren

7 mei om 11:00 uurtimer4 min

Zorgaanbieders moeten uiterlijk 31 mei hun jaarverantwoording over 2024 indienen, tenzij zij voor 31 maart…

Lees verder »
flash_onNieuws

Voorstel Zelfstandigenwet moet alternatief bieden voor Vbar. Maar of dat lukt?

6 mei om 11:30 uurtimer3 min

Erik van Dam (VvAA) analyseert in de nieuwe editie van Arts en Auto het nieuwe voorstel van VVD-Kamerlid…

Lees verder »
flash_onNieuws

Rapport Rekenkamer: Huisartsentekort bestaat echt en groeit alleen maar

3 apr om 14:43 uurtimer4 min

Uit het rapport 'Focus op huisartsentekort' van de Algemene Rekenkamer blijkt dat een op de twintig…

Lees verder »

Dentiva Radar: zzp of loondienst?

26 mrt om 12:15 uurtimer5 min

Dentiva hield een enquête onder zorgprofessionals over de gevolgen van het nieuwe zzp-regime. Aan het onderzoek…

Lees verder »