Wereld Mondgezondheidsdag: aandacht voor mondzorg in het verpleeghuis

donderdag 16 maart 2023
timer 2 min

(Foto: Shutterstock)

Elk jaar op 20 maart is het Wereld Mondgezondheidsdag, de dag waarop wereldwijd aandacht wordt gevraagd voor het belang van een gezonde mond en toegang tot goede mondzorg. Het thema is in de jaren 2021-2023 'Be proud of your mouth'. Het platform ‘Waardigheid en trots voor de toekomst’ grijpt de dag aan om het kennisdossier 'Mondzorg in het verpleeghuis' dat ze heeft samengesteld onder de aandacht te brengen.

‘Waardigheid en trots voor de toekomst’ is in 2018 gestart en richt zich op zorgaanbieders in verpleging en verzorging en sinds 2023 ook op de gehandicaptenzorg. Zorgverzekeraars Nederland is opdrachtgever van het programma dat wordt uitgevoerd door kennisorganisatie Vilans. In het kennisdossier 'Mondzorg in het verpleeghuis' heeft het platform richtlijnen, scholingsmaterialen, tools en informatie bijeengebracht.

Goede mondzorg voor ouderen begint in de thuissituatie met plichtsgetrouwheid als het gaat om mondhygiëne en periodieke controles. Veelvuldig kampen ouderen reeds met tandverzorgings-problematiek als zij in een zorginstelling komen wonen.

Richtlijn mondzorg in het verpleeghuis

Een belangrijk hulpmiddel bij goede mondzorg voor zorgafhankelijke ouderen is de 'Richtlijn mondzorg in het verpleeghuis'. In 2007 is deze multidisciplinaire richtlijn mondzorg voor zorgafhankelijke cliënten in verpleeghuizen tot stand gekomen, in overleg met verschillende partijen, waaronder tandartsen. De richtlijn beschrijft hoe de mondgezondheid geoptimaliseerd wordt.

Overzicht mondzorg scholingsmaterialen

Voorwaarde voor goede mondverzorging zijn deskundige en gemotiveerde verzorgenden en verpleegkundigen, maar ook specialisten ouderengeneeskunde en professionele mondzorgverleners. Goede mondzorg is niet alleen het gebit van de cliënt poetsen, maar ook in gesprek gaan met de cliënt over mondhygiëne. Van alle zorgmedewerkers wordt verwacht dat ze geschoold zijn in de vereiste kennis, vaardigheden en attitude betreffende mondverzorging.


Kennisbronnen voor mondzorg voor ouderen:

Lees meer:

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Het Grote Zorgdebat (Beeld: Eyesmile Photography)
flash_onNieuws

Het Grote Zorgdebat 2025: Partijen willen meer preventie. Mooi, maar wat bedoelen ze?

22 okt om 15:15 uurtimer4 min

Bij de vijfde editie van het Grote Zorgdebat in het Beatrixgebouw in Utrecht, op dinsdagavond…

Lees verder »

Afvaren op een ijsberg aan wet- en regelgeving

16 okt om 16:00 uurtimer5 min

We staan aan de vooravond van een onomkeerbare verschraling van de zorg, voorspelt Alexander Tolmeijer,…

Lees verder »
(Foto: Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport)
flash_onNieuws

LHV, InEen en NVZ: ‘AZWA biedt professionals ruimte en houdt zorg toegankelijk’

9 okt om 15:30 uurtimer5 min

Brancheorganisaties LHV, InEen en NVZ omarmen het AZWA. Het akkoord moet de toenemende druk…

Lees verder »

Thieu Heijltjes maakt zich zorgen: 'Worden de verkiezingen weer ‘gekaapt'?'

9 okt om 10:30 uurtimer5 min
Welke middenpartijen kunnen het beste samenwerken als het om de gezondheidszorg gaat, vraagt columnist Thieu…
Lees verder »
Maarten Jansen, Yvonne van Wijk en Wiyanti Nieuweweme - Foto Martine Sprangers
all_inclusiveAchtergrondartikel

Hengelo wil huisartsentekort voorkomen met strategische agenda

29 sep om 14:00 uurtimer6 min

In het Twentse Hengelo dreigt een huisartsentekort dat binnen enkele jaren kan oplopen tot…

Lees verder »
Ellemieke Hin - Foto: KNMT
mic_external_onInterview

Ellemieke Hin over de Landelijke Tandartsdag: ‘Angst is reden numero uno om de tandarts te mijden’

25 sep om 09:00 uurtimer7 min

Tijdens de Landelijke Tandartsdag op 27 september helpen zo’n 100 tandartspraktijken in…

Lees verder »
Ivo van Loo (Foto:TopzorgGroep)
mic_external_onInterview

Ivo van Loo (TopzorgGroep) over de groeiende zorgkosten: ‘Kijk naar de hele mens en denk multidisciplinair’

23 sep om 07:45 uurtimer7 min

‘Mensen blijven rondshoppen in de zorg.’ Dat zegt Ivo van Loo, CEO van TopzorgGroep, als…

Lees verder »
Foto: Valerie Kuypers/Rijksoverheid
flash_onNieuws

IZA-monitor over eerste lijn: groei capaciteit én wachttijden

11 sep om 16:15 uurtimer4 min
Twee jaar na de start van het Integraal Zorgakkoord (IZA) zijn de effecten in de praktijk nog niet echt zichtbaar…
Lees verder »